Zadaj pytanie
15 marca 2018 14:23

Spirulina - co to jest i czy warto stosować?

Spirulina to niekiedy ratunek dla osób polegających na dietach bezmięsnych. Mimo wszystko może okazać się korzystna także dla osób aktywnych fizycznie. Wykazuje szczególne działanie względem naszych mięśni.

10279
0

 

 

spirulina

Czym jest spirulina?

Spirulina zaliczana jest do alg, a zatem do produktów pochodzenia roślinnego. Oczywiście jest ceniona nie tylko przez osoby preferujące dietę bezmięsną, ale również z uwagi na stosunkowo dużą zawartość żelaza czy witaminy B12. Tym bardziej, że tą ostatnią dostarcza się do organizmu głównie za sprawą produktów zwierzęcych. Kolejnym pozytywem jest obecność kwasu gamma-linolenowego działającego prozdrowotnie i obniżającego poziom cholesterolu.

 

Właściwości spiruliny

Zgodnie z badaniami, spirulina jest w stanie nasilać wydzielanie silnych pod kątem anabolicznym hormonów, takich jak IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) oraz testosteron. Badacze stwierdzili też, iż przyjmowanie spiruliny jest korzystne względem układu kostnego, chroniąc przed takimi schorzeniami jak osteoporoza. Dodatkowo, suplementacja nią sprzyja ograniczeniu spadków poziomu testosteronu w wyniku oddziaływania czynników środowiskowych i jednocześnie usprawnia możliwości detoksykacyjne organizmu.

 

ashwaghanda

 

Co ciekawe, spirulina obfituje w białka, aminokwasy oraz inne składniki potęgujące efekt anaboliczny. Na wspomnienie zasługują również właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Badania potwierdzały też jej wpływ na kinazę kreatynową będącą wszak swoistym wskaźnikiem uszkodzeń mięśniowych po wysiłku fizycznym. Sprzyja regeneracji układu mięśniowego. Co jeszcze ciekawsze, spirulina zawiera białko cechujące się o wiele wyższą zawartością aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) niż typowe proteiny mleczne. Organizm kontroluje poziom dostępności aminokwasów, szczególnie rozgałęzionych i innych egzogennych. Jeśli nie dysponuje pełnym aminogramem, to wpływa to również na stopień regeneracji.

 

Wpływ spiruliny na hormony

Spirulina w swoim składzie ma jeszcze astaksantynę zaliczaną do barwników karotenoidowych. Wykazuje ona bardzo pozytywny wpływ na pracę i wydzielanie hormonów, takich jak insulina oraz IGF-1. Dokładniej rzecz ujmując, spirulina poprawia stosunek wydzielania hormonów tkankowych, dzięki czemu usprawnia szlaki sygnałowe wspomnianych hormonów anabolicznych. Okazuje się, że warto włączyć ją do swojej suplementacji, zarówno przy budowaniu dobrej jakościowo masy mięśniowej, jak i bezpiecznej redukcji tkanki tłuszczowej.

Oceń treść:
(1 głos)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie