Zadaj pytanie

Czy brać przed treningiem BCAA ?

BCAA jest jednym z najpopularniejszych suplementów nie tylko w sportach sylwetkowych, ale naprawdę wszelkich dyscyplinach. Aminokwasy są nam niezbędne do sprawnej regeneracji, rozbudowy mięśni i poprawy parametrów fizycznych, a także polepszania warunków treningowych. BCAA można z powodzeniem stosować przed sesją ćwiczeń. Po co?

1649
0

Czy brać BCAA przed treningiem?

BCAA zaliczane jest w zasadzie do suplementów około treningowych. Aczkolwiek u niektórych osób znakomicie sprawdza się suplementacja aminokwasami przed treningiem. Po pierwsze, chodzi o zabezpieczenie się przed nadmiernymi ubytkami masy mięśniowej. Im bardziej intensywny wysiłek, tym większe ilości składników energetycznych pożytkujemy. Stąd też osoby aktywne fizyczne posiadają znacznie większe zapotrzebowanie na źródła energii. Organizm wyczuwając spadek, a wręcz niedostatek, zasobów energetycznych w pierwszej kolejności będzie sięgał po białka mięśniowe, aby wykorzystać je jako paliwo do kontynuowania wysiłku. Zatem białka naszych mięśni, a nie zmagazynowana tkanka tłuszczowa stają się głównym celem. Ponadto, zbyt szybkie wyczerpanie zasobów oraz następujące zmęczenie nie są niczym pożytecznym, jeśli myślimy o kształtowaniu sylwetki.

 

Niedobór BCAA

Warto zaznaczyć, że organizm wyczuwając niedostatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA nie jest w stanie przeprowadzić maksymalnej regeneracji w optymalnym czasie. Tym bardziej, że zaliczamy je do aminokwasów egzogennych, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie syntetyzować, a musimy dostarczać z zewnątrz.

 

BCAA

 

Rola energetyczna BCAA

Niewątpliwym atutem stosowania BCAA przed treningiem jest ich rola energetyczna. Wynika to przede wszystkim z ich specyficznej budowy. Mianowicie, szkielet ich łańcucha bocznego zbudowany jest z atomów węgla i cząsteczek wodoru. Aminokwasy BCAA są uwalniane w mięśniach szkieletowych, gdzie dochodzi również do spalania tak zwanych szkieletów węglowych, co de facto dostarczy nam dodatkowy zastrzyk energii. Reszty azotowe wchodzić będą w skład procesów w efekcie których dojdzie do zwiększenia ilości alaniny. Ta z kolei przedostanie się swoistymi kanalikami do wątroby, gdzie będzie brała czynny udział w procesie glukoneogenezy. Efektem tego jest glukoza mogąca zasilać mięśnie szkieletowe. Cały cykl procesów nazywamy cyklem glukozowo – alaninowym.

Stosowanie BCAA może też przeciwdziałać zbyt szybko występującemu zmęczeniu. Niedostatek tych aminokwasów jest związany z podwyższonym poziomem tryptofanu i serotoniny, która odpowiada między innymi za uczucie zmęczenia.

 

Źródła:
https://www.myfitfuel.in/mffblog/bcaa-as-pre-workout-supplement/

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie