Zadaj pytanie
1 września 2015 15:57

Kolka podczas biegania

Siemanko
BArdzo często podczas bieganie na bieżni łapie mnie kolka po prawie stronie pod żebrami
Co zrobić aby już wiecej mnie nie łapała. Oraz lepiej biegac na koniec treningu po silowni i tym wszystkim czy na początku????
2433
1

Witaj,

 

       Przyczyn powstawania kolki może być kilka, o czym za chwilę, na wstępie należy podkreślić, że kolka występuje często u początkujących biegaczy i może być spowodowana za szybkim tempem lub zbyt ciężką trasą. Większość fachowców jest zgodna, że jest ona związana z: przeponą, przegrupowaniom elektrolitów w obrębie jelit, słabymi mięśniami podtrzymującymi przeponę, niewystarczającym ukrwieniem przepony, nieodpowiednią dietą, wypełnionymi narządami trawiennych, odpływem krwi do żołądka. Ciekawym pomysłem na wyjaśnienie tego świdrującego bólu brzucha są też problemy z kręgosłupem piersiowym. Zauważono, że sportowcy ze zwiększoną kifozą piersiową lub krótko po kontuzji są bardziej narażeni na powstawanie kołki podczas biegu. Niektórzy badacze zwracają też uwagę na mięśnie lędźwiowy większy i czworoboczny lędźwi, które powięziowo połączone są z przeponą. Jeśli mięśnie te są skrócone, osłabione i dysfunkcyjne to spora część obciążenia przechodzi bezpośrednio i pośrednio na przeponę powodując jej podrażnienie.

      Kolka jest częstym zjawiskiem u osób dopiero co zaczynających bieganie ze względu na słabe jeszcze mięśnie i więzadła, które są odpowiedzialne za utrzymanie naszych narządów wewnętrznych w trakcie wstrząsów spowodowanych biegiem.

      Kolejną rzeczą jest konieczność zachowania odpowiednio długiej przerwy między posiłkiem a treningiem biegowym. Długość takiej przerwy to kwestia indywidualna. Niektórzy są w stanie wyjść na trening zaraz po posiłku i nie odczuwają z tego tytułu żadnego dyskomfortu, inni potrzebują trzech godzin i nawet więcej. Dlaczego tak się dzieje? Podczas wysiłku mięśnie potrzebują większej ilości krwi do optymalnej pracy. Jeśli w tym momencie w organizmie zachodzi trawienie, do przebiegu którego również potrzebna jest krew, naczynia krwionośne w wątrobie lub śledzionie ulegają zaciśnięcie w celu zapobiegnięcia ,,zużycia" całej rezerwy krwi przez pracujące mięśnie. To właśnie może być jedną z przyczyn powstawania kolki.

        Analizując poprzednie akapity należy skupić się na czynnościach i zabiegach minimalizujących ryzyko wystąpienia kolki: zachowaj odstęp między posiłkiem a treningiem, przed biegiem wykonaj odpowiednią rozgrzewkę, stopniowo zwiększaj obciążenia, wzmacniaj mięśnie stabilizujące (szczególnie przepony) oraz lędźwiowego większego i czworobocznego lędźwi, wykonuj ćwiczenia oddechowe.

        Jak radzić sobie z kolką? Metod jest kilka. Po pierwsze, zwolnij, zatrzymaj się bądź z biegu do spokojnego marszu. Niezależnie od podjętych działań oddychaj głęboko. Po drugie absolutnie nie siadaj i nie kucaj. W pozycji stojącej wykonaj skłon w przód i głęboko oddychaj. Weź głęboki oddech tak, aby poruszył się przy tym brzuch, a nie klatka piersiowa. Zatrzymaj powietrze w płucach na 10 sekund i mocno je wydmuchuje, powtórz 4-5razy. Po trzecie, w momencie odczucia bólu, zatrzymaj się, wyciągnij ręce do góry i nabierz powietrza. Następnie wypuszczaj je powoli zginając się w stronę bolesności. Dla zwiększenia skuteczności zabiegu, zlokalizuj dokładnie miejsce bólu i uciśnij je palcami. Bardziej zaawansowane biegowo osoby mogą w czasie ataku bólu napinać mięśnie brzucha oddychając przy tym głęboko.

         Jeśli chodzi o drugą część Twojego pytania, zdecydowanie biegaj po treningu na siłowni, ponieważ w czasie biegania zużyjesz spore ilości glikogenu mięśniowego i zwyczajnie będziesz miał mniej siły podczas treningu.

dodał odpowiedź 2 września 2015 21:02
Przyczyn powstawania zjawiska kolki może być kilka, natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że dokładny mechanizm powstawania kolki nie został poznany. Podejrzewam, że w Twoim konkretnym przypadku, może być to związane ze zbyt szybką prędkością biegu, być może Twój organizm nie jest gotowy na pełne pokonanie dystansu w zakładanym przez Ciebie tempie
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie