Zadaj pytanie
29 września 2015 11:10

BCAA , DIETA , TRENING SIŁOWY

Witam serdecznie . Trzy tygodnie temu zaczałem trening siłowy + cardio ( ok 1,5 godz.) trener polecił mi zakup suplementu BCAA .Dawkowanie przed i po treningu . Nie jestem znawcą jeśli chodzi o suplementy chciałbym się dowiedzieć czy na pewno mi to pomoże w poprawie wyników . Terning jest nastawiony na spalanie tkanki tłuszczowej i tzw rzeźbę mięśni . Trenuje zazwyczaj wieczorami ok godz. 20.00 .Jeśli chodzi o wyżywenie dzień wylągda mniej więcej tak Rano : Pierszwe śniadanie : jogurt , musli , jajko lub twaróg chudy . Drugie śniadanie : głównie owoc + warzywa baton z musli Obiad : kurczak , ryż warzywa Przed treningiem jem baton energetyczny . Odrazu po treningu banan . Gdy docieram do domu mam przygotowanego steka z wołowiny na grilowej patelni + brokuł. Chciałbym się dowiedzieć czy przy tym odżywaniu BCAA jest wskazane ?

Z góry dziękuję za pomoc.
1576
2

Witaj,

     BCAA to trzy z ośmiu aminokwasów niezbędnych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Nalezą do nich: Leucyna, izoleucyna i walina. Z uwagi na strukturę te aminokwasy rozgałęzione nie rozpuszczają się zbyt dobrze w wodzie i ograniczają rozpuszczalność wielu mieszanek rożnych aminokwasów.

   BCAA potrzebne są w organizmie do syntezy prawie wszystkich białek. Około 35% mięśni składa się z aminokwasów rozgałęzionych. Podczas, gdy większość aminokwasów ulega przemianom metabolicznym w wątrobie, BCAA wykorzystywane są bezpośrednio w mięśniach. Biorą czynny udział w transporcie związków energetycznych i azotu pomiędzy mięśniami i wątroba, przy czym są przekształcane odwracalnie w odpowiednie ketokwasy. BCAA są uwalniane w organizmie głownie przez mięśnie szkieletowe. Ich szkielet wykorzystywany jest jako źródło energii, natomiast grupa aminową w procesie transaminacji wykorzystywana jest do tworzenia aminokwasu L-alaniny. L-alanina transportowana jest do wątroby i tam przekształcana w glukozę. Następnie glukoza zostaje z powrotem odtransportowany do mięśni szkieletowych. Proces ten nazwany został cyklem glukozo-alaninowym.

    Podczas wysiłku fizycznego, w organizmie powstaje niedobór energii,motory prowadzi do zwiększonej redukcji L-Leucyny. W przypadku braku suplementacji BCAA większa cześć wykorzystywanej L-Leucyny zostaje uzyskana w wyniku degradacji własnych białek. Podobna sytuacje mamy w przypadku osób, które łącza trening siłowy z dieta o niskiej zawartości wody i węglowodanów. W takim przypadku potrzebne są alternatywne źródła energii, aby jej produkcja nie musiała się odbywać przy udziale tkanki mięśniowej.

    BCAA należy zawsze spożywać w odpowiednim wzajemnym stosunku, który powinien wynosić: L-Leucyna 1,1: L-izoleucyna 0,7: l-walina 0,8.

    Optymalna dawka BCAA zależy od intensywności i objętości treningów i waha się od 5-20g dziennie. Większość specjalistów zaleca spożycie tych aminokwasów w ilości 1-2g na każde 10 kg m.c. Dawkę te najlepiej jest podzielić na porcje i przyjmować przed i w trakcie treningu.

dodał odpowiedź 29 września 2015 11:12
I przepraszam za błędy piszę zapytanie na telefonie komórkowym :)
dodał odpowiedź 30 września 2015 10:24
Moim zdaniem przy treningu silowym nie potrzebujesz bcaa, polecalbym bardziej kreatyne. (5 g przed i 5 g po treningu, tylko w dni treningowe)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie