Zadaj pytanie
14 listopada 2015 18:51

Nerwica Lękowa, uniemożliwia trening, co zrobić ?

Witam od dwuch miesięcy mam stany lękowe spowodowane nerwica Lękową stwierdzoną przez psychologa. Lęki zaczęły się pewnego dnia w danym momencie, mianowicie gdy robiłem martwy ciąg na siłowni typowo na siłę na dwa powtórzenia. Wiadomo wstrzymuje się oddech i podnosi, jest to bardzo duże obciążenie dla serca. Gdy skończyłem po 5 sekundach myślałem że zemdleje i chciałem komuś o tym powiedzieć bo byłem tego pewny. Ten paskudny lęk utrzymywał się do końca dnia i był nieznacznie niższy niż w momencie gdy skończyłem martwe. Od tego dnia mam cały czas lęki , gdy czuje się nie komfortowo albo również gdy coś się dzieje albo jest stresująca sytuacja. Ale od tygodnia nie mogę dokończyć treningu ! Zauważyłem na początku nerwicy że już mam zanizony poziom testosteronu że kondycja wydolnosciowa mi spadła, szybciej się męczęi nic mi się nie chce. Również zauważyłem spadek masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej mimo iż liczę kalorie i kulturystyką na poważnie zajmuje się już od roku. Mimo iż miałem to wszystko nadal trenowalem i gdy były to takie ćwiczenia nie wymagające ogromnej kondycji i intensywnosci dawalem radę. Od tygodnia nie mogę skończyć treningu bo gdy się trochę zmęcze zaczynam mieć lęki. Podejrzewam że jeżeli zaczęło się to przy dużym wysiłku fizycznym ma to wpływ na duży poziom kortyzolu który jest wytwarzany podczas treningu, do tego dochodzi stresujące życie i mamy nerwice. Proszę o pomoc, nie mam zamiaru siedzieć w szafie i czekać aż mi przejdzie, nie muc iść na siłownię aby się odstresowac.
6167
2
dodał odpowiedź 28 lutego 2016 12:56
Witaj Milosz , kiedys bylem w podobnej sytuacji , ale przyczyna byla . bylo to kilkanascie lat temu . Piszesz ze masz tez stresujace zycie . Zaburzenia lekowe, inaczej nazywane nerwicami, sa niejednolita grupa schorzen z bardzo zroznicowanym obrazem klinicznym, tzn. specyficznymi objawami, czasem trwania itp. Roznorodnosc ta odzwierciedla sie w wielu rodzajach metod leczenia, dobieranych w zaleznosci od przypadku nerwicy. Z tego wzgldu tak wazne jest wlasciwe rozpoznanie choroby – dzieki temu proces leczenia bedzie znacznie skuteczniejszy. czyli sprawdzenie czy twoj styl zycia nie przelozyl sie na trening.
dodał odpowiedź 22 października 2017 21:32
Miłosz z Twojego opisu wynika, że jest to ogólny spadek kondycji spowodowany stanem psychofizycznym związanym z nerwicą być może powiązany z lekką formą napadu paniki podczas ćwiczeń. Polecam nastepujące artykuły: https://pokonajlek.pl/sposoby-na-nerwice/ https://pokonajlek.pl/sposoby-na-atak-paniki/ Na początek polecam techniki związane z natychmiastowym opanowaniem ciała: • Wstrzymanie oddechu To najszybsza, najprostsza i możliwa do użycia w każdej sytuacji metoda. Musisz nabrać dużo powietrza w płuca i przytrzymać je minimum 10 sekund. Ważne żeby być „nadymaną/ym” tzn. mieć klatkę piersiową pełną powietrza. Innymi słowy musisz nabrać dużo powietrza. Jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać 10 sekund to wytrzymaj ile możesz. 5 sekund też będzie dobre. Następnie wypuszczasz powietrze – najlepiej powoli, ale możesz również szybko: nie ma to większego znaczenia. W tej technice chodzi o to, że przytrzymane powietrze rozszerza pęcherzyki płucne co z kolei aktywizuje Twój układ przywspółczulny odpowiedzialny za rozluźnienie. To czysty mechanizm biologiczny. Nie potrzeba nic więcej niż wykonanie tego fizycznego ćwiczenia. Technikę tę możesz zastosować również dyskretnie w obecności innych osób. Zauważ, że często jest to naturalna reakcja wielu osób na trudne momenty – po prostu nabieramy powietrza i wstrzymujemy oddech w trudnych dla nas momentach. • Stablizacja rytmu serca za pomocą oddechu. Stabilny (w równych odstępach czasowych) rytm serca buduje rozluźnienie i spokój. Taką stabilizację można osiągnąć za pomocą odpowiedniej techniki oddychania. Nabierz powietrza w płuca (w naturalnym rytmie i nie przesadnie) licząc do 4. Następnie licząc do 4 wypuść powietrze z płuc. Powótrz to ćwiczenie 10 razy. W ten sposób uspokoisz i wyrównasz rytm Twojego serca. Pamiętaj, że Twoje ciało i umysł są połączone i wzajemnie na siebie oddziaływują. Mimo, że czujesz się fatalnie i nie masz ochoty na żadne ćwiczenia, to pamiętaj, że to jak dobrze poczuje się Twoje ciało pod wpływem tych technik wpłynie zwrotnie na Twój umysł i Twoje lęki się zmniejszą. Technika ta jest szczególnie efektywna w sytuacjach, gdy czujesz przyspieszone bicie serca lub nieregularny oddech u siebie. • Uważność Ten temat będzie rozwinięty i poświęcimy mu cały email, ale dziś krótko wprowadźmy najprostszą technikę. Przez najbliższe 2 minuty skup się tylko na dźwiękach, które dochodzą do Ciebie. Najlepiej jeśli zamkniesz oczy (co oznacza, że technika ta nie może być stosowana w każdej sytuacji) i skupisz całą swoją uwagę na szmerach, głosach, muzyce i wszystkich innych dźwiękach, które Cię otaczają. Skup się na nich przez 2 minuty. Technika ta w sposób bezpośredni przenosi Twoją uwagę z problemu na inne obszary i dzięki temu niweluje lęk i stres. Powodzenia! Natalia
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie