Zadaj pytanie
30 lipca 2015 10:44

Technika podnoszenia ciężarów: Zarzut - Clean

2944
0

W tym odcinku pokazujemy prawidłową technikę zarzutu.

Zarzut jest to prosta technika polegająca na przeniesieniu sztangi z ziemi na wysokość barków. Może być wykonana na 2 różne sposoby:
1. bez przysiadu - power clean, sztanga po odbiciu z bioder ląduje od razu na barkach
crossfit ćwiczenia siłownia trener karmowski
2. z zejściem do przysiadu - najczęściej wykonywane przy podnoszeniu większych obciążeń, tzw. clean lub squat clean, gdzie po odbiciu z bioder jak najszybciej uginając nogi lądujemy ze sztangą z przodu do przysiadu.
crossfit ćwiczenia trener karmowski na mase

Aby nauczyć się techniki squat clean warto wykonywać szereg ćwiczeń, gdzie najprostsze i najbardziej efektywne są ćwiczenia z różnych wysokości, gdzie układamy sztangę na innym segmencie ciała, np. w połowie piszczela, pod rzepką, nad rzepką lub na biodrach i z tego miejsca staramy się wykonać ćwiczenie.

Główną sztangę do napędzenia sztangi wykonują nogi, rozpoczynając ruch z ziemi pchamy stopami w podłoże, utrzymując naprężony grzbiet.

Przy odbiciu z bioder podrywamy sztangę do góry barkami oraz łokciami.
Sztanga musi wędrować wzdłuż linii ciała i my lądujemy pod sztangą, a nie ona nad nami.

Jednym z najczęstszych błędów jest odbijanie sztangi do przodu, gdzie nadmierną pracę wykonują ramiona i wykonujemy wtedy odwrotne ćwiczenie na biceps, a nie podchodzimy pod ciężar.

Kolejnym często popełnianym błędem jest zbyt częste zaangażowanie grzbietu, gdzie ruch wykonuje się przez wystrzelenie tyłkiem do góry i zbyt szybkie prostowanie kolan.

Innym błędem jest nadmierna praca ramion od samego początku.

ZOBACZ TEŻ

Przepis na omlet bezglutenowy
Talent i predyspozycje do sportu 
Wyciskanie sztangi z Janem Łuką 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie