Zadaj pytanie
28 sierpnia 2015 09:37

Technika ciągu do zarzutu i rwania

W tym odcinku omawiamy elementy niezbędne do opanowania prawidłowej pierwszej fazy w dwuboju olimpijsim. Mowa o ciągach do podrzutu i rwania.

1673
0

Mechanika ruchu różni się od tego wykonywanego w trójboju, ponieważ tu bardziej angażujemy mięśnie nóg, a mięśnie grzbietu służą wyłącznie do przeprowadzenia sztangi wzdłuż ciała tak, aby kierowana była ku górze, a nie ciągnięta do siebie jak w przypadku ciągów trójbojowych.

Główną różnicą w pracy mięśni jest to, że w przypadku ciągów dwubojowych pchając nogami w ziemię, pracujemy głównie mięśniami czworogłowymi uda, grzbiet pracuje izometrycznie. W przypadku ciągów trójbojowych pchając piętami w ziemię, angażujemy bardziej łańcuch posturalny, czyli mięśnie dwugłowe, pośladkowe oraz prostownik grzbietu.

Główna różnica w prowadzeniu ruchu polega na tym, że w przypadku ciągów trójbojowych powyżej kolana ciągniemy sztangę na siebie i możemy doprowadzić do wygięcia i przeprostowania grzbietu, a w przypadku ciągów dwubojowych musimy poprowadzić sztangę do pionu tak, aby uderzyła o biodra wyszła dalej w górę.

Kolejną różnicą w tych technikach jest praca ramion - w przypadku ciągów trójbojowych ramiona są nieruchome i sztanga trzymana jest blisko ciała, w przypadku ciągów dwubojowych - ramiona prowadzą dalej sztangę w górę przez dynamiczne poderwanie barków tak, aby sztanga jak najbliżej linii ciała podeszła na odpowiednią wysokość.
crossfit karmowski siłownia wk

ZOBACZ TEŻ

Przepis na omlet bezglutenowy
Talent i predyspozycje do sportu 
Wyciskanie sztangi z Janem Łuką 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie