Zadaj pytanie
20 maja 2016 12:42

CrossFit – Jak zapobiegać kontuzjom ?

CrossFit to dyscyplina, która oprócz siły i wytrzymałość wymaga równiez zdrowego podejścia do własnych możliwości i rozsądku. Brak tych dwóch ostatnich cech bardzo często owocuje poważnymi kontuzjami. Mamy dla Was kilka rad jak unikać kontuzji w CrossFit jak i w innych sportach.

820
0

Zapewne słyszałeś już o CrossFicie. Widziałeś wiele zdjęć z ludźmi wykonującymi swój WOD i i bardzo Ci się spodobało. Przekonałeś się w jakiś sposób do tego sportu. Jednakże pojawia się w Twojej głowie utarte i forsowane przez niektórych przekonanie, że CrossFit jest bardzo kontuzjogennym sportem...

Rozciąganie to świetny sposób na zapobieganie kontuzjom

Otóż każdy sport jest kontuzjogenny, jeżeli wykonuje się go w nieodpowiedni sposób. Brak cierpliwości, rozciągania i mobilności jest gwarantem urazu. Istnieje jednak wiele sposobów żeby przeciwdziałać kontuzjom. W tym celu stworzyliśmy dla Was 3 zasady - Jak zapobiegać kontuzjom:

  1. Nie podciągaj sie na drażku z kippingiem póki nie nauczysz się poprawnie wykonywać ćwiczenia siłowo. Wiem, że zawodowcy wykonujący kipping pull-up wyglądają jakby latali. Jest to bardzo efektowne ćwiczenie, niemniej droga do jego prawidłowego i zdrowego wykonania jest bardzo długa. Dlatego aby uniknąć niepotrzebnych urazów rozwijaj się stopniowo.
    Stric pull-up to klasyczne podciąganie na drążku, gdzie podnosimy się tak wysoko aby nasza broda była ponad drążkiem. Kipping pull-up natomiast to bardziej złożone ćwiczenie gimnastyczne, które polega na zarzucie ciała tak aby klatka piersiowa znajdowała się ponad drążkiem. Aby uniknąć kontuzji przy podciąganiu oprócz wypoczętego organizmu i pełnej mobilności w stawach barkowych potrzebujemy bardzo dużo siły aby zapanować nad naszym ciałem. MOrał z tego taki - zanim zaczniesz wykonywać złożone ćwiczenie naucz się kolejnego jego poszeczególnych ruchów.

  2. Nie zwiększaj ciężaru za szybko. Tylko cierpliwość i pokora nas uratują. Wiedz, że za duże wymagania wobec samego siebie mogą się na Tobie negatywnie odbić. Często bywa tak, że z jakiegoś powodu skalowanie Twojego treningu nie pójdzie w górę tylko w dół. Zostaw wtedy swoje ego gdzieś w szatni i nie rób nic na siłę. Pamiętaj, że nikt nie będzie Cię osądzał o to, że przez ostatnie 5 tygodni nie zrobiłeś progresu w martwym ciągu. Tak czasami po prostu jest i nie mamy na to wpływu. Forsowanie się nie zważając na konsekwencję może skutkować naciągnięciami i innymi urazami. A po niechcianej kontuzji na pewno będziesz musiał wrzucić mniejszy ciężar na gryf bo siła spadnie diametralnie.

CrossFit - jak zapobiegać kontuzjom?

  1. Traktuj rozciąganie zwiększanie mobilności bardzo poważnie. Te dwie czynności to podstawa w budowaniu formy prawdziwego CrossFitowca. Nie zapominaj o nich!!! Niektóre boxy prowadzą oddzielne zajęcia z rozgrzewki czy rozciągania – uczęszczaj na nie. Jeżeli po WODzie nie ma stretchingu, zostań na sali sam i się dociągnij. Jeżeli pozwolisz mięśniom swobodnie zastygnąć, nigdy Ci tego nie wybaczą !!!! Ciało nie wybacza zaniedbań!!!! Dodatkowo w momencie kiedy zrobisz progres w rozciąganiu jak i zakresie ruchu zobaczysz jakie to przyjemnie. Zobaczysz jak dobrze można czuć się we własnym ciele ;).

Warto pamiętać, że to nasze zdrowie pozwala nam trenować. Bez odpowiedniego przygotowania do treningu nie będziemy w stanie nic zdziałać. Narażamy się tylko na niepotrzebne urazy. Trzy wyżej wymienione rady powinny dać Wam bardzo dużo do myślenia. Dlatego zacznijcie działać !! Do dzieła !!!!


ZOBACZ TEŻ:

Redukcja od a do z

Co jeść przed treningiem?

Co pić podczas treningu?

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie