Zadaj pytanie
8 listopada 2017 11:56

Ashwagandha: Roślina, która obniża stres i pomaga w redukcji

Ashwagandha w formie suplementu diety ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność, choć w medycynie hinduskiej stosowana jest od tysięcy lat. Pozytywna siła działania wyciągu z korzenia tej rośliny wykazuje tak zdecydowaną moc, że w myśl zasady – „ jeśli coś działa tak silnie, to musi być nielegalne” – być może suplement ten stanie się niedługo niedozwolony.

3916
0


Ashwagandha to rosnący naturalnie na terenie Indii, Bangladeszu, Nepalu, Pakistanu i Sri Lanki krzew o żółtych kwiatach i czerwonych jagodach, osiągający wysokość około 150 cm. Najcenniejszy w tej roślinie jest jej korzeń oraz owoce, a ich działanie na organizm określa się jako adaptogenne. Co to oznacza? Adaptogenem nazywamy lek roślinny o działaniu regulującym i wspomagającym pracę organizmu oraz jego układu odpornościowego, zwłaszcza w stanach traumy, stresu i wyczerpania.


Ashwagandha - Korzeń multizadaniowy


Wyjątkowość korzenia Witanii Ospałej bierze się z jej bardzo rozległego, korzystnego działania na organizm. Wyciąg z tej rośliny reguluje pracę układu hormonalnego, spowalnia procesy starzenia, neutralizuje stres, wzmacnia funkcjonowanie wątroby i nerek, poprawia pamięć, a nawet sprawność seksualną. Suplementacja wyciągiem z korzenia ashwagandy doskonale wpływa również na wydolność fizyczną, koordynację psychomotoryczną i skrócenie czasu reakcji. Do tego, dzięki wysokiej zawartości żelaza, ashwaganda zwiększa poziom hemoglobiny oraz erytrocytów we krwi.


Ashwagandha - Badania z udziałem sportowców


Działanie ashwagandy zostało poddane wielu złożonym badaniom naukowym, które potwierdziły jej korzystne oddziaływanie na parametry treningowe.
W jednym z badań, przeprowadzonym na indyjskich rowerzystach, po 8 tygodniach suplementacji dawką 500 mg dwa razy dziennie, w grupie badanej odnotowano znaczącą poprawę VO2max i wskaźnika wymiany oddechowej.
Ashwagandha właściwościW innym badaniu naukowcy za cel obrali sprawdzenie wpływu suplementacji ashwagandą na tolerancję wysiłku, siłę mięśnia, udział tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała u 18 zdrowych uczestników. Po 30 dniach suplementacji na poziomie 750-1250 mg dziennie, wśród uczestników badania stwierdzono wzrost siły, obniżenie poziomu cholesterolu oraz poprawienie jakości snu. Wśród badanej grupy obniżył się także udział procentowy tkanki tłuszczowej oraz poziom glukozy na czczo.
W kolejnym badaniu sprawdzono wpływ dawki 500 mg na szybkość, średnią moc, ciśnienie tętnicze krwi oraz VO2max wśród 30 uczestników. Po 8 tygodniach suplementacji odnotowano wzrost prędkości, wzrost mocy pracy nóg oraz wzrost koordynacji nerwowo-mięśniowej. Zanotowano także istotne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Korzeń ashwagandy posiada również udowodnione działanie zmniejszające stres przed zawodami, zwiększające syntezę tlenku azotu oraz polepszające zdolności adaptacyjne do wysiłku fizycznego.

 

Ashwagandha - Jak stosować?

 

Ashwagandha dostępna jest na rynku zarówno w formie sproszkowanej, jak i w postaci wyciągu w kapsułkach. Proszek z korzenia tej rośliny możemy dodać do soku, wody, koktajlu, jogurtu czy müsli. Typowa zalecana dawka wynosi 600 do 1000 mg dwa razy dziennie, najlepiej na noc, w szczególności dla osób, które cierpią na bezsenność i lęk, funkcjonują w ciągłym stresie i wyczerpaniu z przepracowania. Dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego ashwagandę należy zażywać przez co najmniej kilka tygodni, a jej pozytywny efekt utrzymuje się także po zakończeniu suplementacji.

Autor: Anna Przeliorz

 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie