Zadaj pytanie
30 listopada 2017 13:53

Zielona herbata vs zielona kawa

Nietrudno dostrzec, że producenci zdrowej żywności i suplementów diety skrupulatnie śledzą trendy pojawiające się na rynku. Zielone koktajle, zielona herbata, sproszkowane zielone warzywa, zielone ziarna kawy – wszystko na sprzedaż i w nawiązaniu do bycia organicznym, eko-, bio- czy fit.

2075
0

Nietrudno dostrzec, że producenci zdrowej żywności i suplementów diety skrupulatnie śledzą trendy pojawiające się na rynku. Zielone koktajle, zielona herbata, sproszkowane zielone warzywa, zielone ziarna kawy – wszystko na sprzedaż i w nawiązaniu do bycia organicznym, eko-, bio- czy fit.Jednak zielona herbata i zielona kawa to produkty, które towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i zdołały zyskać na popularności bez podchwytliwych zagrań producentów reklam. Oba mają oddziaływać pozytywnie na zdrowie, a odpowiednio stosowane przyczynić się do utraty tkanki tłuszczowej. W jakim stopniu jest to prawda? Przyjrzyjmy się działaniu, jakie mają aktywne substancje w obu produktach.

Zielona herbata

 

Zielona herbata na odchudzanieW Chinach zieloną herbatę pije się od setek lat, a przygotowanie napoju odbywa się z wielką dbałością o szczegóły. Również większość badań odnośnie właściwości tego produktu była przeprowadzona na mieszkańcach Chin lub Japonii, którzy dzięki regularnemu spożyciu dużej ilości zielonej herbaty cieszą się dobrym zdrowiem przez długie lata. Problem jednak w przypadku tych badań polega na tym, że długowieczność i dobre zdrowie mieszkańców Azji może być rezultatem nie tylko substancji zawartych w liściach zielonej herbaty, lecz również spokojnego trybu życia, spożywania w niewielkim zakresie przetworzonej żywności czy poczucia przynależności do większej społeczności, co w równym stopniu przyczynia się do ich dobrej formy.Mimo to powstały liczne badania, które potwierdzają pozytywne oddziaływanie zielonej herbaty – w większości przypadków jej aktywnego składnika galusany epigallokatechiny (EGCG) – na proces odchudzania, zapobieganie chorobom serca i zwalczanie komórek rakowych.

Właściwości odchudzające zielonej herbaty

 

Zielona herbata przyspiesza utratę wagi głównie poprzez efektywniejsze spalanie tłuszczu. W szczególności w połączeniu z CLA sprawia, że organizm szybciej i skuteczniej „dobiera się” do zapasów tkanki tłuszczowej w trakcie wysiłku fizycznego. Ponadto zielona herbata spowalnia trawienie skrobi w układzie pokarmowym, dzięki czemu organizm przyswaja mniej kalorii z konkretnego posiłku. Rezultatem tego procesu jest zmniejszona ilość energii zmagazynowanej w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo flawonole zawarte w zielonej herbacie hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za odkładanie tłuszczu w komórkach. Jej jedynym mankamentem jest to, że do osiągnięcia optymalnej dawki EGCG przyspieszającego proces odchudzania potrzebne jest około dziewięć filiżanek herbaty. Może się to okazać kłopotliwe, poza tym pita w nadmiarze w dużym stopniu obciąża wątrobę, dlatego rozsądnie jest postawić na suplementy zawierające skoncentrowany ekstrakt z zielonej herbaty.Zielona herbata znajdzie swoje zastosowanie m.in. w sportach wytrzymałościowych. Po pierwsze, jej działanie antyoksydacyjne pomoże w procesie regeneracji po wyczerpującym treningu, a po drugie, w połączeniu z wysokotłuszczową dietą przyspieszy proces pozyskiwania energii z kwasów tłuszczowych.

Właściwości zielonej herbaty:

 

 • Napar z pierwszego parzenia zielonej herbaty działa pobudzająco, ponieważ zawiera dużo teiny (substancji podobnej w działaniu do kofeiny), z kolejnych – uspokajająco, pomagając skutecznie radzić sobie z napięciem emocjonalnym i stresem.
 • Zielona herbata wspomaga odchudzanieZielona herbata ma właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie trawiennym. Pobudza go również do wydzielania soków trawiennych.
 • Obniża ciśnienie krwi, poprawiając przy tym krążenie i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • Zawarte w zielonej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi.
 • Jest bogata w witaminy C, E, B oraz sole mineralne.
 • Zawarte w niej garbniki zapobiegają nowotworom.
 • Pobudza działanie pęcherza moczowego, co przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.
 • Zielona herbata wspomaga odchudzanie, ponieważ przyspiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii.
 • Chłodnego naparu używa się do przemywania spojówek oraz powiek w trakcie ich zapalenia.

Zielona kawa

 

Zielone ziarna kawy, mimo że znane od dłuższego czasu, dopiero ostatnio zyskały miano produktu przyspieszającego utratę tkanki tłuszczowej. Zielona kawa swoje właściwości zawdzięcza w głównej mierze wysokiej zawartości kwasu chlorogenowego, którego ilość ulega znacznej redukcji podczas procesu palenia. To właśnie dzięki surowej, nieprzetworzonej formie zielone ziarna kawy wykazują działanie prozdrowotne i odchudzające.

Kwas chlorogenowy jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu regularne spożywanie ekstraktu z zielonej kawy może w dużym stopniu ograniczyć szkody wyrządzone przez wolne rodniki w organizmie.

Właściwości odchudzające zielonej kawy

 

zielona kawa Dostępnych jest niewiele wyników badań potwierdzających skuteczność stosowania zielonej kawy w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak jedno przeprowadzone w 2007 roku wydaje się szczególnie przekonywujące. Spośród badanych osób, które zostały podzielone na dwie grupy, jedna otrzymywała przedtreningowo dawkę czarnej kawy z dodatkiem ekstraktu z zielonej kawy, natomiast druga wyłącznie czarną kawę. Po 12 tygodniach ćwiczeń i diety osoby z grupy stosującej ekstrakt z zielonej kawy straciły na wadze średnio sześć kilogramów (w porównaniu do nich osoby pijące wyłącznie kawę zanotowały spadek jedynie dwu kilogramów).

Właściwości zielonej kawy:

 

 • Działa antyoksydacyjnie dzięki zawartości kwasu chlorogenowego.
 • Zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu jest pomocna w walce z cukrzycą typu 2.
 • Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest skuteczna w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego.
 • Potęguje odchudzające działanie kofeiny.

Zielona kawa czy zielona herbata?

 

Liczba przeprowadzonych badań i szerokie spektrum działania prozdrowotnego wskazują jasno, że zwycięzcą tego pojedynku zostaje zielona herbata. Spożywana regularnie zapewni nam dobrą formę do późnej starości. Zielona kawa stanowi jedynie ciekawy dodatek do zdrowego trybu życia.

 

Zobacz również

Precyzyjne spalanie tkanki tłuszczowej

BCAA i inne aminokwasy - dlaczego warto je stosować?

Kreatyna - funkcje o których nie miałeś pojęcia

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie