Zadaj pytanie
16 stycznia 2018 15:01

Masa Mięśniowa, Hipertrofia, Hiperplazja- NATURAL TIP - Adrian Hoffman (Zapytaj Trenera)

Adrian Hoffman rozkłada na czynniki pierwsze procesy pomagające w budowie masy mięśniowej !!!

3477
0

Adrian Hoffman wyjaśnia jakie jest znaczenie masy mieśniowej i co składa się na proces jej budowy !!!

 

Dla tych którzy lubią czytać:

  • Dlaczego budowanie mięśni jest takie ważne zarówno dla mężczyzn jak i  kobiet, którzy chcą poprawić swój wygląd?
  • Dlaczego diety z kolorowych czasopism nie sprawdzają się bez treningu oporowego w kształtowaniu sylwetki?

Pytaniem a zarazem odpowiedzią są mięśnie. Tak? Mięśnie jako najważniejszy sprzymierzeniec w drodze do naszej upragnionej sylwetki. Tak naprawdę tylko mięśnie są najbardziej aktywną metabolicznie tkanką w naszym ciele i mają rzeczywisty wpływ na nasz metabolizm. Tłumacząc to na najprostszym przykładzie pewnie nieraz spotkaliście się z osobami które mają bardzo podobny wzrost i bardzo podobną wagę a ich sylwetki bardzo różnią się od siebie.

Tak naprawdę osoby cechujące się wyższym poziomem tkanki mięśniowej będą wyglądały po prostu lepiej tak?I teraz rzeczywiście tylko wzrost masy mięśniowej połączony oczywiście ze spadkiem tkanki tłuszczowej będzie doprowadzał  do rekompozycji ciała tak?

To jest jakby nasze słowo klucz i rzeczywiście to ciało będzie się zmieniać. Sam spadek wagi bez wzrostu masy mięśniowej nie spowoduje zauważalnych zmian w naszym ciele, dlatego te wszystkie diety rodem z kolorowych gazet nie sprawdzą się tak? Rzeczywiście tylko masa mięśniowa będzie robiła rzeczywistą różnicę w naszej sylwetce.

Wyjaśniliśmy sobie dlaczego budowanie mięśni i masa mięśniowa będzie tak naprawdę naszym najważniejszym celem naszych treningów siłowych. I teraz w przypadku budowaniu mięśni mówi się o tak zwanej hipertrofii mięśniowej tak? Hipertrofia czyli wzrost rozmiarów tkanki mięśniowej. To co chciałam żebyście wiedzieli, że mięsień może zazwyczaj rosnąć zwiększać swoje rozmiary poprzecznie albo na długość tak?

Niestety na długość rośnięcie dotyczy raczej tylko osób początkujących i zachodzi w początkowych fazach treningu siłowego ale jest taka jak najbardziej możliwość. Jest jeszcze coś takiego jak proces hiperplazji ale tutaj tak naprawdę nikt jeszcze oficjalnie tego nie potwierdza ani nie zaprzecza jemu wciąż tutaj badania nad tym nad udowodnieniem procesu hiperplazji trwają. Hiperplazja mówiąc, upraszczając bardzo mocno jest to podział włókien mięśniowych i zwiększanie ich ilości tak? Ale w całej serii jeśli będziemy mówili o budowaniu mięśni będziemy raczej mówili o hipertrofii mięśniowej.

Do tej pory są znane trzy mechanizmy odpowiedzialne za hipertrofię mięśniową:

Pierwszy z nich jest to mechaniczne napięcie

drugi stres metaboliczny

trzeci uszkodzenia mięśniowe.

  • Mechaniczne napięcie, czyli według wielu osób najważniejszy mechanizm odpowiedzialny za hipertrofię. Tłumacząc najprostszym językiem jest to napięcie wywierane na mięśnie dzięki ruchowi oraz zewnętrznemu obciążeniu. Na przykład jak zacznę napierać na moje przedramię, napnie się biceps tak? Na takiej mniej więcej zasadzie to działa.I teraz według tej teorii poddawanie mięśni coraz większemu obciążeniu zarówno na dużych obciążeniach i niskich powtórzeniach jak i średnich obciążeniach i większej ilości powtórzeń powinno stymulować rozrost mięśni.  
  • Drugi mechanizm odpowiedzialny za hipertrofię to tak jak wam powiedziałem stres metaboliczny, czyli dobrze znana wszystkim pompa wywołana przez ćwiczenia siłowe. Jest tak naprawdę niczym innym jak gromadzeniem się metabolitów głównie kwasu mlekowego. To gromadzenie się tych metabolitów może powodować obrzęk komórek jak i zarówno delikatne uczucie pieczenia i palenia.I teraz według niektórych badaczy twierdzą, że może to zwiększanie stresu metabolicznego może mieć jeszcze większy wpływ na hipertrofię mięśniową niż rozwój siły i progresywne zwiększanie obciążeń. Za przykład podaje się tutaj powerlifter-ów którzy mają bardzo wysokie wyniki siłowe rekordy siłowe i kulturystów, którzy niekoniecznie cechują się wysoką siłą a mimo wszystko mają dużo większą masę mięśniową niż powerlifter-zy.. Kluczowym dla zwiększenia stresu metabolicznego wydaje się czas trwania pod napięciem danej serii. I tutaj serie które będą składały się z większej ilości powtórzeń, czyli 12 15 i więcej na troszkę niższych ciężarach, cechujące  się krótszymi przerwami pomiędzy nimi 30  60 sekund, będą maksymalnie stymulowały stres metaboliczny i będą sprzyjały gromadzeniu się kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych.
  • Ostatni znany mechanizm odpowiedzialny za hipertrofię mięśniową, czyli uszkodzenia mięśniowe. Jest to nic innego jak mikro blizny, które powstają na tkance mięśniowej w czasie gdy zmęczony mięsień walczy z ciężarem w fazie negatywnej ćwiczenia. Może to wywoływać DOMS-y, czyli tak zwane opóźnione bóle mięśniowe, które mogą stymulować rozrost mięśni. Jednakże to co chciałbym abyście zapamiętali, że ta bolesność wcale nie jest wymagana żeby zachodziła hipertrofia mięśniowa. Mechanizm ten raczej będzie dotyczył osób początkujących, bądź gdy wdrożymy kompletnie inny nowy dla nas plan treningowy niż ten który wykonywaliśmy dotychczas.

To tyle jeśli było o taką suchą teorię. Zapraszam was do oglądania następnych odcinków, które będziemy mówili już bardziej o praktycznych wskazówkach treningowych, także śledźcie kanał Zapytaj Trenera, zadawajcie pytania i widzimy się niedługo. HEJ !!!

 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie