Zadaj pytanie

Czy l karnityna spala tłuszcz?

L karnityna to jeden z popularniejszych wspomagaczy spalania tłuszczu na rynku suplementacyjnym. Nosi miano super transportera kwasów tłuszczowych, co przy regularnym przyjmowaniu okazuje się niezwykle pomocne.

1082
0

Czy l karnityna spala tłuszcz?

Czym jest ?

L karnityna jest świetną opcją (szczególnie w połączeniu z CLA), gdy z jakichś powodów nie możemy skorzystać z działania silnych spalaczy tłuszczu bazujących na efekcie termogenicznym. Mimo iż sama w sobie, bezpośrednio nie spala tkanki tłuszczowej, to jest w stanie poradzić sobie z wyższymi kwasami tłuszczowymi, które normalnie nie mogłyby przedostać się przez błonę mitochondrialną. Zarówno pierwszą, jak i drugą błonę mitchondrium bez większych problemów przenikają kwasy cechujące się budową krótko łańcuchową. Te o bardziej skomplikowanej strukturze nie mogą przejść do wnętrza mitochondriów, zatem organizm nie jest w stanie ich spalić i wykorzystać na cele energetyczne. L karnityna pozwala na efektywny transport owych kwasów do naszych ośrodków spalania.

 

Jak działa l karnityna?

Intensywny trening i towarzyszące mu zmęczenie fizyczne są ściśle powiązane z wydatkowaniem energii. Kwestia ta jest szczególnie istotna w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z deficytem kalorii. W takich okolicznościach wolne kwasy tłuszczowe zaczynają się przemieszczać. L karnityna łączy się z aktywnymi kwasami tłuszczowymi o dłuższych łańcuchach, gdzie w formie Acylo-karnityny wnika do wnętrza naszych mitochondriów. Następnie ulega odłączeniu i pozostawia wspomniany kwas tłuszczowy we wnętrzu organellum, aby mógł zostać wykorzystany na niezbędną do wysiłku fizycznego energię.

 

 

Szlak beta oksydacji

L karnityna, a w zasadzie jej obieg jest związany z tak zwanym szlakiem beta oksydacji kwasów tłuszczowych. Wspomniana acylo-karnityna reaguje ze specjalnym koenzymem, dzięki czemu uzyskujemy ponownie wolną l karnitynę ze zdolnością powrotu do miejsca macierzystego.

W zasadzie l karnityna jest reduktorem tkanki tłuszczowej, aczkolwiek posiada jeszcze inne, przydatne właściwości podczas odchudzania czy redukcji. Poza rolą transportera kwasów tłuszczowych, pośredniczy też w ich utlenianiu. Ponadto, pośredniczy również w przemianach antykatabolicznych. Natomiast na podskórną tkankę tłuszczową działa lipolitycznie. Efekt? Lepsza wydolność i znacznie niższy poziom tkanki tłuszczowej przy dłuższym stosowaniu.

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie