Zadaj pytanie

Aminokwasy BCAA - 5 powodów dla których warto je stosować

Aminokwasy BCAA są szeroko stosowane we wszelakich dyscyplinach sportu z uwagi na swoje właściwości anaboliczne i regeneracyjne. Mimo wszystko mogą się przysłużyć kształtowaniu sylwetki na kilka różnych sposobów.

2189
0

Aminokwasy BCAA – 5 powodów, dla których warto je stosować

Aminokwasy BCAA 1. Aminokwasy te zaliczają się do EAA, czyli egzogennych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie wytwarzać we własnym zakresie. Tym bardziej, że osoby aktywne fizycznie, czyli też wyczynowi sportowcy, wykazują na nie znacznie zwiększone zapotrzebowanie dla celów regeneracyjnych. Organizm wyczuwa niedostatek konkretnych elementów, szczególnie BCAA, przez co nie jest w stanie przeprowadzić odpowiednio szybkiej i skutecznej odnowy powysiłkowej.

 

2. Aminokwasy rozgałęzione cechują się dość specyficzną budową. Ich cechą charakterystyczną jest szkielet łańcucha złożony z atomów węgla i cząsteczek wodoru, które my nazywamy grupami metylowymi. Należy zaznaczyć, że aminokwasy są uwalniane przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, natomiast ich szkielety węglowe ulegają spalaniu. Mogą zatem pełnić funkcję energetyczną i stanowić przydatny zastrzyk energii przy stosowaniu suplementu przed rozpoczęciem intensywnego treningu.

 

3. W przypadku niedostatku BCAA dochodzi do wzrostu poziomu tryptofanu w stanie wolnym. Jego narastający poziom w efekcie daje również wzmożoną produkcję serotoniny. Ta z kolei pełni rolę neuroprzekaźnika, który w nadmiarze może odpowiadać za uczucie zmęczenia. Aminokwasy rozgałęzione działają na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), dzięki czemu niwelują odczuwanie zmęczenia. Dostarczają też niezbędnej do funkcjonowania energii, której zapasy mogą zostać zbyt szybko wyczerpane w wyniku intensywnych czy długich sesji treningowych lub niedostatku samych BCAA.

 BCAA

 

4. Aminokwasy rozgałęzione, a w szczególności leucyna, wykazują wpływ na enzym nazywany kinazą białkową treoninowo – serynową (mTOR). Pełni rolę czujnika energetycznego ATP i niezbędnego elementu dla szlaku insulinowego oraz wzrostowego. Przypisuje mu się też funkcję sygnalizatora obu wspomnianych szlaków. Zatem BCAA pośrednio wykazują wpływ na translację, a dzięki relacji z enzymem mTOR są w stanie usprawniać syntezę białek, w tym mięśniowych. Zwiększone dostarczanie leucyny do organizmu skutkuje wyższą aktywnością mTOR.

 

5. Zgodnie z badaniami, dostarczanie odpowiednich ilości BCAA jest korzystne dla układu nerwowego, mięśniowego czy immunologicznego. Aminokwasy te dzięki wpływowi na rozwój masy, siły oraz wytrzymałości mięśniowej są w stanie zmniejszyć ryzyko zaburzeń na płaszczyźnie nerwowo – ruchowej.

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie