Zadaj pytanie
24 kwietnia 2018 08:28

Ćwiczenia na siłowni, a krzywy kręgosłup

Krzywy kręgosłup to coś z czym mierzy się wiele osób. Oczywiście ćwiczenia to w tym wypadku podstawa. Niemniej jednak wiele zależy od zakresu skrzywienia oraz jego typu. Jakie ćwiczenia wykonywać?

4443
0

krzywy kręgosłupĆwiczenia na siłowni, a krzywy kręgosłup

O ile ćwiczenia na siłowni mogą pomóc na krzywy kręgosłup, o tyle również mogą zaszkodzić. Należy po prostu skupić się na odpowiedniej technice, wzmocnieniu kręgosłupa oraz odciążeniu go przy niektórych rodzajach ruchu. Szczególną uwagę należy poświęcić najbardziej kontuzjogennym ćwiczeniom, takim jak martwy ciąg. Jest to ćwiczenie przez wielu uważane za fundamentalne, jeśli chodzi o wzmacnianie oraz budowanie pleców, aczkolwiek bardzo łatwo niewprawionym trenującym nabawić się kontuzji przy jego wykonywaniu. Niemniej jednak, wielu ortopedów odradza to ćwiczenie. Wypadałoby raczej wykluczyć ćwiczenia w staniu, a skupić się na tych przy użyciu podpórek, np. dzięki ćwiczeniom na maszynach.

 

Skolioza

Najczęstszą przypadłością jest krzywy kręgosłup w postaci skoliozy. Istotną kwestią jest też właściwe podejście do tematu rozciągania i zarazem wdrożeniu ćwiczeń rozciągających z obciążeniem – przynajmniej jeśli chodzi o ćwiczenia na siłowni. Szczególnie ujmując w swoim działaniu prostowniki grzbietu.

 

flexguard

 

Mięśnie brzucha a problemy z kręgosłupem

Ważnym elementem będzie też wzmacnianie mięśni brzucha. Dla przykładu, zastosowanie maszyny do brzucha (pozycja siedząca) może znacznie wzmocnić mięśnie proste brzucha, a jednocześnie ustabilizować kręgosłup i przeciwdziałać przeprostom odcinka lędźwiowego. Co sprawdza się dobrze w przypadku lordozy. Z kolei przy skoliozie bardzo dobrym pomysłem może okazać się rozciąganie ud. Należy ująć ścięgna udowe w swoim planie, gdyż nierozciągnięte i ściśnięte mogą znacznie obniżać mobilność w biodrach. Co oczywiście utrudnia codzienne czynności. Przy kifozie natomiast dobrym pomysłem okazuje się rozciąganie kręgosłupa w przód.

 

Odpowiedni dobór treningu 

Należy również pamiętać o właściwym doborze obciążenia – można się nie przeciążać, a jednocześnie zachować efekty i bezpieczeństwo. Przede wszystkim jednak dowiedzcie się jaki rodzaj skrzywienia kręgosłupa macie: kifozę, lordozę, skoliozę. Istnieje cały szereg ćwiczeń na krzywy kręgosłup, w zależności od typu problemu i zakresu skrzywienia.

https://www.livestrong.com/article/129669-curved-spine-exercises/

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie