Zadaj pytanie
24 kwietnia 2018 14:08

Jakie ćwiczenia na plecy po wypadnięciu dysku

Wypadnięcie dysku, nazywane inaczej przepukliną kręgosłupa, jest wbrew pozorom dość powszechnym i niestety problematycznym zjawiskiem. Najbardziej narażona na tego typu urazy jest część lędźwiowa kręgosłupa. Wobec tego, jakie ćwiczenia na plecy wykonywać?

2096
0

PlecyJakie ćwiczenia na plecy po wypadnięciu dysku?

Wypadnięcie dysku to w zasadzie przepuklina kręgosłupa, na którą narażony jest przede wszystkim odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Prawidłowo ulokowany dysk powinien znajdować się pomiędzy kręgami. Ponadto, nadrzędnym aspektem jest właściwe nawodnienie dysku. Poziom nawodnienia jest różny w zależności od pory dnia czy nawet aktywności. Gwałtowne ruchu sprzyjają problemom związanym z dyskiem, zatem logicznym będzie kontrola ciężaru dobranego adekwatnie do własnych możliwości, przy jednoczesnym braku ruchów tak zwanych „szarpanych”. Warto mieć na uwadze, że jedną z częstszych przyczyn jest uraz spowodowany przeciążeniem kręgosłupa.

 

Po pierwsze bezpieczeństwo

Przy urazie odcinka lędźwiowego należy przede wszystkim stawiać na bezpieczeństwo, zatem intensywne ćwiczenia angażujące mięśnie prostowniki grzbietu nie są wskazane. Przynajmniej jeśli chodzi o typowy trening na siłowni. W tym momencie trzeba skupić się na ćwiczeniach rehabilitacyjnych oraz ewentualnym wzmacnianiu pozostałych mięśni grzbietu. Oczywiście wiele też jest zależne od przypadku, rodzaju i zakresu uszkodzenia. W odpowiedniej pozycji rzecz jasna można trenować plecy – ich górną część.

 

flexguard

 

Jak trenować

Ćwiczenia na plecy po wypadnięciu dysku powinny obejmować trening ich górnej części z uwzględnieniem zachowania stabilności podczas wykonywania. Dobrym przykładem takiego ćwiczenia może być wiosłowanie, gdzie wykorzystujemy ławkę ugiętą pod skosem jako podparcie dla klatki piersiowej. Należy się upewnić, że nie ma w takiej pozycji odczuwalnego, nadmiernego nacisku na dysk. Ćwiczenie to możemy wykonywać zarówno przy pomocy hantli, jak i specjalnych gum treningowych. Kolejnym przykładem ćwiczenia będzie specjalna maszyna z podparciem na klatkę, gdzie naszym zadaniem jest przyciąganie uchwytów maszyny w kierunku tułowia.

 

Mocny brzuch

Istotną kwestią jest też wzmacnianie mięśni brzucha. Tym bardziej, że pozwala to na łatwiejsze wykonywanie pozostałych ćwiczeń, nawet na inne grupy mięśniowe. Przede wszystkim jednak, to część mięśni posturalnych i stabilizujących część lędźwiową naszego kręgosłupa.

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie