Zadaj pytanie

Jakie są skutki uboczne kreatyny

Kreatyna jako wyjątkowo silny suplement anaboliczny jest też chyba najlepiej przebadanym środkiem dla sportowców. Czy mimo wszystko jej przyjmowanie może się wiązać z jakimiś niedogodnościami i skutkami ubocznymi?

147
0

kreatynaJakie są skutki uboczne kreatyny?

Wydawać by się mogło, że tak skuteczny suplement musi mieć jakieś wady. Oczywiście pewnie coś by się znalazło, bo trzeba wiedzieć jak stosować oraz ewentualnie z czym ją łączyć. Niemniej jednak, nie wiem czy można to nazwać skutkiem ubocznym. Nie bez powodu została uznana za suplement bezpieczny w stosowaniu, co potwierdzają też liczne badania. Zacznijmy jednak od początku…

 

Problemy z nerkami

Co ciekawe, dość powszechnym zarzutem wobec kreatyny jest to że uszkadza nerki. Nie ma jednak jednoznacznych badań naukowych które potwierdzałyby tę teorię. Podobnie zresztą jak na jej destrukcyjne działanie względem narządu wątrobowego. Kolejnym zarzutem są problemy żołądkowe oraz zakaz przyjmowania kreatyny z kawą z uwagi na silny efekt moczopędny. Zacznijmy od tego, że kreatyna może powodować zwiększony napływ wody do komórek, aczkolwiek wszystko zależy od dawki. Trzymając się właściwego dawkowania nie ma żądnego problemu. Ponadto, obecne formy kreatynowe są już na tyle zaawansowane, że nie powodują dyskomfortu żołądkowego i są dobrze tolerowane przez układ pokarmowy. Zwracamy uwagę przede wszystkim na formy mikronizowane kreatyny. Mimo wszystko badania zazwyczaj były przeprowadzane na dawka do 20g na dzień – warto mieć to na uwadze.

 

crea9

 

Skurcze mięśni

A co z nadmiernymi skurczami mięśni po przyjmowaniu suplementu? O tym też swego czasu słyszało się dość sporo. Badania jednak wykazały, że kreatyna wspomaga gospodarkę wodno – elektrolitową organizmu, natomiast sama częstotliwość skurczów była podobna jak u osób, które środka nie stosowały.

Oczywiście stosowanie jej w połączeniu z posiłkami obfitującymi w tłuszcze może doprowadzać do nieprzyjemności żołądkowych i odczuwalnych nudności, aczkolwiek nie uszkadza naszych narządów. Jeśli jednak obawiasz się tego typu problemów, to komponuj swoje posiłki właściwie lub też stosuj kreatynę w nieco inny sposób. Możesz też zachować odstęp czasowy od posiłku, jeśli zawiera on spore ilości tłuszczów.

Swoją uwagę przede wszystkim należy skupić na właściwym dawkowaniu i przyjmowaniu suplementu o odpowiednich porach. Wówczas nie odczujemy żadnych problemów.

 

http://www.trecnutrition.com/wiadomosci/pokaz/Kreatyna-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec
https://www.bodybuilding.com/fun/6-side-effects-of-creatine-myths-debunked.html

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie