Zadaj pytanie

Jakie właściwości ma BCAA

BCAA to jeden z najczęściej wybieranych suplementów bez względu czy naszym celem jest budowanie masy mięśniowej, czy poprawa możliwości fizycznych. Nie bez powodu! Wszystko to dzięki właściwościom aminokwasów rozgałęzionych.

745
0

BCAAJakie właściwości ma BCAA?

Aminokwasy rozgałęzione przydają się w bardzo wielu dyscyplinach sportu. Do głównych właściwości BCAA zaliczymy bez wątpienia ich wpływ anaboliczny na nasze mięśnie. Wszak stanowią aż około 40% suchej masy naszych włókien. Ponadto, BCAA pobudzają syntezę białek w naszych komórkach, dzięki czemu wspierają zarówno rozwój i wzrost, jak też sam mechanizm regeneracji. Niektóre badania sugerują, że aminokwasy te są w stanie oddziaływać na wydzielanie hormonów o silnym potencjale anabolicznym. Do tych zaliczymy przede wszystkim GH (hormon wzrostu), insulinę czy chociażby hormony tarczycy. Co więcej, zawartość leucyny wchodzącej w skład mieszanki BCAA działa szczególnie pozytywnie na anabolizm i syntezę białek. Głównie z uwagi na fakt, że większe ilości leucyny odpowiadają zwiększonej aktywności tak istotnej w kwestii budowania muskulatury kinazy mTOR (kinaza białkowa treoninowo – serynowa).

 

BCAA a zmęczenie

Do podstawowych właściwości BCAA można jeszcze zaliczyć wpływ na ograniczanie zmęczenia oraz na wzrost energii. Zacznijmy od tego, że aminokwasy te są zbudowane w dość specyficzny sposób. Składają się z cząsteczek wodoru i atomów węgla. Zauważmy, że ich utlenianie odbywa się głównie w mięśniach szkieletowych. Natomiast szkielety węglowe ulegają spalaniu w warunkach niedostatku energetycznego. Ponadto, pozostałe części BCAA są wykorzystywane do wytworzenia aminokwasu alaniny, odprowadzanej rzecz jasna do wątroby. Dzięki alaninie, w procesie glukoneogenezy, wytwarzana jest glukoza, która z powrotem może przedostać się do mięśni szkieletowych zasilając je. Z kolei w momencie wyczerpania zapasów energetycznych i magazynu glikogenowego podczas wyczerpujących treningów, organizm sięga do aminokwasów BCAA w celu ich rozłożenia oraz pozyskania energii. Nie chodzi jednak wyłącznie o energię i przeciwdziałanie zmęczeniu fizycznemu. Zbyt niska dostępność aminokwasów rozgałęzionych skutkuje podwyższonym poziomem tryptofanu i wzmożonym wytwórstwem serotoniny. Mamy wówczas do czynienia ze zmęczeniem typu psychicznego. Rozwiązanie: zoptymalizować / zwiększyć spożycie BCAA.

 

BCAA

 

BCAA jako antykatabolik

Z korzystnych właściwości BCAA można tez wymienić działanie antykataboliczne, czyli zabezpieczające naszą tkankę mięśniową przed nadmierną degradacją. Z racji stosunkowo dużego wpływu anabolicznego chronimy również mięśnie przed rozpadem. Gwarancją zachowania poziomu muskulatury i jej rozwijania jest utrzymanie przewagi procesów anabolicznych nad katabolicznymi.

 

http://www.trecnutrition.com/wiadomosci/pokaz/aminokwasy-bcaa-zastosowanie
http://main.poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/1394/The_Pros_Cons_of_BCAA_Supplements.aspx

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie