Zadaj pytanie
24 kwietnia 2018 19:53

Vit B Complex

Witamina B Complex – Właściwości i działanie witamin z grupy B

884
0

Witaminy z grupy B wszechstronnie warunkują przemiany wszystkich składników pokarmowych, regulują procesy energetyczne

Witaminy z grupy B to duża grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie. Poszczególne witaminy B regulują przemiany poszczególnych składników pokarmowych (białek, tłuszczy, węglowodanów), decydują o sprawnej energetyce komórkowej, są niezbędne w podziałach komórkowych.

 

B1

Witamina B1 (tiamina) ogrywa kluczową rolę w przemianach węglowodanów w organizmie, reguluje energetykę spoczynkową i wysiłkową (produkcja ATP). Witamina B1 jest niezbędna organizmowi do wykorzystania glukozy, będącej substratem energetycznym zarówno w przemianach tlenowych jak i beztlenowych.

 

B2

Witamina B2 (ryboflawina) to kolejna witamina z grupy B, która reguluje komórkowe procesy energetyczne. Organizm potrzebuje jej do produkcji enzymów przeprowadzających tlenowe procesy energetyczne.

 

B3

Witamina B3 (niacyna) jest organizmowi niezbędna także w procesach energetycznych przebiegających z udziałem glukozy. Ta witamina z grupy B warunkuje proces glikolizy, bez którego organizm nie jest w stanie wykorzystać glukozy w energetyce.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) jest składnikiem koenzymu A (CoA), który jest nieodzownym czynnikiem wielu procesów syntez oraz przemian energetycznych. CoA to węzłowy produkt w energetyce komórkowej, bez którego organizm nie będzie w stanie wykorzystać żadnego substratu energetycznego.

 

B6

Witamina B6 (pirodoksyna) warunkuje przemiany aminokwasów, reguluje funkcjonowanie enzymów zawiadujących ich przemianami. Szczególnie znamienna funkcja tej witaminy z grupy B dotyczy przemian dwóch ważnych aminokwasów: tryptofanu i metioniny.
Niedobór witaminy B7 (biotyny) zaburza funkcjonowanie enzymów odpowiadających za procesy obecne na szlakach syntezy białek, metabolizmie tłuszczów i węglowodanów. To kolejna witamina z grupy B, którą organizm wykorzystuje w cyklu Krebsa (tlenowe przemiany energetyczne).

 

B12

Witamina B12 (cyjanokobalamina) bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, stąd ogrywa ważną rolę w dojrzewaniu wszystkich, szybko mnożących się, komórek ciała. Ta witamina B jest niezbędna do wytwarzania czerwonych krwinek. Ponieważ witamina B12 bierze udział w tworzeniu materiału genetycznego, jej duże ilości wymagane są w czasie nasilonych podziałów komórkowych. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12 występuje w czasie procesów regeneracji potreningowej, oraz wszystkich o charakterze anabolicznym.
Do grupy witamin B należy także kwas foliowy (witamina B11). Bierze on udział w przemianach aminokwasów, syntezie kwasów nukleinowych (czyli ta witamina, podobnie jak B12, jest niezbędna dla szybko dzielących się komórek organizmu). Witamina B11 jest wykorzystywana w procesach metylacji, które z ogromną intensywnością zachodzą w czasie przemian wysiłkowych. Poza tym ta witamina z grupy B pozwala utrzymać niski poziom homocysteiny, której nadmierna synteza prowadzi do niebezpiecznych chorób układu krążenia.
Czy jesteś świadomy, że jesteś narażony na deficyt witamin b complex!

 

ashwaghanda

 

Kiedy stosować witaminy z grupy B ?

Jeżeli zwiększasz podaż węglowodanów w diecie koniecznie wesprzyj organizm witaminą B1. Gdy uprawiasz sporty wytrzymałościowe (np. biegi, pływanie długodystansowe) potrzebujesz dużo witaminy B2, której deficyt może obniżać możliwości tlenowej energetyki wysiłkowej. Jeżeli jesteś łasuchem i często zdarza ci się sięgać po słodkie łakocie doprowadzające do wyrzutów glikemii, musisz liczyć się z tym, że narażony jesteś na obniżony poziom witaminy B3, który może odbić się na kondycji skóry.


Zwiększając ilość białka w diecie nie zapominaj o proporcjonalnie większej podaż witaminy B6, która jest niezbędna do jego przemian. Przyjmowanie suplementów aminokwasowych również łączy się z potrzebą suplementacji tą witaminą z grupy B.
Jeżeli intensywnie trenujesz, musisz zawsze zadbać o kompleksową regenerację potreningową, która wymaga odpowiedniego poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego.


Wykaz funkcji pełnionych przez poszczególne witaminy z grupy B uzmysławia, że warto przyjmować witaminy B complex. Owszem witaminy z grypy B zawarte są w dużych ilościach w naturalnej żywności, ale niestety zanieczyszczenia powietrza, obróbka termiczna produktów będących ich źródłem, powoduje, że możemy wykazywać deficyty witamin B.


Dlaczego warto sięgać po witaminy B complex

Właśnie, czy jesteś pewien, że codzienna dieta dostarcza prawidłową ilość witamin z grupy B? Dla przykładu kwas foliowy jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Przechowywanie, przeróbka kulinarna produktów powoduje spadek ogólnej zawartości tej witaminy B nawet o 40-70%! Z kolei stany chorobowe przebiegające z zmianami w zakresie funkcjonowania błony śluzowej przewodu pokarmowego (np.: rak żołądka, choroba Crohna, celiakia, rozwój patologicznej mikroflory jelitowej) mogą utrudniać przyswajanie witaminy B12. To tylko niektóre czynniki, które zmniejszają ilość witamin B, jakie nasz organizm jest w stanie przyswoić z pożywienia.
Jako, że przemiany poszczególnych witamin z grupy B są ze sobą powiązane, najkorzystniej suplementować się produktem kompleksowym, który będzie zawierał zbilansowaną formułę wszystkich witamin z grupy B jak Vit. B Complex firmy Trec Nutrition.

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie