Zadaj pytanie
14 grudnia 2014 21:17

Ergometr jako cardio

Witam, nazywam się Patryk i jestem aktualnie na redukcji. Dieta dopięta na ostatni guzik, trzymana i pilnowana, jednak bardzo lubię i chcę wspomóc sobie odchudzanie treningiem cardio. Będąc szczerym nudzi mi się bieganie/orbitrek i stąd moje pytanie: czy ergometr(wiosłowanie) jest dobrą alternatywą dla ćwiczeń cardio. Podobno przy ergometrze zaangażowane jest 90% mieśni, ale jednak nie jestem pewny czy to dobry zamiennik. Pozdrawiam!
6783
3

Witaj,

 

     Ergometr wioślarski to jeden z lepszych sprzętów dostępnych na siłowni. Ćwicząc na tym urządzeniu włączasz do pracy 95% mięśni. W regularny i kontrolowany sposób. Jest on bardziej wszechstronnym urządzeniem od bieżni czy rowerków, które skupiają się przede wszystkim na pracy mięśni nóg. Zdecydowanym atutem tej maszyny jest także ilość kalorii, która spalamy. Podczas godzinnej pracy na wioślarzu można spalić nawet 700-750 kcal. Ergometr jest wyposażony w czytelny wyświetlacz, na którym możesz śledzić ilość spalonych kalorii, czas, tempo treningu oraz pokonany dystans. Niektóre modele tej maszyny dają możliwość przeprowadzenia wirtualnych treningów, a nawet wyścigów z innymi osobami poprzez dzięki połączeniu maszyn. Na pewno taka rywalizacji daje mnóstwo satysfakcji i radości.

      Trening na tej maszynie ma zdecydowanie charakter ogólnorozwojowy, wzmacnia się wytrzymałość mięśni oraz poprawia ich kształt. Podano taki trening wzmacnia serce i naczynia krwionośne oraz wpływa na lepsza prace układu oddechowego.

      Praca na ergometrze wymaga nauczenia się poprawnej techniki wiosłowania. Cała siła pochodzi tutaj z mięśni nóg, niestety duża ilość osób skupia ciężar pracy na ramionach i plecach. Innym błędem ćwiczących jest zbyt duży nacisk na sama maszynę, co może przyczynić się do nadwyrężenia części krzyżowej kręgosłupa. Kontuzje pleców są w tym przypadku częste ze względu na niewłaściwe przygotowanie do ćwiczeń, dlatego zanim zaczniesz wiosłować warto zrobić krótka rozgrzewkę. Pamiętaj tez o właściwej technice ruchu. Chwyć drążek i zacznij prostować nogi, następnie zacznij przyciągać drążek do siebie. W momencie, gdy uchwyt przekroczy linie kolan, wykonaj ruch ramionami. Na koniec odchyl lekko ciało do tylu. Następnie wróć do pozycji wyjściowej wykonując wszystko w odwrotnej kolejności.

W szczególności, zaś pamiętaj o:

1. Prostych plecach,

2. Ruch przyciągania powinien być względnie powolny,

3.ruch odepchnięcia nogami i przyciągnięcia drążka powinien być w miarę szybki,

4. Ważne jest, by kontrolować stopy-przy wyprostowanych nogach powinny być całe dociśnięte do podłoża, przy uginaniu nóg jednocześnie unosimy piety do góry,

5. Ramion nie należy podnosić zbyt wysoko, nadgarstki zaś trzymamy na ,,płasko".

      Dobra rada dla osób początkujących jest to, żeby robić krótkie serie pomiędzy kolejnymi seriami. Z czasem można te przerwy skracać aż do ich całkowitej eliminacji.

dodał odpowiedź 14 grudnia 2014 21:32
Siemanko, możesz sobie zamieniać. Raz bieżnia, raz orbitrek, raz stepper, i raz wioślarz.
dodał odpowiedź 15 grudnia 2014 00:03
Hejka, najważniejsze jest odpowiednie tętno, to co wybierzesz to już obojętne. Pozdro
dodał odpowiedź 15 grudnia 2014 14:11
Witaj. Możesz spokojnie stosować zamienniki. Ja np. boksowałem, co bardzo ale to bardzo mi pasowało, gdyż to drugi sport, który uwielbiam uprawiać. Jeżeli ergometr takowy posiadasz na siłowni to możesz z niego skorzystać. Prosta sprawa. Jednak upewnij się żeby tętno, przy tym treningu cardio oscylowało w granicach 65-70% tętna maksymalnego. To jest tutaj kluczowe. Tętno maksymalne wyliczysz ze wzoru 220 - wiek. Mam nadzieję, że pomogłem. W razie pytań wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie