Zadaj pytanie

Witam mam problem nie wiem czy to skutki przetrenowania czy cos dajcie mi rade czy zrobic tydzien przerwy?

Mianowicie czuje sie poddenerwowany rozdrazniony brak mi checi do cwiczen motywacje juz w poprzednim tygodniu robiłem trening tak aby zrobic brak skupienia co to moze znaczyc?
3491
3

Witaj,

      Zacznę od tego czym jest przetrenowania. Otóż przetrenowania to stan przewlekłego zmęczenia o podostrym przebiegu, powstający podczas intensywnych treningów przy stosowaniu nieadekwatnych przerw. Początkowo objawy przetrenowania są mało uchwytne, niezauważalne i trudne do określenia. Może to być np. Pogorszenie samopoczucia bez konkretnych dolegliwości.

      W przetrenowania przeważają najpierw objawy subiektywne, a w późniejszym czasie, jeśli stan ten nie zostanie zlikwidowany, pojawiają się również objawy obiektywne.

      Objawy subiektywne odczuwane są w postaci silnego wyczerpania, duszności, bólów mięśni, nudności, zawrotów głowy oraz zniechęcenia. Dłuższe intensywne wysiłki mogą doprowadzić ponadto do wystąpienia zaburzeń orientacji w czasie i w przestrzeni.

      Objawy obiektywne przejawiają się w obniżeniu zdolności do pracy, koordynacji i precyzji ruchów, zmniejszonej szybkości reagowania na bodźce, obfitym poceniu się, wzroście ciepłoty ciała oraz częstotliwości tętna i oddechów.

     Przewlekłe zmęczenie ogólnie powstaje w następstwie wielokrotnie powtarzającej się pracy, przy stosowaniu zbyt krótkich przerw wypoczynkowych, prowadzi to do sumowania się pojedynczych stanów zmęczenia i stopniowo do obniżenia wydolności.

     W praktyce przemęczenie może nie od razu objawiać się obniżeniem wyników sportowych. Sygnałem ostrzegawczym mogą być bóle głowy, zaburzenia snu, brak apetytu, chudniecie, bóle mięśni i okolicy serca, chwiejność usposobienia, zmniejszona lub wzmożona pobudliwość lub niechęć do pracy.

      Do czynników sprzyjających występowaniu przetrenowania nalezą: niedostateczne odżywianie, brak białka, niedobory witamin. Innymi przyczynami może być trening w stanach obniżonej wydolności, np. przy niedocenianych schorzeniach lub w okresie rekonwalescencji, nawet po zwyczajnych przeziębieniach lub grypach.

      Postępowanie w stanach przetrenowania polega przede wszystkim na obniżeniu intensywności treningów. Dużą role mogą tu odegrać atrakcyjne formy aktywnego wypoczynku. Warto tez skorzystać z kontrolowanych przez lekarza zabiegów, takich jak: sauna, kąpiele, naświetlanie promieniami ultrafioletowymi oraz podawanie witamin. Warto przy tym pamiętać, ze TRENING=ODNOWA=ODŻYWIANIE.

     Wracając do Twojego pytania, jeśli zauważasz u siebie któryś z symptomów przetrenowania, to może warto na jakiś czas zaniechać treningów na siłowni na rzecz lżejszych, rekreacyjnych form aktywności?

dodał odpowiedź 11 stycznia 2015 21:48
Siemanko, ile razy w tyg ćwiczysz na siłowni ?
dodał komentarz 2 listopada 2016 21:01
5 dni
dodał odpowiedź 11 stycznia 2015 22:26
może za dużo ćwiczysz? zrób sobie kilka dni wolnego/
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie