Zadaj pytanie
20 stycznia 2015 14:32

Spora nadwyżka białka w diecie

Witam, jeżeli w ciągu dnia ułożę sobie dania tak aby doszło do nadwyżki kalorycznej ( obliczam na stronie sfd - kalkulatory), i bede miec tą nadwyzkę o 200-300 kcal.
Moje pytanie brzmi: jeżeli np moje zapotrzebowanie na białko to 109 g. a po ułożeniu sobie tych dań wychodzi mi prawie dwa razy tyle to czy jest coś w tym złego?. Oczywiscie przy tym węgli też jest więcej niż w zapotrzebowaniu , jednak nie aż tak tyle. Jedynie tłuszczy jest `na styk` lub trochę mniej.
9349
4

Witaj,
Tytułem wstępu średnie zapotrzebowanie na białko w sporcie wg. Kongresu w Lozannie wynosi 1,4-1,9g/kg masy ciała. Inne badania donoszą o konieczności spożywania od 1,2-1,7g/kg masy ciała w celu utrzymania masy ciał u kulturysty. Dla porównania osoba nieaktywna powinna przyjmować 0,8g/kg masy ciała. Jak widać rozbieżności są duże, jednak pod dużym znakiem zapytania stoją wartości powyżej 2,2-2,5g białka na kg masy ciała u kulturysty.
Nadmiar białka w diecie jest tak samo niekorzystny dla organizmu jak jego niedobór. W procesie rozkładu białek produktami końcowymi są związki, które powodują zakwaszenie organizmu. Z tego tez powodu może dochodzić do powstania kwasicy metabolicznej. Wspomniane zakwaszenie wyzwala procesy, które maja na celu zmniejszenie kwasicy, tak by doprowadzić pH do wartości optymalnej. Jednym ze sposobów jest zwiększenie wentylacji płuc w danym przedziale czasu. Na organizm zakwaszające działa dwutlenek węgla. Organizm pozbywa się go przez płuca w procesie oddychania. W tym przypadku, pozbywanie się CO2 przez płuca jest prowadzi do podwyższenia pH organizmu. Wszystko pięknie jednak jednocześnie dochodzi do nadmiernego pobierania tlenu przez płuca do krwi, wiec tutaj także równowaga zostaje zaburzona.
Nie jest to jedyny mechanizm przywrócenia równowagi. Kwasica jest neutralizowana przez pobieranie do krwi z innych tkanek dodatnio zjonizowanego wapnia Ca++. Najwięcej wapnia znajduje się w kościach, wiec właśnie z tąd wapń jest najbardziej absorbowany. Organizm traci wapń także z moczem, ponieważ ten jest zakwaszony. Skutkiem utraty wapnia może być osteoporoza.
Do największych skutków nadmiernej podaży białek nalezą: kwasica metaboliczna, nadmierne zakwaszenie moczu, utrata wapnia z moczem, obniżenie poziomu wapnia w osoczu krwi, osteoporoza, wzrost stężenia kwasu moczowego w osoczu krwi i w moczu, miażdżyca, nadciśnienie, choroby serca, alergie, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, załogi moczanowe w nerkach i innych narządach, przeciążenie wątroby i nerek, zaparcia i związane z tym procesy gnilne w jelicie grubym, zwiększona zachorowalność na nowotwory jelita grubego, zmiany skórne.
Podsumowując, warto przemyśleć ilość spożywanego białka, ponieważ jego nadmiar jest bardzo szkodliwy.

 

dodał odpowiedź 20 stycznia 2015 17:21
Nie ma co przesadzać z białkiem. Jedz go tak około 2-2.5 grama na kilogram. Zależy to jeszcze od treningu i celu.
dodał komentarz 1 marca 2015 12:21
2-2,5g to zdecydowana przesada.
dodał komentarz 1 marca 2015 14:21
Ja jem około 2,5 i jest dobrze. Nie narzekam.
dodał odpowiedź 1 marca 2015 18:32
mój odwieczny problem to czy wliczać do bilansu białko roślinne ? Ogólnie potrzebuje około 160g białka i jeśli będę wliczał roślinne to mając 5 posiłków na jeden wyjdzie mi jakoś 60g mięsa, czy to nie za mało? A jeśli nie będe wliczał to wtedy wychodzi nawet po 250g białka na dzień, gdyż jem sporo węgli (ryż makaron, owsiane płatki) a one zawierają dosyć dużo białka. Proszę o radę:)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie