Zadaj pytanie

W jakich okresach brać zma?

Witam nie wiem kiedy brać zma, myślę kupić kreatyne i białko i nie wiem czy dorzucić do tego zma,proszę o pomoc?
1216
2

Witaj,

 

ZMA jest kombinacja cynku, magnezu oraz witaminy B6. Kompozycja tych składników jest niezbędna do przyrostu masy mięśniowej i prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie organizmu sportowców.

      Substancje zawarte w ZMA zwiększają poziom własnego testosteronu, hormonu wzrostu oraz IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu). Naturalna przemiana androstendionu w testosteron musi przebiegać z udziałem cynku. Jeśli poziom tego pierwiastka jest niski, przemiana ta przebiega wolno, a produkcja testosteronu jest niższa. Podobne znaczenie ma magnez, dlatego dla uzyskania dobrych efektów pierwiastki te powinny być przyjmowane razem. Witamina B6 pomaga zaś w przyswajaniu cynku i magnezu. Spadek poziomu testosteronu prowadzi do wydzielania katabolicznego hormonu kortyzolu, a ten z kolei inicjuje katabolizm białek mięśniowych.  ZMA działa wiec na: poziom testosteronu, podniesienie poziomu IGF-1, wzrost siły, zmniejszenie poziomu kortyzolu. Zmniejsza tym samym katabolizm, co wpływa na regeneracje po treningu, masę mięśniowa, skurcze mięśniowe. Zwiększa ponadto koncentracje oraz ma wpływ na głęboki i relaksujący sen.

    Jeśli chodzi o dawkowanie, to zalecane jest przyjmowanie suplementu w okresach, w których ciężko trenujemy. Dawkowanie ZMA jest ścisłe uzależnione od tego, co jest napisane na opakowaniu suplementu.

    Oczywiście nie można przesadzać z ilością ZMA, gdyż może to prowadzić do zmian skórnych, nudności i braku apetytu. Mogą pojawić się objawy ze strony układu krwionośnego i nerwowego. Zatem należy odpowiednio dawkować ZMA. konieczna jest również przerwa w stosowaniu suplementu.

dodał odpowiedź 27 stycznia 2015 16:59
O ile dobrze wiem ZMA warto brać w okresie ciężkich, wyczerpujących treningów aby poprawić regenerację.
dodał odpowiedź 31 stycznia 2015 13:43
ZMA się bierze by polepszyć regeneracją jakość snu i ułatwiać zasypianie.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie