Zadaj pytanie

posiłek potreningowy

Witam. Pytanie do Pana Michała Karmowskiego.

Przez jakiś czas ćwiczyłem crossfit, od dziecka związany jestem ze sztukami walki [wysoka intensywność treningów, treningi beztlenowe], a od jakiegoś czasu ćwiczę również na siłowni [ok. 8 miesięcy]. Mam dużo znajomych zajmujących się różnymi dyscyplinami i każdy z nich przedstawia różne zdania na temat posiłku potreningowego. Jedni twierdzą, że powinien on zawierać wszystkie makroskładniki, a inni, że tylko i wyłącznie węglowodany i białko. Czy tłuszcze hamują proces odnowienia glikogenu i syntezy białek? Czy to właśnie dlatego po treningu powinniśmy w krótkim czasie dostarczyć organizmowi wyłącznie węglowodany i białko, a dopiero w kolejnym posiłku również tłuszcze?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
287
6
dodał odpowiedź 5 marca 2015 20:57
Dla naturalnych nie ma to praktycznie znaczenia
dodał odpowiedź 5 marca 2015 21:02
Witaj, Zaraz po treningu najlepiej przyjąć porcję węglowodanów prostych razem z białkiem, natomiast posiłek po treningowy powinien się składać ze wszystkich makroskładników. Najlepiej, aby posiłek po treningowy był mieszanką węglowodanów prostych i złożonych (np. makaron z rodzynkami), zawierał w sobie odpowiednią ilość białka oraz ograniczoną ilość tłuszczy. Dlaczego ograniczoną? Po treningu mięśnie chłoną dość szybko substancje odżywcze, jednak tłuszcz spowalnia proces trawienia i dlatego aby organizm w jak najszybszym czasie przetrawił posiłek, należy ograniczyć spożycie tłuszczy jednak nie rezygnować z nich całkiem do 0. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 5 marca 2015 21:05
Hejka, w skrócie tłuszcz spowalnia wchłanianie makro. Bezpośrednio po treningu węgle proste z białkiem, 30-60 min później pełen posiłek już z tłuszczem. Pozdro
dodał odpowiedź 5 marca 2015 21:26
dzięki wielkie!
dodał odpowiedź 6 marca 2015 17:36
jeśli to pytanie kierujesz typowo do Michała Karmowskiego na tej stronie znajdziesz adres email do niego: http://www.michalkarmowski.pl/ Jednak bezpośrednio po treningu jedz jakiś owoc pij odżywkę białkową lub węglowodanową a co 1 godziny po treningu pełnowartościowy posiłek jedz.
dodał odpowiedź 29 kwietnia 2015 22:13
Ja po treningu zawsze robię omlet ze sporej ilości jajek i z mąki zytniej
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie