Zadaj pytanie
17 marca 2015 23:46

czy xylitol w diecie na redukcję dopuszczalny ?

Zazwyczaj jako ostarni posiłek jem twaróg z orzechami i czasem dodaje 5-10g xylitolu, czy przy diecie na redukcję jest to dopuszczalne ?
3994
4

Witaj,

       Według medycyny chińskiej słodycz jest jednym ze smaków koniecznych do utrzymania organizmu w równowadze. Niestety spożywanie dużych ilości cukru rafinowanego powoduje duże szkody.

      Ksylitol znany jest już od 1891r., jednak po raz drugi został odkryty przez fińskich naukowców w czasie II wojny światowej, kiedy Finlandia cierpiała na niedostatek cukru. W tym okresie badacze odkryli również jego niezależna od insuliny naturę (związek ten ulega przemianie w organizmie bez udziału insuliny).

     Ksylitol jest naturalna substancja, która można również znaleźć w owocach i warzywach włóknistych, w rożnych drzewach liściastych oraz kołach kukurydzy. Co ciekawe, ksylitol w naturalny sposób jest wytwarzany w naszych organizmach. Mimo, ze substancja ta wygląda i smakuje podobnie jak cukier, na tym kończy się podobieństwo ksylitolu do sacharozy.

    W przeciwieństwie do sacharozy, ksylitol wzmacnia układ immunologiczny, broni organizm przed infekcjami i ma właściwości opóżniające proces starzenia się. Ksylitol jest cukrem pięciowęglowym, co oznacza, ze zapobiega rozwojowi bakterii. Podczas gdy zwykły cukier zakwasza organizm, ksylitol ma charakter zasadowy.

    Ksylitol nie posiada żadnych właściwości toksycznych. Jedynym dyskomfortem, jaki może być odczuwalny przez niektóre wrażliwe osoby, które spożywają duże ilości ksylitolu może być biegunka lub lekkie kurcze.

    Ksylitol ma o 40% mniej kalorii i o 75% mniej węglowodanów niż sacharoza. Jest absorbowany powoli, toteż nie wpływa on znacząco na poziom insuliny. To istotna wiadomość dla osób cierpiących na cukrzyce. Ok 30% spożytego ksylitolu zostaje zaabsorbowane przez wątrobę, a pozostała cześć w przewodzie pokarmowym.

    Ksylitol jest wskazany przy: infekcjach górnych dróg oddechowych (działa antybakteryjnie), suchości w ustach (stymuluje wydzielanie śliny), przeciwdziała tworzeniu się bakterii gnilnych, chorobach dziąseł i próchnicy, zapaleniu ucha środkowego, likwiduje niemiły zapach z ust, przyjazny przy nadkwasocie żołądka, astmie i alergii, stosowany jako środek zapobiegawczy przeciw bakteryjnej zakażeniu płuc i oskrzeli.

     Ponadto ksylitol jest bardzo wskazany w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia. Substancja ta może być używana także w formie aerozolu lub kropli. Można je zrobić samodzielnie: 1 cześć cukru rozpuścić w 20 częściach soli fizjologicznej. Taki roztwór można stosować przykładowo przy zapaleniu ucha środkowego. Korzystnie działa tez jako krople do nosa. Zmniejsza objawy alergii.

     Na koniec uwaga, nie należy spożywać zbyt dużo ksylitolu, bezpieczna dawka to ok. 15g dziennie. Substancja ta powinna być wprowadzana do diety stopniowo, ponieważ, jak już wspomniano, zbyt duża ilość ksylitolu może wywołać problemy gastryczne.

dodał odpowiedź 18 marca 2015 08:12
Witaj, Tak, jak najbardziej. Ksylitol jest naturalnym słodzikiem i będzie bardzo dobrym wyborem. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 18 marca 2015 09:03
Oczywiście, że możesz jedyny problem to to że słodziki z końcówką -ol, ksylitol , sorbitol itp.w sporych ilościach mogą powodować biegunkę."Spora" ilość u niektórych ludzi jest na prawdę niewielka. To tak tylko w razie gdybyś naglę dostał biegunki.
dodał odpowiedź 20 marca 2015 19:26
tak jak najbardziej jest dopuszczalny
dodał odpowiedź 28 czerwca 2015 15:55
tak jest dopuszczalny
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie