Zadaj pytanie
7 kwietnia 2015 13:21

dieta IF na redukcji

czy stosując dietę IF musze sobie obciąć kcal z zapotrzebowania czy po prostu musze dostarczyc te utrzymanie wagi kcal przez te 8 h i to wszystko?
3518
4

Witaj,

 

      Na początek odpowiedzmy na pytanie, czym jest dieta IF? Najprościej mówiąc jest to sposób żywienia, w którym wszystkie posiłki spożywamy w tzw. oknie jedzeniowym. Przez następne kilkanaście godzin nie dostarczamy organizmowi żadnych dodatkowych kalorii. Warto również zaznaczyć, ze IF nie jest dietą w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nie narzuca nam bowiem z góry określonego rozkładu makroskładników. IF, określa kiedy, a nie co powinniśmy jeść. Niemniej jednak nie jest wskazane schodzenie poniżej podstawowego zapotrzebowania energetycznego.

    Dla wielu osób, zasady diety IF wydają się być kontrowersyjne w świetle przyjętych zasad zdrowego żywienia. Niemniej jednak sporo publikacji naukowych przekonuje nas o skuteczności tej diety. Mam tu na myśli jej skuteczność w obrębie redukcji tkanki tłuszczowej oraz wagi ciała, usprawnienia wrażliwości insulinowej, obniżenia poziomu glukozy we krwi. Wszystkie czynniki powinny, zaś wpływać na zwiększenie długości życia.

    Rozróżniamy kilka sposobów Intermittent Fasting, m.in:

    Leangains-przewiduje 16 godzin postu i 8 godzin żywienia. Dla kobiet mogą to być wartości 14/10. Pierwszy posiłek spożywamy wiec np. o 12, a kolejne musimy zjeść do 20. Stosując się do zasad Leangains rezygnujemy ze wczesnych śniadań, zaś trening jeśli wykonujemy rano, to robimy go na czczo. Zdaniem ekspertów taki trening nie jest wcale zabójczy dla naszych mięśni, a wniesionych przypadkach może się nawet okazać lepszym rozwiązaniem niż trening po posiłku. W trakcie godzin postu wskazane jest picie dużej ilości wody. Można również pic herbatę, cukier należy zastąpić stevią.

     Eat Stop Eat-1 lub 2 dni w tygodniu pomścimy przez 24H. W pozostałe dni spożywamy normalne posiłki. Dlaczego to działa? Niektóre z własności jak np, zwiększone wykorzystanie kwasów tłuszczowych, przydatnych przede wszystkim podczas redukcji wagi ciała, osiągają swoje szczytowe wartości miedzy 18 a 32 godziną postu-zatem 24 godziny są wartością pośrednią.

     Czy dieta IF rzeczywiście działa? Zdania są podzielone. Pamiętajmy, ze redukcja tkanki tłuszczowej to przede wszystkim ujemny bilans energetyczny. Problem wielu osób polega na tym, ze w trakcie okna żywieniowego dostarczają organizmowi tak naprawdę więcej kalorii niż wskazuje na to zapotrzebowanie. Zatem, aby IF naprawdę zadziałał trzeba by obliczyć ile kalorii potrzebujemy na redukcji i taka dokładnie ilość przyjmować w trakcie okna żywieniowego.

dodał odpowiedź 7 kwietnia 2015 14:49
musisz obciać. najlepiej rób dietę tak by np. 20 godzin nie jeść nic i w tym czasie zrobic trening siłowy jak i cardio a w ciagu 4 godzin dostarczyć odpowiednią ilosć kcal.
dodał odpowiedź 8 kwietnia 2015 13:57
pomyśl logicznie nawet na if'ie jeżeli bd miał kalorie na poziomie utrzymania wagi ciała to nie schudniesz, ustal sobie mały deficyt kaloryczny .
dodał odpowiedź 17 maja 2015 18:31
dla mnie if dziala, to po prostu nie jest metoda dla kazdego, jedni ludzie moga zjesc pierwszy posilek o 18, a inni musza zjesc sniadanie bo nie wytrzymaja do poludnia.
dodał odpowiedź 18 listopada 2015 10:47
Jestem zainteresowana IF, 14/10. Chciałabym zrzucić 12kg do lata. Chodzę regularnie na basen o 6:00 teraz będe chodzić na czczo. Posiłek zjem o 8:00 kanapke kolejny o 12:00 salatke następny o 17:00 obiad. Wieczorami tez uprawiam slow joging ale ledwie 30min. Czekam na efekty.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie