Zadaj pytanie
30 kwietnia 2015 20:19

czy koncentrat pomidorowy lub przecier jest przetworzony

6643
4

Witaj,

 

       Przecier pomidorowy to pomidory uduszone do miękkości we własnym soku, a następnie przetarte przez sito. Koncentrat pomidorowy jest zagęszczonym przecierem pomidorowym. Robi się go z pomidorów o dużej zawartości cukrów i pektyn, które nadają przetworom odpowiednią konsystencję. W sprzedaży sa m.in. koncentraty 20-, 30-, 40- procentowe.

       Koncentrat pomidorowy oraz przecier pomidorowy, faktycznie są produktami przetworzonymi. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Sprawdźmy co znajdziemy wewnątrz. Przede wszystkim mamy tu witaminy: K, beta-karoten, E, B1,B2, B12, C, kwas foliowy oraz minerały: sód, potas, wapn, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedz, mangan. Oczywiście pamiętajmy, że wspomnianych witamin i minerałów może być mniej w stosunku do ilości zawartej w surowych pomidorach. Dzieje się tak, ponieważ obróbka zawsze powoduje pewne straty.

       Beta-karoten w organizmie przekształcany jest w witaminę A, która utrzymuje nasze oczy w dobrej kondycji oraz przedłuża młodość. Witamina E z kolei należy do przeciwutleniaczy, które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Witamina C ułatwia przyswajanie żelaza z produktów spożywczych. Trzeba także wiedzieć, że zawarte w pomidorach kwasy organiczne pobudzają wydzielanie soków trawiennych, regulując przemianę materii i poprawiając apetyt. Jednocześnie na przetwory z pomidorów powinny uważać osoby z kamicą szczawianową i zapaleniem stawów, ponieważ pomidory zawierają  szczawiany.

       Ponadto koncentrat pomidorowy, przecier oraz same pomidory zawierają dużą ilość likopenu. Związek ten jest przede wszystkim silnym antyoksydantem. Wymiata wolne rodniki i jest przy tym skuteczniejszy niż beta-karoten. Organizm człowieka nie syntetyzuje likopenu, toteż musi on być dostarczany w diecie. Jego najbogatszym źródłem są właśnie pomidory i ich przetwory. Badania sugerują, że 2,5x więcej likopenu wchłania się z pasty pomidorowej niż ze świeżych pomidorów. Dzieje się tak, ponieważ związek ten obecny jest głównie pod skórką pomidora. Uwalniany jest podczas rozdrabniania i gotowania. Zawartość likopenu w wybranych 100 g produktu wygląda następująco: pasta pomidorowa: 5,4-15,0 mg, keczup: 9,9-13,4 mg, marchewka: 0,6-0,8 mg, arbuzy: 2,3-7,2 mg.

      Warto zapamiętać, że do wchłaniania likopenu niezbędny jest tłuszcz, ponieważ związek ten nie rozpuszcza się w wodzie. Warto więc do potraw przyrządzanych z koncentratu, przecieru czy tez surowych pomidorów dodać trochę zdrowego tłuszczu.

       Likopen chroni lipidy przed utlenieniem, przeciwdziała oksydacyjnym uszkodzeniom DNA. To może być główny mechanizm jego ochronnego, przeciwmiażdżycowego i przeciwnowotworowego działania.

       Jak już wspomniano, przetwory z pomidorów stanowią najlepiej przyswajalne źródło likopenu. Możemy spożywać je spokojnie, pod warunkiem oczywiście, że nie ma w nim m.in benzoesanu sodu itp. Koncentrat pomidorowy powstaje z samych pomidorów i w celu uzyskania lepszej trwałości jest poddawany pasteryzacji. Obróbka termiczna wystarcza, aby produkt uzyskał trwałość, dlatego nie powinien zawierać dodatkowych konserwantów. Na rynku znajduje się wiele produktów spełniających te wymogi. Zawierają one ok. 50% suchej masy powstałej na bazie pomidorów.

dodał odpowiedź 30 kwietnia 2015 20:23
wszystko zależy od jakości danego przecieru czy koncentratu. Wybierz ten z pudliszki myślę ze jest najlepszy i zapewne najmniej przetworzony.
dodał odpowiedź 30 kwietnia 2015 20:52
Chemia jest teraz wszędzie. ;d
dodał odpowiedź 30 kwietnia 2015 21:09
Większość produktów jest teraz przetworzonych. Czytaj skład, wybieraj ten, który ma najmniej chemii oraz nie ma dodatku cukru. Co do samego przecieru pomidorowego jest to wg mnie dobry produkt jako alternatywa dla warzyw i myślę, że warto będzie go włączyć do diety.
dodał odpowiedź 1 maja 2015 01:20
We wszystkich są zapewne konserwanty
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie