Zadaj pytanie

Opalanie się a poziom witaminy D?

Czy opalanie się zapewni właściwy poziom witaminy D w organizmie?
1381
3

Witaj,

 

     Najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. Należy wiedzieć, że światło słoneczne to fala elektromagnetyczna. Każda fala ma swoje parametry. Dla nas najważniejsze jest światło o krótszej długości fali, które nazywamy światłem ultrafioletowym. Ultrafioletową część światła słonecznego podzielono na trzy części: UVA, UVB i UVC:

- UVA- długość fali: 320-400 nm, dociera do powierzchni Ziemi,

- UVB- długość fali: 281-289 nm, jest całkowicie pochłonięte przez atmosferę, a światło o długości fali 290-319 nm w większości przedostaje się przez atmosferę do powierzchni Ziemi,

- UVC- długość fali: 200-280 nm, jest, a właściwie powinno byc całkowicie pochłonięte przez warstwę ozonu i nie dociera do Ziemi.

      Czyli na nasza skore pada światło z zakresu UVA i UVB. Przy czym więcej dociera do nas światła UVA. UVA ma zdolność znacznie głębszego penetrowania warstw skory. Światło to powoduje powstanie wolnych rodników, świec wpływa na system odpornościowy, uszkadza kolagen, a co za tym idzie powoduje zmarszczki oraz uruchamia specjalne komórki w skórze tzw. melanocyty, które pod wpływem tego światła uruchamiają procesy powstania barwnika skory dającego ciemne zabarwienie. Ten rodzaj światła uważa się za główna przyczynę powstawania nowotworu skory.

     Światło UVB w mniejszym stopniu przenika przez warstwy skóry, może powodować powstanie niezłośliwych nowotworów skory. Jednocześnie to właśnie ta frakcja światła słonecznego powoduje powstawanie witaminy D.

     Najzdrowsze dla nas promieniowanie słoneczne występuje w samo południe. Rano i po południu, kiedy promienie muszą się przedostać przez grubszą warstwę atmosfery, wtedy dociera do nas ciągle dużo UVA i niestety niewiele UVB. Z tego tez powodu nasz organizm rano i po południu nie jest w stanie wytwarzać witaminy D. Przy czym na szerokości geograficznej odpowiadającej położeniu Gdańska w miesiącach od października do marca organizm nie jest w stanie wytworzyć jakiejkolwiek ilości witaminy D.

     Na koniec jeszcze ważna uwaga, aby w pełni korzystać z dobroczynnego wpływu promieni słonecznych, należy się naświetlać, ale nie opalać. Opalanie się na brąz jest raczej u człowieka o jasnej karnacji reakcją obronną.

dodał odpowiedź 16 maja 2015 19:26
Zależy od ilości. Ogólnie opalanie powoduje że nasz organizm wytwarza witaminę D ale nie polecam intensywnego opalania ze względu na nowotwory skóry które to powoduje. Jeżeli chcesz w ten sposób dostarczyć witaminę D polecał bym ci opalanie w godzinach kiedy słońce nie jest najmocniejsze oraz stosowanie filtrów uv.
dodał odpowiedź 17 maja 2015 00:57
Tak, słońce dostarcza dosyć sporo tej witaminy i nie ma potrzeby na dodatkowe dawki.
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 14:31
Podobno zapotrzebowanie na wit D można w 100% uzupełnić 4-minutowym opalaniem (topless, a w ubraniach pewnie minimalnie tylko dłużej :) ).
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie