Zadaj pytanie
25 września 2013 14:32

Co pić podczas biegania?

1052
9

Do wyboru mamy wodę, napoje węglowodanowe lub napoje izotoniczne, hipotoniczne, hipertoniczne - energetyczne czy energetyzujące. Napoje izotoniczne to takie które oprócz wody zawierają elektrolity, które tracimy w biegu wraz z potem. Ich skład jest bardzo podobny do składu płynów, które występują w naszym organizmie, czyli do płynów ustrojowych. Dodatkowo są wzbogacone węglowodanami i witaminami. Izotoniki, co ważne mają takie samo ciśnienie osmotyczne  jak krew, co umożliwia bardzo szybkie dostarczenie do organizmu składników mineralnych i optymalne nawodnienie całego organizmu.  Napoje hipotoniczne np. woda,  wchłaniają się szybciej niż izotoniczne, ale spożywane w dużych ilościach w trakcie biegu wzmagają produkcję moczu oraz rozcieńczają składniki mineralne. Podczas długotrwałego wysiłku i picia wyłącznie wody może dojść do zjawiska spadku stężenia sodu we krwi, czego skutkiem dla organizmu biegacza mogą być zawroty głowy, nudności a w stanach krańcowych nawet kłopoty z oddychaniem. Napoje hipertoniczne np. soki owocowe, często są nazywane są napojami energetycznymi. Ich zadanie to zapewnienie dużej ilości energii w okresie, w którym  nawodnienie nie jest już tak istotne. Celem spożywania tych napojów jest zwiększenie poziomu glikogenu zaraz po zakończeniu wysiłku fizycznego. Napoje energetyzujące to takie, które zawierają w sobie składniki, mające wpływ na układ nerwowy, głównie taurynę i kofeinę, które poprawiają zdolność koncentracji oraz guaranę która zapobiega senności i wpływa na kondycję intelektualną organizmu. Podczas biegania najlepiej jest pić jednak izotoniki, gdyż to one w trakcie ciągłego wysiłku pomogą uzupełnić tracone z potem składniki mineralne oraz węglowodany i witaminy. 

dodał odpowiedź 3 października 2013 19:47
Wydaje mi się, że do picia wody trzeba po prostu się przyzwyczaić. Komuś, kto dotychczas wybierał napoje gazowane czy wody smakowe trudno jest przywyknąć do wody. Nie ma ona smaku, a jak coś nie ma smaku, to dla wielu jest po prostu niedobre. Tymczasem nasz organizm w ok. 60 proc. składa się z wody i to ona najlepiej gasi pragnienie. Jeśli o mnie chodzi to kolorowe napoje gaszą moje pragnienie jedynie na moment – po chwili znowu chce mi się pić. Tak więc im więcej piję takiego napoju, tym mam większe pragnienie. Ponadto, aby spalić kalorie zawarte w jednej szklance kolorowego napoju gazowanego (tj. ok. 100 kcal), trzeba przez ok. 20 minut żwawo jeździć na rowerze albo spacerować w spokojnym tempie ok. godziny! Sporo, prawda? A to tylko jedna szklanka… Przy wypiciu jednej szklanki wody nie dostarczymy organizmowi dodatkowych kalorii i szybko ugasimy pragnienie. Pijąc wodę oczyszczamy nasz organizm wypłukując z niego toksyny. I jeszcze kwestia finansowa: półtoralitrowa butelka wody kosztuje ok. 2 zł. A ile kosztuje litr napoju gazowanego? Daje do myślenia?
dodał odpowiedź 25 października 2013 15:46
Zależy od dystansu, jeśli są to długie dystanse to zastanowiłbym się nad odżywką węglowodanową - carbo, vitargo. W biegach krótszych zwykła woda.
dodał odpowiedź 15 listopada 2013 15:49
dla mnie woda najlepsza zdecydowanie , kwestia jaki cel mamy w tym ze biegamy .
dodał odpowiedź 15 listopada 2013 20:01
to zalezy jak dlugo biegasz? jak mniej niz 60 minut to zwykly napoj izotoniczny starczy (powerade)
dodał odpowiedź 15 listopada 2013 20:09
jeśli mniej niż godzinę to wodę, powyżej jakiś napój izotoniczny.
dodał odpowiedź 15 listopada 2013 22:17
na dłuższe trasy preferuję izotonika, ponieważ po wodzie czuję się taki mało nasyconi i chce mi sie jeszcze, a po izotoniku dokładnie odwrotny efekt ;d
dodał odpowiedź 17 listopada 2013 13:21
Witam, najważniejsze, abyś przy dłuższy biegach uzupełniał Twój poziom glikogenu w organiźmie, aby to zrobić musisz spożywać cukry proste, dlatego też dobrym rozwiązaniem podczas takiego biegu, będzie popijanie wody wymieszanej z vitargu, lub jakimś innym suplementem, który uzupełniając w odpowiedni sposób Twoje zapasy glikogenu zapobiegnie w dużym stopniu spalaniu mięśni. Pozdrawiam, Michał Porada
dodał odpowiedź 23 listopada 2013 00:21
mi najbardziej pasuje woda wysoko mineralizowana
dodał odpowiedź 30 listopada 2013 17:55
Tylko uważaj z ilością, nie powinno się pić więcej niż 2 łyki na raz.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie