Zadaj pytanie
13 października 2017 15:20

Pogłębiona lordoza, co robić?

Witam,
Od pewnego czasu, zmagam się z bólami odcinka lędźwiowego/krzyżowego kręgosłupa. Podejrzewam, że spowodowane jest do pogłębioną lordozą, której nabawiłem się przy wykonywaniu ciężkich przysiadów z niedokładną techniką. Co powinienem robić w takiej sytuacji? Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy i prostownik wykonuję po każdym treningu 3x w tygodniu. Czy powinienem zrezygnować z niektórych ćwiczeń jak np. martwy ciąg? (z przysiadów zrezygnowałem całkowicie, gdyż ból odczuwałem nawet z bardzo małym ciężarem). Dodam, że trenuję głównie siłowo, 3x w tygodniu, mam 18 lat i 78kg przy 180cm wzrostu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
2091
0

Witaj,

Przede wszystkim musisz być pewien, czy masz pogłębioną lordozę, a nie podejrzewać.

W linku mogłeś wrzucić zdjęcie swojej sylwetki, wtedy bylibyśmy pewni czy posiadasz daną dysproporcję.

Przy pogłębionej lordozie lędźwiowej brzuch jest wypchnięty do przodu, oraz odstające pośladki.

Ważnym aspektem w stabilizacji tego odcinka jest prawidłowe wzmocnienie mięśni brzucha, które są osłabione, jak również dwugłowy uda i pośladkowy wielki, natomiast przykurczone mięsni to:

zginacze stawu biodrowego, prostownik grzbietu.

Aby skorygować tę wadę, należy rozciągać mięśnie przykurczone i wzmacnianie mięśni osłabione.

Przykładowy zestaw ćwiczeń:

  1. Siad japoński

  2. Przyciąganie kolan do klatki piersiowej

  3. Rozciąganie kanapowe

  4. W siadzie prostym, dłonie oparte na podłodze z tylu, na stopach leży piłka. Uniesienie nóg do siadu równoważnego , piłka toczy się po nogach w stronę bioder, następnie uniesienie bioder, piłka toczy się po nogach w stronę stóp

  5. Leżenie tyłem na macie dłonie trzymają drabinkę, w nogach piłka, uniesienie wyprostowanych nóg i dotknięcie piłką do drabinki

  6. Zwis tyłem na drabince, między stopami piłka, uniesienie ugiętych nóg z piłką

  7. Siad na boksie, lub ławeczce, stopy ustabilizowane oparte o szczebel drabinki , ręce w pozycji skrzydełek , delikatny opad w tył i powrót.

Jest to prosty zestaw który nie powinien Ci sprawić trudności., póki co proponuję Ci zrezygnować z martwych ciągów przysiadów.

 Pozdrawiam 

 

 

✔ Kupuj odżywki na trec.pl i zbieraj zniżki

 

 

 

✔ Zobacz nasze filmy na Youtube 

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie