Zadaj pytanie

Czy są jakieś skutki uboczne

Hej, moja dziewczyna nie jest zwolennikiem stosowania supli i często się kłócimy jak kupuję jakąś nową odżywkę. Ostatnio dorzuciłem do swojego zestawu BCAA. Czy są jakieś skutki uboczne stosowania bcaa?
121
0

W przypadku przyjmowania aminokwasów, w tym BCAA, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo małe. Skutki uboczne mogą się pojawiać, gdy drastycznie zwiększamy podaż białka a nie aminokwasów. Oczywiście białko jest zbudowane z aminokwasów, ale każde z nich jest odmiennie metabolizowane przez nasz organizm. Białko wymaga energii do przyswojenia, w nadmiarze może zakwaszać organizm. Aminokwasy nie angażują organizmu energetycznie, a z ich przyjmowaniem nie łączy się ryzyko zakwaszenia (posiadają wręcz właściwości odwrotne  bo odkwaszają!).

Przyjmowanie aminokwasów, szczególnie BCAA, które są najważniejszymi cegiełkami budującymi strukturę mięśni, to bezpieczny sposób na wytworzenie dodatniego bilansu azotowego będącego podstawą anabolizmu mięśniowego. Skutki uboczne stosowania BCAA mogą występować jedynie w grupie osób dotkniętych rzadkim schorzeniem uwarunkowanym genetycznie – chorobą syropu klonowego, w którym brak jest enzymów odpowiadających za rozkład BCAA. Częstotliwość występowania tej choroby to 1:200 000 urodzeń. Jeżeli nie cierpisz na nią, nie musisz obawiać się o skutki uboczne suplementacji BCAA.

Z skutkami ubocznymi stosowania BCAA możemy mieć do czynienia, gdy suplement ten stosowany jest niewłaściwie, niezgodnie z przeznaczeniem. Na przykład jedyną porą w ciągu dnia, kiedy powinniśmy unikać nadmiaru BCAA jest pora przed zasypianiem. Wówczas aminokwasy BCAA mogą blokować przekształcanie tryptofanu w melatoninę, która jest niezbędna do zapadnięcia w błogi, regeneracyjny sen.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie