Zadaj pytanie
22 lutego 2019 10:48

Zastanawiam się nad rozpoczęciem suplementacji BCAA

Hej, od kilku lat trenuje triathlon. Zastanawiam się nad rozpoczęciem suplementacji BCAA. Jakie jest w sumie działanie bcaa?
260
0

BCAA to trójka ważnych aminokwasów wysiłkowych. Po pierwsze stanowią one główny budulec struktury włókien mięśniowych. Z tego względu przyjmowane są w celu antykatabolicznym (czyli żeby organizm nie „zjadał” w trakcie wysiłku własnych białek mięśniowych). Po drugie BCAA stanowią ważne ogniwo procesów energetyki wysiłkowej, szczególnie tych tlenowych (aerobowych). Gdy zabraknie głównego substratu energetycznego jakim jest glukoza, organizm zaczyna ją pozyskiwać innymi drogami m.in. kosztem rozkładu aminokwasów, szczególnie BCAA (cykl glukozowo – alaninowy). I właśnie  dlatego po BCAA sięgają triatloniści, maratończycy oraz wszyscy przedstawiciele sportów wytrzymałościowych.

Poza tym BCAA opóźnia moment wystąpienia zmęczenia, gdyż blokuje przedostawanie się tryptofanu do mózgu. W efekcie tego procesu nie dochodzi do zwiększania poziomu, działającej usypiająco, melatoniny, której poziom w czasie wysiłku powinien być niski. Ten efekt działania BCAA będzie szczególnie ważny w wysiłkach długotrwałych, w których czas trwania wysiłku i wyczerpujące się rezerwy energetyczne to główne przyczyny zmęczenia.

BCAA działają na organizm również bardzo anabolicznie, co jest szczególną zasługą leucyny. Ten efekt działania BCAA doceniają przedstawiciele sportów sylwetkowych.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie