Zadaj pytanie

Mam 18 lat, od 2 miesięcy ćwiczę w siłowni.

Mam 18 lat, od 2 miesięcy ćwiczę w siłowni. Wszyscy obecnie ćwiczą na masę. Wiele chłopaków bierze kreatynę. Stąd moje pytanie co właściwe daje kreatyna?
243
0

Kreatyna to suplement poprawiający energetykę wysiłków o dużej intensywności i raczej krótkim czasie trwania, czyli takich, które są wykonywane w czasie treningów ukierunkowanych na budowanie masy i siły mięśniowej. Kreatyna wspomaga najniższe piętro przemian energetycznych, ogrywające kluczową rolę między średnio 4 a 10 s wysiłku o dużej mocy. W czasie pierwszych 2-3 sekund organizm wykorzystuje własne zasoby ATP, potem odbudowuje je wykorzystując różne substraty energetyczne, w pierwszym rzędzie właśnie kreatynę. Mięśnie mają własne zasoby kreatyny, które niestety okazują się niewystarczające by sprostać ciężkim wysiłkowym. Gdy w czasie wysiłku wyczerpią się zasoby kreatyny, nagle, np. po 4 powtórzeniu wyciskania na sztandze z dużym obciążeniem, odczuwasz niemoc i nie jesteś w stanie wykonać już żadnego powtórzenia. To tylko dowodzi, że należy wspomóc organizm na poziomie mięśniowej zawartości kreatyny, czyli rozpocząć suplementację kreatyną.  Pierwsze, co do daje kreatyna to oczywiście wzrost siły. Pamiętaj jednak, że ten efekt będzie zauważalny tylko wówczas, gdy systematycznie będzie podnosił sobie poprzeczkę treningową. Drugie, co daje kreatynę to na pewno masa mięśniową. Postępujący wzrost siły, jeżeli idzie w parze z właściwą dietą, umożliwia zwiększanie masy mięśniowej.

Poza tym badania naukowe pokazują, że kreatyna jest bardzo anabolicznym suplementem, gdyż zwiększa ilość i aktywność komórek satelitarnych, które mają kluczowe znaczenie w zakresie hiperplazji, czyli wzrostu mięśniowego.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie