Zadaj pytanie
22 maja 2019 15:01

Czysta masa mięśniowa

Hej ćwiczę od wielu lat w siłowni, moim celem jest czysta masa mięśniowa. Ostatni zastanawiam się nad wprowadzaniem do suplementacji eaa? Czy brać je po treningu same czy razem z węglami?
210
0

EAA, czyli aminokwasy egzogenne (niezbędne, esencjalne) to wszystkie aminokwasy, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie syntetyzować, stąd należy je dostarczać wraz z dietą lub pod postacią suplementów. Włączenie EAA do codziennej suplementacji to doskonały sposób na poprawę twardości mięśniowej. EAA pomagają utrzymać dodatni bilans azotowy, bez konieczności spożywania zbyt dużej ilości białka. EAA mogą stanowić uzupełnienie profilu aminokwasowego diety w okresach, gdy nie mamy dostępu do zbilansowanych posiłków (np. wakacje).

Pora potreningowa to szczególnie ważny czas dla EAA. Po wyczerpującym wysiłku w organizmie zaczynają się procesy regeneracji i nadkompensacji mięśniowej. Bardzo istotne jest wówczas dostarczenie aminokwasów wysiłkowych (BCAA, glutamina) ale także wszystkich z grupy egzogennych, czyli właśnie EAA. Gdy trwają zaawansowane procesy odnowy i anabolizmu organizm musi mieć nieograniczony dostęp do aminokwasów esencjalnych, gdyż ich organizm nie ma możliwości wyprodukować (czyli ich brak może negatywnie odbić się na procesach odbudowy).

Po treningu przyjmuj EAA koniecznie razem z węglowodanami w płynnej postaci (carbo/vitargo), które będą dodatkowo stymulować domięśniowy transport aminokwasów. Dzięki węglowodanom, większa ilość  EAA dotrze szybciej do regenerujących się mięśni (czyli mniej przechwyci wątroba).

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie