Zadaj pytanie

Witamina d3 czemu służy??

W ostatnim czacie zauważyłem, że wiele ludzi (w tym wk) którzy są na masie biorą witamine d3., jestem bardzo ciekawy jak to działa z powodu takiego, że również jestem ostatni miesiąc na masie . Mam 178 cm wzrostu waże 78 kg 18 lat i mam sobie 13% tłuszczu i chodze na siłownię 4-5 razy w tygodniu. Czy warto brać witaminę d3 w moim przypadku?? Pozdrawiam Kacper
2747
2

Witaj,

 

      Organizm człowieka syntetyzuje witaminę D3 z prowitaminy (7-dehydrocholesterolu obecnego w skórze) pod wpływem promieni nadfioletowych.

      Witamina D spełnia w organizmie kilka funkcji. Jest niezbędna dla funkcjonowania układu kostnego, wzmaga resorpcję wapnia i fosforanów w jelitach. Jest niezbędna w procesach transportu wapnia. Wpływa na gospodarowanie fosforanami przez nerki, a co za tym idzie odgrywa znacząca role w regulacji gospodarki wapniowe-fosforanowej organizmu (wpływa na rozwój i mineralizacje tkanki kostnej). Wzmacnia system immunologiczny. Ma wpływ na wydzielanie parathormonu wytwarzanego przez gruczoły przytarczyczne. Często pomijany jest również fakt, ze witamina ta wpływa na zwiększenie siły komórek mięśniowych.

      Niedobór witaminy D jest bardzo niebezpieczny. U niemowląt i dzieci powoduje krzywicę, u osób starszych natomiast osteoporozę. W przypadku małej ilości tej witaminy wapń nie jest całkowicie wchłaniany z pożywienia. Niedobór witaminy może wystąpić z powodu zaburzonego wchłaniania tłuszczów, małej ilości kwasów żółciowych. Na niedobór witaminy D narażone są osoby mające mały kontakt ze słońcem, pracujące w nocy, pracujące krótko na świeżym powietrzu, mieszkające w regionach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Dostarczanie organizmowi produktów nabiałowych oraz dostateczne nasłonecznienie skory są najlepszym sposobem zapobiegania niedoborów witaminy D.

      W produktach spożywczych witamina D występuje w niewielkich ilościach. W 80% organizm czerpie te witaminę z syntezy skórnej. Wśród produktów spożywczych należy wskazać: produkty nabiałowe: jaja, masło, sery, mleko oraz tłuszcze rybie. Znaczne ilości znajdują się także w wątrobie.

     Zapotrzebowanie na witaminę D zależy od ilości wytwarzanej w skórze pod wpływem promieni słonecznych, od wieku, zawartości wapnia i fosforu w diecie. Dla osób dorosłych nie podaje się norm na te witaminę z wyjątkiem ludzi wieku powyżej 60 lat.

      Osoby żyjące w miejscach dobrze nasłonecznionych uzyskują poziom witaminy D w granicach 40-70 na/ml. Badania wykazują, ze istnieje zależność miedzy występowaniem depresji a poziomem witaminy D. Im niższy poziom tej witaminy, tym częściej pojawia się obniżony nastrój, fobie, neurozy i spadek odporności.

     W okresie jesienno-zimowym warto stosować suplementację tej witaminy. Dla dorosłej osoby dawki wynoszą 1000 j.m na dobę, w wyjątkowych przypadkach nawet 2000 j.m.

      Wracając do Twojego pytania, myślę, ze stosowanie dodatkowej suplementacji w okresie ,,robienia" masy nie przyniesie oszałamiających rezultatów. Jak napisano, dodatkowa suplementacja ma uzasadnienie w okresie od października do marca/kwietnia oraz w przypadku osób starszych. W miesiącach wiosenno-letnich wskazane jest natomiast jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu.

dodał odpowiedź 6 lutego 2014 10:46
http://www.youtube.com/watch?v=D64boS6Az_M moim zdaniem kazda witamina jest bardzo wazna, ale zadna a to ze wk ją bierze to nie znaczy ze nie biorą innych " specyfików" wiec jesli chcesz to mozesz suplementować ją ale za duzych efektow nie bedzie
dodał odpowiedź 7 lutego 2014 13:19
Przebudowa kości przeciwkrzywicza na to właśnie działa witamina d3. jeśli nie masz problemów z krzywizną kości lub innymi schorzeniami podobnymi nie faszeruj się na zaś
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie