Zadaj pytanie

Czy treningi interwałowe(np tabata) można łączyć z innymi ?

Witam!! Moje pytanie tyczy się treningu na redukcję. A więc czy po treningu interwałowym (np tabta bądź hiit) można dorzucić aeroby oraz czy po np treningu siłowym (np split bądź obwodowy dzielony na partie w tygodniu) można wykonać trening metaboliczny? Czy nie będzie to zbyt duże obciążenie dla organizmu i czy nie spowoduję to niepożądanej utraty masy mięśniowej?
Pozdrawiam !
12080
12

Witaj

 

Zadałeś świetne pytanie, wiele osób może ten fakt zastanawiać więc postaram się rzeczowo odpowiedzieć. Pamiętaj że trening siłowy to tak naprawdę trening interwałowy! Nie prawda? Wysoka/średnia intensywność podczas serii, i niska gdy odpoczywamy pomiędzy nimi. Osobiście dodatkowy trening interwałowy jak hiit czy tabata bardziej polecam robić w dni wolne od treningu, trening siłowy jest już sporym przeciążeniem dla organizmu, interwały to także mega przeciążenie więc na dłuższą metę może to nie iść w parze. Pytasz jeszcze o dodatkowe aero/cardio po interwałach, na szczęście nie ma to sensu, ponieważ metabolizm jest już bardzo podkręcony, nie ma sensu utrzymywać mniejszej intensywności jeszcze przez paręnaście minut. O to chodzi w hiit’cie by jak najkrócej i jak najmocniej zaszokować, i podkręcić metabolizm. Także, proponuję trening siłowy 3-4razy w tygodniu, a w dni wolne robić hiit lub tabatę, co jakiś czas podkręcając tempo.

dodał odpowiedź 3 czerwca 2014 00:15
Hejka, tabatę fajnie jest wykonywać w dni nietreningowe, a w dni treningowe cardio po siłowym. Trening metaboliczny odpuściłbym, skup się na tabacie i cardio, diecie z ujemnym bilansem i wszystko szybko poleci. Pozdro
dodał komentarz 3 czerwca 2014 07:34
Dlaczego odpusiłbyś metaboliczny? Świetnei rozkręca metabolizm i zamiast pół godziny cardio można zrobić kompleks sztangowy o długosci 10 min
dodał komentarz 3 czerwca 2014 09:36
Hejka, moim zdaniem lepiej włączyć tabatę, bo ćwiczenia ze sztangą (kompleks sztangowy) dodatkowo dobijają mięśnie i może być problem z regeneracją organizmu. Pozdro
dodał komentarz 3 czerwca 2014 12:30
Więc tabta wchodzi w grę według Ciebie tylko funkcjonalna bez dodatkowego obciążenia? Bo ja myślałem właśnie by zrobić taki trening z wykorzystaniem właśnie sztang oraz hantli (np przysiad z wyciśnięciem na barki). A pod koniec redukcji myślałem żeby zrobić raz w tygodniu tzw protokół np tabata(w tym przypadku funkcjonalna) + kompleks sztankowy x3 serie + 20 minut cardio. A póki co skupiam się na siłowym w formie split plus 20-30 cardio po treningu i w jeden dzień własnie zamiast tego włączyć tabate plus lekkie cardio. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)
dodał komentarz 3 czerwca 2014 12:31
p.s tabata to też trening metaboliczny ;)
dodał odpowiedź 3 czerwca 2014 07:33
Nie ma sensu po tabacie robić jeszcze cardio bo twój metabolizm jest tak rozkręcony że nie potrzebne są już inne formy cardio poza tym po dobrej tabacie (jeśli robisz przysiady) nogi powinieneś mieć jak z waty i po skończeniu leżeć na podłodze i dochodzić do siebie. Wtedy tabata jest zrobiona dobrze :) Co do metabolicznego po siłowym można jako forma cardio ale po dobrze wypić aminokwasy a potem jakieś białko
dodał odpowiedź 3 czerwca 2014 09:37
Jeżeli wykonujesz w ten dzień tabatę, to odpuść sobie interwały.
dodał odpowiedź 3 czerwca 2014 19:03
Siema. Masz na myśli coś na zasadzie 'protokołu'? Moim zdaniem jeżeli jest to już końcowa redukcja to jak najbardziej można z tym pokombinować. Ale nie ma co przesadzać i wydaję mi się, że raz w tygodniu taki trening to maksymalna ilość (tak wiem, niedużo xD). Po za tym wbrew pozorom nie tak łatwo stracić wypracowane przez lata mięśnie, więc myślę, że od czasu do czasu możesz sobie taki trening wykonać bez obawy o "mięso" ;d W razie pytań, postaram się odpowiedzieć :D Pozdrawiam serdecznie.
dodał komentarz 3 czerwca 2014 23:26
Właśnie myślałem żeby raz w tygodniu dorzucić coś ala protokół- np tabata plus kompleks sztagowy max 3 seriee i cardio. A tak treningi split plus aeroby. Bo po siłowym inerwały nie mówiąc o tabacie ale nawet hiit nie wchodzi w gre. Ale znowu po treningu np hiit z wykorzystaniem obciążenia (typ cwiczeń siłowych nie mylić z bieganiem czy innym aero) np jakiś owbodowy itp myśle że małe cardio potem można dorzucić.. co sądzicie ?
dodał komentarz 4 czerwca 2014 00:05
Po tabacie lekkie cardio możesz dorzucić. Wątpliwości mam już trochę do tak jakby 3 etapowego protokołu. Możesz spróbować ale upewnij się o odpowiednią regenerację. Do tego zrobiłbym taki trening jak już pisaliśmy w dzień wolny od treningu do tego wybrałbym taki dzień po jakimś mniej wymagającym treningu, np. małych partii mięśniowych (mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem). Nie wiem też jak wygląda Twoja aktywność. Jeżeli jesteś bardzo aktywny to dałbym sobie spokój. Pozdrawiam raz jeszcze.
dodał odpowiedź 4 czerwca 2014 12:31
Wielkie dzięki (dyżurny ekspert), o taką odpowiedź właśnie mi chodziło!
dodał odpowiedź 24 lutego 2017 12:53
Robię trening siłowy 3x w tygodniu, koło 30-35 min samego wysiłku (krótkie przerwy między seriami, ćwiczeniami) jest to trening rano, koło godziny 7. Czy jak wieczorem (po 12h) pójdę w ten sam dzień na spinning/zumbę/basen/cokolwiek to z czasem przeciążę ogranizm, czy to dobry pomysł patrząć w przyszłość? :) Dodam, ze mam pracę siedzącą, biurową i sporą nadwagę.. :) Odpoczywam 2 dni w tygodniu, w różne dni (zazwyczaj pon, pt) w pozostałe dni wolne praktykuję szybki spacer 30-60 min/1x trening biegowy interwałowy. Czy to nie za dużo? :D W sumie taki system praktykuję od początku lutego, jak na razie czuję się lepiej niż świetnie.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie