Zadaj pytanie

Czy pływanie można zaliczać do treningu cardio?

7560
5

Witaj. Pływanie należy do rekordzistów pod względem spalania tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że podczas pływania przeciwdziałamy oporowi wody, która jest kilkaset razy gęstsza od powietrza, toteż intensywniej pracuje całe ciało. Na spalanie tkanki tłuszczowej działa już sama temperatura wody. Czy czułeś kiedyś dreszcze stojąc we wodzie? Te dreszcze to efekt pracy mięśni szkieletowych, które dzięki drżeniu chronią organizm przed wychłodzeniem. Zwiększa to wydatek energetyczny organizmu. Oprócz tego, pływanie świetnie wzmacnia mięśnie głęboki oraz rozluźnia całe ciało. Mało tego, jest to właściwie jedna z najbezpieczniejszych form ruchu, ponieważ ciało pracuje w odciążeniu, masa ciała maleje nawet o 90%, co przekłada się na bezpieczeństwo stawów i kręgosłupa. Podczas treningu pływackiego zwiększa się również pojemność płuc, takie maksymalne dotlenienie to zastrzyk energii dla skóry i mózgu. Aktywność ta jest również idealna dla serca. Ciśnienie panujące w wodzie oraz jej temperatura doskonale poprawiają jego pracę i usprawniają krążenie krwi w żyłach. Jednocześnie tętno w czasie tego wysiłku obniża się średnio nawet o 10 mmHg. Przejdźmy do treningu cardio. Pływanie można z powodzeniem traktować jako wysiłek tego typu, mało tego spalisz więcej kalorii niż podczas jazdy na rowerze stacjonarnym czy marszu na bieżni. Oczywiście obowiązują tu pewne zasady, a więc powinieneś pływać minimum 30 minut, jeśli przychodzisz na basen zaraz po treningu siłowym albo 45-60 minut, jeśli wybierasz tę aktywność w dni nietreningowe. W praktyce oznacza to wybór takiego stylu lub stylów, którymi jesteś w stanie pływać bez przerwy. Możesz też stosować je naprzemiennie zmieniając styl co jedną długość. Kolejnym ważnym elementem jest tętno, które powinno wynosić 65-75% HR max. Ciekawą alternatywą dla osób zaawansowanych pływacko, mogą być interwały. Przykładowo może to być 2x500 m, z tym że stosujesz zmiany prędkości: 125 wolno/25 szybko/ 100 wolno/25 szybko/75 wolno/ 25 szybko/50 wolno/25 szybko/25 wolno/25 szybko. Po każdym odcinku 500 m 1 minuta swobodnego pływania. Oczywiście kombinacji jest bardzo dużo i tak naprawdę zależą już one od poziomu Twojego wytrenowania i wyobraźni.

dodał odpowiedź 26 czerwca 2014 17:08
no pewnie ( ale nie 1,2 baseny i koniec tylko trochę więcej )
dodał odpowiedź 26 czerwca 2014 23:26
Tak, jeśli narzucisz odpowiednie tempo, dzięki któremu się faktycznie zmęczysz. To jak z bieganiem i chodzeniem, niby ta sama czynność, ale jak biegniesz to twój organizm zachowuje się trochę inaczej. Narzuć sobie porządne tempo pływania z krótkimi przerwami, ewentualnie zwalniaj tempo. (mówimy oczywiście o sytuacji gdzie pływanie samo w sobie nie jest wyzwaniem, bo początkujący pływak zmęczy się na basenie w każdym tempie). 35-45 minut takiego pływania powinno starczyć. Weź na basen butelkę wody, jeśli po pływaniu nie chce Ci się pić to znaczy że trening był słaby. Pozdrawiam.
dodał komentarz 30 czerwca 2014 17:20
dzięki za odpowiedz;)
dodał odpowiedź 28 czerwca 2014 20:42
to najlepszy trening cardio jaki moze byc :). i raj dla kregosłupa .
dodał odpowiedź 15 sierpnia 2014 11:25
Wielkie dzięki za odpowiedz,pozdrawiam!
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie