Zadaj pytanie

szkrzywienie kregoslupa w odcinku piersiowym (okragle plecy) braki w umiesnieniu klatki piersiowej

Witam! Mam 31 lat a na silowni trenuje od 1,5 roku, regularnie 3 dni w tygodniu. Mam okragle plecy i bardzo ciezko mi jest wyksztalcic miesnie klatki piersiowej, szczegolnie gorne z uwagi na zwyrodnienie kregoslupa w odcinku piersiowym co powoduje przesuwanie sie ramion do przodu. Dolegliwosc ta nie jest moze w super zaawansowanym stadium (stojac przy scianie wyprostowany jestem w stanie dotknac potylica sciany) ale bardzo ciezko jest mi ja zniwelowac mimo ciezkiej pracy. Ogolnie staram sie pilnowac i trzymac plecy prosto mimo wszystko stanowi to problem w budowaniu klatki.
Prosze o jakies rady i z gory dziekuje!
pozdrawiam
Piotrek
11420
5

Witaj.

 

Wada postawy, o której piszesz dotyczy sporego procentu społeczeństwa. Do jej powstania przyczyniają się: dystonia mięśniowa, nieprawidłowe noszenie ciężkich rzeczy, praca przy okrągłym stole, nieprawidłowa pozycja podczas snu, niekorygowanie wad wzroku, przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, czynniki psychologiczne (,,choroba wstydliwych”), inne choroby pogłębiające kifozę piersiową (na przykład: choroba Scheuermanna, gruźlica kręgosłupa, krzywica, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)).

 

Wśród cech charakterystycznych tej wady należy wymienić: pogłębienie kifozy piersiowej, wysunięcie barków i głowy do przodu, rozsunięcie łopatek i ich odstawanie od klatki piersiowej, zmniejszenie przodopochylenia miednicy. Skutkami takiej postawy są: przeciążenie odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa, zmniejszenie pojemności klatki piersiowej, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa wreszcie zaburzenie funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa.

 

Osoby, które mają plecy okrągłe w czasie ćwiczeń powinny skupić się w szczególności na następujących rzeczach: przywrócenie naturalnych krzywizn kręgosłupa, zwiększenie lordozy, zmniejszenie kifozy, praca nad prawidłowym ustawieniem miednicy, zwiększenie pojemności klatki piersiowej.

 

W tym celu należy przede wszystkim rozciągnąć mięśnie nadmiernie przykurczone, a więc mięśnie piersiowy większy i mały, mięsień zębaty przedni, mięśnie grupy kulszowo-goleniowej. Jest to istotne, ponieważ w wyniku przykurczy tych mięśni niemożliwe jest cofnięcie barków, zbliżenie łopatek do kręgosłupa, uwypuklenie klatki piersiowej oraz zmniejszenie kifozy piersiowej. Radzę więc skupić się na ćwiczeniach ,,otwierających” klatkę piersiową, takich jak rozpiętki z hantlami oraz butterfly. Ćwiczenia typu wyciskania będą działały odwrotnie, poprzez zamykanie klatki piersiowej spowodują większy przykurcz wspomnianych mięśni. Twój problem spowodowany może być właśnie tym faktem.

 

Następnym krokiem jest wzmocnienie mięśni nadmiernie rozciągniętych, do których należą: prostownik w odcinku piersiowym, mięsień czworoboczny, akton tylny mięśnia naramiennego, mięsień równoległoboczny, mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz najszerszy grzbietu. Osłabienie tych mięśni powoduje miedzy innymi wysunięcie głowy, barków oraz pochylenie tułowia w przód, a także zwiększenie kifozy piersiowej. W przypadku mięśni pleców masz do dyspozycji wiele ćwiczeń. Skup się jednocześnie na tylnym aktonie mięśnia naramiennego, wykonuj w tym celu wszelkiego rodzaju odwodzenia ramion, które otwierają jednocześnie klatkę piersiową.

 

Oprócz treningu na siłowni pomyśl o basenie, który doskonale pomaga w korekcji wad postawy. Jeśli zdecydujesz się na tę aktywność, wybieraj przede wszystkim styl grzbietowy. Wprowadź również wszelkiego rodzaju ćwiczenia elongacyjne, a więc zwisy na drążku, wyciąganie kończyn w leżeniu przodem lub tyłem. Skorzystaj też z arsenału ćwiczeń oddechowych. Do czynności, których na pewno powinieneś unikać należą: skoki, szybkie biegi, stanie na rękach lub głowie, ćwiczenie z dużymi ciężarami w pozycji stojącej, jazda na rowerze z niską kierownicą, wszelkie czynności powodujące zaokrąglanie się pleców.

 

Dobrym pomysłem będzie też konsultacja z ortopeda lub fizjoterapeutą, który dokładnie zdiagnozuje Twój przypadek i dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń.

dodał odpowiedź 8 sierpnia 2014 09:18
Witaj, W takich sytuacjach radzę jedno. Skieruj się do fizjoterapeuty (tylko takiego który zna się na rzeczy) i postaraj się zapisać na zajęcia korygujące tą wadę podstawy oraz podpytaj co w tym stopniu będzie najmniej inwazyjnym ćwiczeniem na plecy, a dość dobrze rozwijającym klatkę piersiową. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 8 sierpnia 2014 10:42
Dziwie Ci sie że trenujesz z taka wadą postawy. przepraszam za bezposredniośc ale to zwyczajny brak wyobraźni i głupota. Trening przy zwyrodnieniach i wadach postawy pogłębia je tym samym zwiekszajac nie fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. prowadzić to może w szybkim czasie do stałych urazów a nawet kalectwa. Lordoza i kifoza (w odróznieniu od skoliozy czyli skrzywienia bocznego o ile nie masz kilku wad postawy bo zwykle razem z lordozą lędźwiową wystepuje kifoza piersiowa itp). nie leczone powodują zaburzenie fukcji podparcia układu mięśniowo szkieletowego. Dochodzi do bardzo silnych napięć pomiędzy kręgami oraz spłaszczania krążków międzykręgowych. Na szczescie gimnastyka korekcyjna powinna pomóc poki jeszcze jest czas i polecam.
dodał odpowiedź 8 sierpnia 2014 12:48
Byłeś z tym u ortopedy? Potrzebna jest Ci dynamiczna(szybkie ruchy) rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie po treningu. W domu polecam robić trening Core(jest on podany na kanale Zapytaj Trenera na Youtube. Po za tym po każdym rozciąganiu potreningowym polecam zwis na drążku jakieś 4-6 serii po 30-60 sekund.
dodał odpowiedź 10 sierpnia 2014 18:12
Witam, tak jak poprzednicy. Marsz do fizjoterapeuty czym prędzej żeby on zobaczył czy da się coś z tym zrobić. Pozdrawiam
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie