Zadaj pytanie
21 listopada 2013 20:24

DOBRZE WYLICZONE KALORIE I MAKROSY? ORAZ CUKRY I BIAŁKA ROŚLINNE

Mam 19 lat 65kg wagi, ektomorfik. Ćwiczę od około 3 miesięcy (cel-podwyższenie masy mięśniowej) wcześniej nie miałem dobranej diety ale postanowiłem sobie ułożyć. Prosiłbym jedynie o sprawdzenie czy taki podział i liczba kalorii będzie odpowiednia(wyliczone za pośrednictwem myfitnesspal) Kalorie:2520 (50% węgli; 25% białka; i 25% tłuszczu) czyli 315g węgli 158 gram protein i 70g tłuszczu.
Czy białka nie jest za duzo? Pan Michał Karmowski mowil ze 2g/kg masy ciała to wystaczajaca ilosc lecz nie wiem czy obniżyć białko do 130g a podwyższyć węgle?
Oraz moim kolejnym pytaniem jest to jak liczyć (do białka) białka roślinne oraz cukier do węglowodanów. Czy nie liczyć ich/liczyć jako połowę? Osobiście codziennie na śniadanie jem owsiankę ale widziałem filmiki osób, które jedzą płatki np. cheerios i mówią, ze dostarczają tyle samo węglowodanów co jedząc płatki owsiane.
Z góry dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam, Olek
2279
6

Witamy,

w przypadku dużej aktywności fizycznej można przyjąć następujący rozkład makroskładników:

-       węglowodany 50%,

-       białko 30%,

-       tłuszcze 20%.

 

Niemniej nie jest to jedyne rozwiązanie, można na przykład wyjść od podaży białka i  tak:

-       od wyliczonego zapotrzebowania kalorycznego uciąć równowartość białka w ilości 2g/kgmc,

-       następnie od tego odjąć podaż tłuszczów na poziomie 1g/kgmc,

-       reszta kalorii powinna pochodzić z węglowodanów.

 

Płatki typu cheerios to nie jest dobre źródło węglowodanów.  W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim następujące produkty:

-       węglowodany złożone (ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, kasze);

-       białko: chude mięso drobiowe, jajka, sery, ryby;

-       zdrowe tłuszcze: orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, migdały, ryby, oliwa z oliwek, olej lniany;

-       warzywa: przede wszystkim brokuły, ale także szpinak, pomidory, cukinia i inne warzywa.

 

Każdy posiłek musi składać się z węglowodanów, białka, zdrowych tłuszczów oraz warzyw. Owoce także są wskazane, ale nie w późnych porach.

 

Posiłek przedtreningowy powinien być odpowiednio kaloryczny, aby dostarczyć energii na cały trening. W szczególności powinniśmy oprzeć się na węglowodanach złożonych, takich jak ryż brązowy, kasze, makaron pełnoziarnisty. Preferowane jest także chude mięso drobiowe, wołowe lub ryba i warzywa, zwłaszcza brokuły, szpinak lub inne wg uznania.

 

Ważne jest także ustalenia swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego i w zależności od celu spożywanie więcej kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (masa, siła) lub mniej (redukcja).

 

Kwestię obliczania zapotrzebowania kalorycznego omówił Michał Karmowski (2 pytanie):

https://www.youtube.com/watch?v=TtAANFmTowI

 

Tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania kanału Zapytaj Trenera (regularnie dodajemy nowe filmy):

https://www.youtube.com/ZapytajTrenera

http://www.zapytajtrenera.pl

dodał odpowiedź 22 listopada 2013 11:12
Białko roślinne to białko, a cukry to węgle. Liczymy normalnie :) Można jeść zdrowo a można jeść śmieci i robić masę. Oczywiście, że mogą dostarczyć tyle samo węglowodanów kwestia gustu i co się lubi. Co do proporcji to białko 1,8-2g, węgle +5g, tłuszcze 1g. Ja bym takich użył proporcji czyli: B: 130, Węgle: ~354,Tłuszcze: 65g.
dodał komentarz 22 listopada 2013 12:40
Ok dzięki wielkie więc musze pozmieniac :) a jeszcze 2500 kcal to nie za mało? czy poprostu jak nic nie będzie szło to dopiero dobic wiecej?
dodał komentarz 22 listopada 2013 12:46
W myfitnesspal.com troche dziwnie sie te makrosy ustawia (procentowo co 5%) wiec wyszło mi tak: 55% carbs-347g, 20% protein 126g i 25% fat 70g może byc?
dodał komentarz 22 listopada 2013 13:01
Nie patrz na tamto bo za duzo tłuszczy jest, staraj sie ograniczyć tłuszcze do 1g/kg, białko do 2g/kg reszta weglę. Kalorie masz 2520 więc: Białko 2g * 65kg = 130g * 4 = 520 kcal (~20%) - Wychodzi 2g białka na kg masy, Tłuszcze: 1g * 65kg = 65g * 4 = 260 kcal (~10%) - Wychodzi 1g tłuszczy na kg masy, Węglę: zostaje 70% czyli 2520 * 0,7 = 1764 kcal / 4 = 441g - Wychodzi ~6,8g węgli na kg masy.
dodał odpowiedź 22 listopada 2013 22:15
Wg mnie węgle tak, ale białka roślinnego raczej bym nie wliczał.
dodał odpowiedź 22 listopada 2013 22:17
Za dużo białka, za mało kcal, dodaj tłuszcze/węgle.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie