Zadaj pytanie

Witamina D3 - jak dawkować?

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, którą nasza skóra syntetyzuje po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Działanie witaminy D prezentuje niezliczone korzyści od zdrowych naczyń krwionośnych po wprawianie w odpowiedni nastrój.

794
0

Witamina DJak dawkować Witaminę D?

Zalecana dzienna dieta dla witaminy D jest obecnie ustalona na 400-800 IU/dzień, niestety jest to jednak dawka zbyt niskia dla osób dorosłych. Bezpieczny górny limit w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wynosi 4000 IU / dzień. Badania sugerują, że prawdziwa bezpieczna górna granica wynosi 10 000 IU / dzień, a większośc preparatów dostępnych w Polsce sugeruje 2000 UI / dzień. W przypadku umiarkowanej suplementacji dawka witaminy D3 wynosząca 1000-2000 jm wystarcza, aby zaspokoić potrzeby większości populacji. Jest to najniższy skuteczny zakres dawek. Wyższe dawki, w zależności od masy ciała, mieszczą się w zakresie 20-80 IU / kg dziennie. Co ciekawe ostatnio na rynku pojawił się preparat zawierający 30 000 UI podawany raz w miesiącu. Nie wykazano różnic w częstości występowania działań niepożądanych oraz w zakresie parametrów laboratoryjnych pomiędzy pacjentami przyjmującymi witaminę D raz w miesiącu, tygodniu i dziennie, co może być cenną informacja dla osób, które mają problem z codziennym przyjmowaniem suplementów.

 

Czy forma witaminy D ma znaczenie?

Suplementacja witaminy D3 (cholekalcyferol) jest zalecana w stosunku do suplementacji D2 (ergokalcyferol), ponieważ D3 jest bardziej efektywnie stosowany w organizmie.

 

 

BCAA

 

Kiedy powinienem przyjmować Vitamin D?

Ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, musi być przyjmowana z kwasem tłuszczowym, który może służyć jako środek transportu.

 

Najprawdopodobniej najłatwiej jest przyjmować witaminę D z posiłkiem, ale można również sparować ją z tłuszczem, np. Olejem rybim lub łyżeczką oleju kokosowego.

 

Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że przyjmowanie witaminy D może zakłócić sen, jeśli zostanie przyjęta późnym wieczorem, więc może być może lepiej przyjmować ją wcześniej w ciągu dnia jako środek ostrożności.

 

Witaminę D należy przyjmować codziennie, razem z posiłkami lub źródłem tłuszczu, np. olejem rybim.

 

Czy muszę uzupełnić witaminę D, jeśli piję wzbogacone mleko?

Tak.

 

Zalecane dawkowanie dla witaminy D wynosi 2000-6000 jm / dzień. Wzbogacone mleko ma około 100 IU / 8oz (szklanka mleka).

 

Jeśli nie pije się więcej niż 20 szklanek mleka dziennie, wymagana będzie suplementacja.

 

https://examine.com/supplements/vitamin-d/
https://examine.com/nutrition/when-should-i-take-vitamin-d/
https://examine.com/nutrition/do-i-need-to-supplement-vitamin-d-if-i-drink-fortified-milk/
http://solderol.pl/#badania

 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązaniepozwala, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie