Zadaj pytanie

Co to jest beta alanina i jak ją stosować?

Beta alanina to jeden z ciekawszych suplementów podnoszących efektywność i wydajność naszych treningów. Głównie z uwagi na wpływ na zmęczenie.

1160
0

Beta alaninaCo to jest beta alanina i jak ją stosować?

Beta alanina jest związkiem, który zyskał popularność oraz pozytywną opinię zarówno środowiska sportowego, jak też naukowego. Jest w zasadzie prekursorem innego, cennego dla organizmu związku – karnozyny. Sama beta alanina zaliczana jest w poczet tak zwanych beta aminokwasów. Natomiast wzrost stężenia karnozyny sprzyja poprawie środowiska i zarazem odkwaszeniu mięśni. Nadmierne zakwaszenie nie jest korzystne dla możliwości wysiłkowych.

 

ATP i karnozyna

Warto mieć na względzie, że im bardziej intensywny wysiłek, tym większa intensywność przemian energetycznych. Co de facto jest związane z podwyższonym wydatkowaniem energii. Nasilony rozpad cząsteczek energetycznych ATP (adenozyno – tri - fosforan) owocuje podniesieniem stężenia jonów wodorowych H+. Natomiast karnozyna jest związkiem optymalizującym pH mięśni i zarazem stwarzającym właściwe warunki rozwojowe, jednocześnie znosząc ograniczenia na tym polu.

 

Beta Alanina - Korzyści przed treningiem 

Beta alanina włączona do suplementacji przed treningowej jest w stanie znacznie opóźnić występowanie zmęczenia oraz ograniczyć jego ewentualne skutki. Dzięki temu możemy też doświadczyć podniesienia parametrów fizycznych, takich jak wytrzymałość czy wydolność. Nic dziwnego, że stosowanie tego beta aminokwasu zyskało popularność nie tylko w dyscyplinach siłowych czy sylwetkowych, ale również wytrzymałościowych i szybkościowych. Skuteczność beta alaniny została potwierdzona licznymi badaniami. Szczególnym zainteresowaniem względem rozbudowy muskulatury cieszyła się w połączeniu z kreatyną.

 

saw

 

Beta alanina a regeneracja

Faktem jest, że beta alanina wpływa również na stopień regeneracji. Natomiast kreatyna w połączeniu z nią działała znacznie lepiej. Głównie z uwagi na fakt, że silnie anaboliczny suplement, jakim jest kreatyna, jest silnie związany z systemami energetycznymi. W jej przypadku, działanie jest najlepsze, gdy dominuje system ATP – CP (fosfokreatyna). Z kolei beta alanina ukazuje pozytywny wpływ w obrębie wszystkich systemów energetycznych. Dzięki czemu może być jej znakomitym uzupełnieniem, nawet podczas budowania solidnej masy mięśniowej. Badania Hoffmana jasno ukazywały, że połączenie obu środków na grupie mężczyzn z drużyny piłkarskiej skutkowało zarówno wzrostem poziomu tkanki mięśniowej, jak i obniżeniem poziomu tkanki tłuszczowej.

 

Źródła:
https://www.bodybuilding.com/fun/your-expert-guide-to-beta-alanine.html

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązaniepozwala, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie