Zadaj pytanie
14 stycznia 2018 14:59

ARGININA i CYTRULINA - Pompa mięśniowa, Ciekawostki, Stosowanie - Jakub Mauricz (Zapytaj Trenera)

Przekonaj się sam czym jest arginina i cytrulina. 

 

Informacje przekaże Ci sam Jakub Mauricz !!!

2559
0

Arginina i Cytrulina oczami Kuby. 

 

Dla tych, którzy lubią czytac: 

 

Cześć z Tej strony Kuba Mauricz. W tym odcinku Zapytaj Trenera porozmawiamy sobie troszeczkę o argininie.

Arginina jest aminokwasem, który zaliczamy do puli tzw. względnie egzogennych. Względnie tzn, że niekiedy faktycznie jest ona aminokwasem niezbędnym a w niektórych warunkach nasze ciało jest w stanie doskonale sobie poradzić z częścią jego syntezy.

Natomiast biorąc pod uwagę arginine i jej wpływ na nasze zdrowie musimy wyjść troszeczkę poza te ramy kulturystyczne, które dotyczą oczywiście suplementacji przedtreningowej ujmując argininę jako tzw. booster tlenku azotu.

Jeżeli widzicie jakiekolwiek produkty, które w swojej nazwie “NO” więc czy to nitricblast czy jakiekolwiek inne produkty jak naNOvapor czy inne tego typu również jak NitroBolon, będziemy musieli wziąć pod uwagę, że tam będzie dość spora część produktów, które będą miały za zadanie stymulować syntezę tlenku azotu.

Więc mówiąc w taki dosyć prosty sposób chodzi o to, że mięśniówka waszych naczyń krwionośnych ulegnie rozluźnieniu a wy będziecie w stanie wpompować więcej krwi.

Więc dla naszego bicepsu, czy jakiekokolwiek innego mięśnia, który trenujemy jest istotna różnica czy pompujemy krew przez takie światło naczynia czy też to światło naczynia jest zdecydowanie szersze.

Biorąc pod uwagę to co się dzieje w naszym organizmie można powiedzieć, że w obecności argininy powstaje aminokwas niebiałkowy jakim jest cytrulina i tlenek azotu jako cząsteczka mediacyjna, która właśnie ułatwia nam chociażby albo obniżenia ciśnienia tętniczego krwi albo ułatwia nam nabudowanie pompy mięśniowej lub też w przypadku zaburzeń erekcji może być jedną z pierwszych pomocy jakie można by dopuścić.

Musimy wziąć tylko pod uwagę, że sama suplementacja argininą wychodzi znacznie poza efekt pompującej przedtreningówki.

Bardzo często niestety zaniedbujemy ten efekt po treningowy, a szkoda bo okazało się że alfaketoglutaran argininy, a więc ta cząsteczka o dłuższym działaniu będzie miała typowe działanie zwiększające chociażby syntezę IGF-1 a więc ponownie nasza wątroba wytwarzy większe ilości tego insulinopodobnego czynnika wzrostu, który pomoże nam tutaj wpakować większą ilość glikogenu do waszych mięśni.

Zgodnie z badaniem tutaj rozdzielono całą ekipę badanych na dwie grupy.

Pierwszej podawano tylko 1g węglowodanów na kg masy ciała a drugiej podawano 1 gram węglowodanów i 8 setnych a więc 0,08 grama argininy na każdy kg suchej masy ciała. Okazało się , że w tej grupie drugiej, która przyjmowała mieszankę węglowodanów i argininy w formie alfaketoglutaranu zaobserwowano zdecydowanie większą tendencję do resyntezy glikogenu mięśniowego dotyczącą nawet czterech godzin.

Kolejnym elementem, który moglibyśmy tutaj wyróżnić jest właśnie protekcja przed chociażby chorobami układu sercowo naczyniowego takimi chociażby jak nadciśnienie tętnicze.

Pamiętajcie, że nadciśnienie tętnicze a więc porażenie tak naprawdę tej kwestii syntezy tlenku azotu dotyczy kilku elementów i dla najbardziej popularnych zaliczamy chociażby albo:

wysoki poziom wolnych form wolnych rodników a więc albo form oksydacyjnych albo tzw. reaktywnych form tlenu oraz z drugiej strony mówimy tutaj o wysokim poziomie kwasu moczowego i trzecim jest stan przedcukrzycowy a więc wchodząca na nas powolutku insulinooporność, hiperglikemia i tak dalej.

Jeżeli powiemy sobie, że insulina może wpływać tutaj negatywnie na wiele stanów dotczących naszego ciala, no to jeżeli chodzi o prewencję dostarczania odpowiedniej ilości tlenu oraz składników odżywczych mamy tutaj niestety bardzo duży problem. Stąd też bardzo często zauważamy, że nasza porcja argininy nie klepie już nas tak bardzo jak wcześniej. Warto by bylo wtedy zbadać chociażby sam poziom kwasu moczowego oraz przyglądnąć się gospodarce cukrowej, więc proponowałbym na początku badania takie jak:

 • poziom glukozy z krwi
 • insulina na czczo
 • fruktozamina
 • hemoglobina glikowana

Jeżeli tam zauważymy pewne odchylenia, albo poza granice widełek lub też idąc w prawą stronę widełek, warto byłoby się zastanowić czy nie potrzebujemy jakiegoś wsparcia dietoterapeutycznego, które wspomoże u nas całkowicie znowu u nas całą gospodarkę syntezą tlenku azotu.

Wśród osób, które mają kłopoty z nadciśnieniem wartoby było zastosować tą długo przyswajalną formę jaką jest alfaketoglutaran argininy i dorzucić do tego właśnie jakiś polifenol jakim jest chociażby:

 • resveratrol
 • koenzym q10
 • PQQ
 • czy jakiekolwiek inne suplementy będące mocny antyoksydantem też sobie doskonale z tym stanem poradzą.

W ramach suplementacji argininą warto również sobie wyróżnić taką cząsteczkę jaką jest jabłczan cytruliny.

Cytrulina w zasadzie powstaje jako produkt reakcji dotyczącej utlenienia argininy i bardzo często jest elementem, któryi wspiera wytwarzanie tlenku azotu w warunkach tlenowych i beztlenowych.

Bardzo ważnym elementem jest również to, że cytrulina jest podstawowym prekursorem do budowania cząsteczki kreatyny więc nie dziwią elementy dotyczące badań, które wskazują na to, że produkcja ATP wzrasta o blisko trzydzieści kilka procent natomiast sama regeneracja fosfokreatyny dotyczy spokojnie puli plus dwadzieścia procent.

Elementem dodatkowym z suplementacji jabłczanem cytruliny może być łatwiejsze usuwanie mleczanu z waszych mięśni, stąd też jeżeli jesteście po ciężkiej sesji treningowej i bolą was mięśnie, pieką, palą co jest charakterystyczne dla właśnie produkcji jonów hydroniowych i współmiernego wydzielania większej ilości mleczanu, można by zauważyć, że jabłczan cytruliny będzie dotyczył zdecydowanie łatwiejszego regenerowania waszych zasobów.

Więc jak widzicie kwestie dotyczące argininy dotyczą nie tylko ośrodka przedtreningowego, ale także mogą być używane po treningowo celem:

 • przyśpieszenia regeneracji i odbudowy zasobów glikogenu
 • spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, więc mamy prewencję przed nadciśnieniem
 • mogą polepszyć również erekcję u mężczyzn
 • ale także przede wszystkim rozpatrujemy je z perspektywy sportowej jako środki o działaniu pompującym

Arginina według Pana Ignaro, który tak naprawdę bardzo mocno przyczynił się do tego jakie mamy odkrycia i co wiemy na chwilę obecną na temat boosterów tlenku azotu czy samej argininy powiedział, że około pięciu i pół do sześciu gramów argininy powinien dostarczać każdy człowiek aby zmniejszać stany zapalne, zwiększać elastyczność naczyń krwionośnych i dzięki temu również żyć w zdrowiu.

To wszystko co przygotowaliśmy dla was w tej serii odcinków Zapytaj Trenera, jeżeli wam się podobało:

 • dajcie łapkę w górę
 • subskrybujcie kanał
 • i zapraszam również na szkolenia na www.mauricz.com

Do zobaczenia wkrótce.

Pozdrawiam  

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie