Zadaj pytanie
17 grudnia 2015 18:28

Ile owoców w paleo?

Chce przejść na dietę paleo. Ciekawi mnie jaka ilość owoców jst dozwolona, żeby nie przesadzić z ilością cukru. Jakie owoce wybierać i czy godzina ich spożywania jest istotna?
1155
0

Witaj,

 

      Zasady żywienia Paleo przewidują włączenie pewnych ilości owoców do dziennego menu. Jest to prawda. Owoce, pomimo dość niskiego indeksu glikemicznego, zawierają spore ilości fruktozy. Cukier ten jest metabolizowany wyłącznie przez wątrobę na drodze kontaktu ze specyficznym enzymem. Inaczej jest w przypadku włączania do diety zawierającej fruktozę cukrów pochodzących ze skrobi. Skutkuje to sygnalizowaniem komórek tłuszczowych i odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Dlatego poleca się spożywanie owoców do śniadania w celu uzupełnienia glikogenu mięśniowego i ewentualnie do lunchu.

     W przypadku diety paleo nie stosujemy żadnych źródeł skrobiowych. Można więc bardzo skrótowo powiedzieć, że metabolizm węglowodanów przełącza się na inny tryb i organizm jest w stanie zużywać na bieżąco wykorzystywać energię zarówno z glukozy, jak również fruktozy. Podczas stosowania tej diety następuje bardzo korzystna rekompozycja składu ciała.

      Pamiętajmy jednak, że jest to pewna teoria i generalnie nie powinniśmy przesadzać z ilością fruktozy, ponieważ jej nadmiar może prowadzić chociażby do niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie