Zadaj pytanie

Moja dziewczyna zachęca mnie do przejścia na wegetarianizm.

Od ponad roku ćwiczę i staram się utrzymać białko na poziomie 2g/kg. Stąd moje pytanie czy białko roślinne jest dobrym źródłem białka w diecie?
174
0

Generalnie białka roślinne, z małymi wyjątkami jak soja, należą do białek niepełnowartościowych. Oznacza to, że w ich składzie brak jest aminokwasów z grupy egzogennych (niezbędnych), albo występują one w niewystarczającej ilości. Wzorcem białkowym jest białko całego jaja. Przestrzeganie diety wysokobiałkowej w wegetarianizmie jest trudne, ale możliwe do wykonania. Musisz pamiętać, że aminogramy (składy aminokwasowe) poszczególnych produktów uzupełniają się. Oznacza to, że dwa źródła niepełnowartościowego białka spożywane razem mogą dać pełnowartościowy aminogram, który zapewni wysoką przyswajalność. Dla przykładu niepełnowartościowe białko roślin strączkowych i ryżu daje pełną paletę aminokwasów egzogennych, umożliwiając ich maksymalną absorpcję.

Innym sposobem na zwiększenie przyswajalności białek roślinnych jest przyjmowanie przed posiłkami suplementów dostarczających pełne spektrum aminokwasów (np. Amino Max 6800 Trec Nutrition) lub wszystkie egzogenne (Amino EAA Trec Nutrition).

Z odżywek białkowych opartych na białkach roślinnych polecam produkty sojowe. Soy Protein Isolate będzie wybornym uzupełnieniem białka w diecie.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie