Zadaj pytanie
14 marca 2019 14:58

Mam 20 lat, ważę 75 kg i próbowałam różnych diet na redukcję.

Witam. Mam 20 lat, ważę 75 kg i próbowałam różnych diet na redukcję. Testowałam Dukana, low carb i 1000 kcal i wiele innych. Niestety często występował efekt jo-jo. Jak będzie najlepsza dieta na redukcję?
118
0

Najskuteczniejsza dieta na redukcję to trwała zmiana nawyków żywieniowych. Dobra dieta to taka, która staje się naturalnym elementem codziennego stylu życia. Wszystkie okresowe diety, zakładające albo redukcję kalorii albo ograniczanie się do określonych produktów spożywczych (np. białko, owoce…), najczęściej będą powodowały efekt jo – jo, który będzie następstwem powrotu do starych nawyków żywieniowych.

Nastaw się ta trwałą zmianę codziennych nawyków żywieniowych. Najzdrowszą opcją dla każdego jest spożywanie regularnych 4-5 posiłków w ciągu dnia, w zaplanowanych godzinach. Jeżeli wpadniesz już w ten rytm, pamiętaj, że najgorszą rzeczą, którą możesz uczynić jest nie zjedzenie planowanego posiłku. Takie odstępstwo może tylko spowodować spowolnienie metabolizmu, które z kolei ukierunkuje metabolizm na kumulowanie tkanki tłuszczowej. Piszesz, że testowałaś dietę 1000 kcal. Niestety ta, niemal głodówkowa, dieta trwałe odciska piętno na metabolizmie, co najczęściej łączy się z przyrostem masy ciała po jej zakończeniu. Jeżeli zdecydujesz się na dietę zbilansowaną, w której będą obecne wszystkie składniki pokarmowe (białka, tłuszcze, węglowodany) staraj się utrzymać wyrównaną proporcję białka do węglowodanów. To najczęściej łączy się koniecznością uwzględnienia dodatkowych źródeł protein jak np. chude mięsa, twarogi, ryby, jaja. Przykładowy posiłek w diecie na redukcję dla Ciebie to np.: 100 g grillowanego fileta z kurczaka, 30 g ryżu brązowego, sałatka z świeżych warzyw (ogórek, pomidor, sałata, rzodkiewka), 10 g uprażonych ziaren słonecznika. Jako, że zbliża się wiosna, pod dostatkiem mamy nisokowęglwodanowych warzyw. Jeżeli wybierasz węglowodany bazuj raczej na źródłach wysokobłonnikowych jak: makaron razowy, ryż brązowy, pieczywo razowe (to jednak maksymalnie 1-2 na dzień). Smacznym urozmaiceniem diety na redukcję są odżywki białkowe np. Whey 100 Trec. Na ich bazie można przygotować słodkie, niskokaloryczne smakowitości (np. wymieszaj porcję odżywki z rozrobioną w wodzie żelatyną, ulubionymi owocami i gotowe!). Pamiętaj głód to wróg diety na redukcję.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie