Zadaj pytanie

tendencja spadkowa wagi

Witam
Mama 32 lata, 185cm wzrostu i 78kg. po dłuższej przerwie wróciłem na treningi.
Trenuję 4-5 razy w tygodniu, 2 treningi sztuki walki (amatorsko), 1 crossfit i 1-2 siłowni. Na początku spadek wagi był oczywisty, lecz teraz niepotrzebny.
Biorę kreatynę przed i po treningu i witaminy po.
Jeśli chodzi o dietę to nie jest ona profesjonalna, ale staram się jeść 5 posiłków dziennie, więcej, zdrowiej i mniej tłusto niż w okresie bez treningowym a waga spada. Moje pytanie to czy odżywki białkowe czy też węglowodanowe, jako dodatkowe posiłki mogą pomóc w utrzymaniu wagi? Czy ogóle przy wykonywaniu tego rodzaju sporu spraw?
Nie mogę jednak drastycznie zmienić sposobu żywienia ze względu na pracę i styl życia.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam
662
2
dodał odpowiedź 18 czerwca 2014 12:22
Siema. Jak widzisz jesteś osobą dość aktywną. A więc tak. Może Ci się wydawać, że jesz w miarę dużo natomiast w rzeczywistości nawet nie dostarczasz podstawowej ilości kalorii jakie powinieneś spożywać w ciągu dnia. Skoro waga spada to znaczy, że jesteś na deficycie kalorycznym. Być może waga by nie spadała gdybyś nie był tak aktywny (gdyż aktywność = spalone kalorie, czyli również można w ten sposób wejść na deficyt kaloryczny). Oczywiście nie chodzi mi o to, żebyś zaprzestał jakiegoś z tych treningów. Wręcz przeciwnie. Tyle, że musisz te aktywności uwzględnić w swojej diecie. Czyli wszystko sprowadza się do diety. Odżywki, które wymieniłeś to tylko jej uzupełnienie, dodatek do niej, czyli możesz je stosować, jeżeli w diecie będą braki. Nie musisz drastycznie zmieniać sposobu żywienia, 5 posiłków spożywasz więc niech tak zostanie. Tylko proponuję dodać trochę tych kalorii. Żeby wiedzieć dokładnie ile wylicz swoje ogólne zapotrzebowanie kaloryczne na dzień. Do wyliczenia tego możesz skorzystać z kalkulatorów na internecie albo ze wzoru (waga x 24 x 1.3-1.7 (zależy od poziomu aktywności fizycznej - im większa tym większy współczynnik, czyli uwzględnij swoje treningi ale też typ metabolizmu)). Jednak pamiętaj, że w obu przypadkach otrzymasz tylko przybliżoną ilość kalorii jakie powinieneś spożywać w ciągu dnia, żeby utrzymać wagę. Przetestuj je na sobie trzymając takie zapotrzebowanie około 2 tygodnie. Dodaj od tego 10% ogólnego zapotrzebowania (żeby wyjść na nadwyżkę kaloryczną), czyli prościej to wychodzi mniej więcej około 200-500kcal (jeżeli chodzi o dobór makroskładników to przyjmij że będziesz spożywał 1,6-2g białka/kgmc, 1g tłuszczy/kgmc a resztę zapotrzebowania będą stanowić węglowodany) i trzymaj takie zapotrzebowanie przez okres ok 2 tyg. i patrz czy waga się zmienia czy nie. Jeżeli dalej będzie spadać to ponownie dodaj ok 200kcal i to samo. Jeżeli chcesz utrzymać wagę to zaprzestań dodawania kalorii kiedy ta waga przestane spadać. Natomiast, jeżeli chcesz przybierać na wadzę to musisz dojść do takiego stopnia kiedy waga będzie rosnąć (wtedy też uważaj, żeby te przyrosty nie były za duże, optymalnie 0.5kg/tydzień). Nie wiem czy wszystko uwzględniłem, więc w razie wątpliwości pytaj. Pozdrawiam :)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie