Zadaj pytanie

Gainer: wsparcie budowania masy mięśniowej

Gainery to odżywki, które stanowią doskonałe uzupełnienie diety wszystkich chcących zwiększyć masę ciała, a którym trudno w ciągu dnia, z powodu napiętego harmonogramu, spożywać 5–6 regularnych posiłków.

1949
0

Gainery - spis treści

  1. Gainer jako uzupełnienie diety dla chcących zwiększyć masę ciała

  2. Czy gainer to idealny zamiennik posiłku?

     

Dawid GISZMAN Geler: Odżywki węglowodanowo-białkowe – gainery, cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób początkujących, choć i ci z dłuższym stażem często sięgają po nie w czasie budowy masy mięśniowej. Jest to dosyć wygodna i co tu kryć, skuteczna metoda zwiększenia kaloryczności w diecie. Dlatego jeśli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na 5–6 posiłków w trakcie dnia, tego typu odżywki mogą się okazać jedynym sposobem na zwiększenie masy mięśniowej. Jednak należy traktować ten rodzaj suplementów jako uzupełnienie jadłospisu, a nie zamiennik dietetycznego posiłku. Nawet najlepiej skomponowana odżywka nie zastąpi porcji kurczaka z ryżem. W sytuacji jednak, kiedy nie mamy pod ręką pojemnika z jedzeniem, jest to dobra alternatywa.

Przy wyborze gainera na pewno nie powinniśmy kierować się ceną – niższa często bowiem wiąże się z gorszą jakością. Zanim zdecydujemy się na cokolwiek, dokładnie przeczytajmy etykietę – gainery zawierają od 8% do 30% białka, ale skład procentowy jest tu równie ważny jak jakościowy. Starajmy się wybierać te produkty, które mają białka pełnowartościowe, czyli obfite w aminokwasy egzogenne. Ważna jest również wartość biologiczna białka (BV) – im wyższe BV, tym lepiej białko wykorzystywane jest w procesie budowy masy mięśniowej. Najwyższy poziom BV mają kolejno: izolaty białka serwatkowego (159 BV), koncentrat białka serwatkowego (104 BV), białko z mleka (104 BV), białko jaja kurzego (88 BV), kazeina (77 BV) i białko soi (75 BV). Najlepszą porą na przyjmowanie gainera jest bez wątpienia czas po treningu oraz w ciągu dnia pomiędzy posiłkami lub w trakcie dłuższej przerwy między nimi.

 

Gainer jako uzupełnienie diety dla chcących zwiększyć masę ciała

 

Tomasz PAPAJ Lech: Standardowy gainer zawierać będzie 20% białka i będzie doskonałym uzupełnieniem jadłospisu wszystkich dążących do zwiększenia gabarytów. Wybierając taki rodzaj uzupełnienia diety, należy zwrócić uwagę na skład białkowy odżywki – dobrze, jeśli gainer zawiera pełnowartościowe źródła protein ze wszystkimi aminokwasami niezbędnymi (serwatka, kazeina, jaja). Powinno się unikać białek roślinnych (soja, białka zbożowe, szczególnie gluten), gdyż są niepełnowartościowe i dodatkowo za ich sprawą można doświadczyć rewolucji żołądkowych (uczucie ciężkości wywołane zbyt długim zaleganiem w żołądku).
Odżywki na masęWażne, aby gainer miał dużo energii pochodzącej z dobrych węglowodanów. Nie mówię tu o cukrze, lecz węglowodanach o różnym indeksie glikemicznym i zróżnicowanej strukturze. Najlepiej, jeśli jest to mieszanka związków prostych i złożonych. Należy też unikać tanich produktów przeładowanych glukozą, fruktozą albo syropem glukozowo-fruktozowym. Gainerów o dobrych parametrach używałem, gdy byłem młody i ważyłem nieco ponad 70 kg. Jednak i teraz czasem po nie sięgam, szczególnie po ciężkim treningu, gdy mój żołądek jest ściśnięty i nie byłbym w stanie strawić kolejnej porcji kurczaka z ryżem. Wówczas o wiele lepiej toleruję płynny posiłek, np. porcję MASS XXL, która dostarcza łatwo przyswajalnej serwatki i węglowodanów uzupełniających braki energetyczne w mięśniach. Osobom, które nie są już nastawione na wzrost, a chodzi im raczej o zbilansowane posiłki i utrzymanie tkanki tłuszczowej na niskim poziomie, radziłbym wybrać jakiegoś bulka, czyli odżywkę o zrównoważonych proporcjach białka i węglowodanów. Porcję HARD MASS zawsze biorę ze sobą, gdy wiem, że nie będę miał możliwości przyrządzenia posiłku.

 

Czy gainer to idealny zamiennik posiłku?

 

Adam JABI Jabłoński: Gainery i bulki pomagają osobom o szybkim metabolizmie i które nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej liczby kalorii z diety i/lub nie mogą w danym momencie zjeść zaplanowanego posiłku. Uzupełniają białko, węglowodany i kalorie, a porcja 50–70 gramów HARD MASS jest w sam raz w takich przypadkach. To doskonały pomysł także po zakończeniu treningu, a jeśli ktoś stosuje suplementację białkiem, wtedy wystarczy dodać porcję 50–60 gramów węglowodanów z MAX CARB lub VITARGO ELECTRO-ENERGY. Jest też pewien problem, który pojawia się najczęściej u początkujących adeptów kulturystyki chcących zastąpić wszystkie posiłki odżywką węglowodanowo-białkową. Młodzi sportowcy sądzą, że wypicie 30 kg MASS XXL na miesiąc będzie się równać zdobyciu 20 kg czystej masy mięśniowej. Nie zdają sobie sprawy, jakie to ogromne pokłady kalorii, których organizm nie jest w stanie przerobić, a u osób o wolniejszym metabolizmie taki ich nadmiar powiększy, i to znacząco, masę… ale TŁUSZCZOWĄ. Dlatego zawsze na pierwszym planie stawiamy dietę, dobrze zbilansowane posiłki składające się z białka zwierzęcego, węglowodanów złożonych i zdrow0ych tłuszczów. Dopiero później uzupełniamy brakujące kalorie odżywkami węglowodanowo-białkowymi, i to dotyczy każdego rodzaju budowy ludzkiego ciała: czy to ektomorficznej, endomorficznej czy mezomorficznej. Generalnie dla osób o wolniejszym metabolizmie sugerowałbym suplementację HARD MASS tylko wtedy, gdy naprawdę przez dłuższy czas nie będzie możliwości dostarczenia organizmowi zbilansowanego posiłku. Dla osób o szybszym metabolizmie polecałbym MASS XXL lub HARD MASS podczas dłuższej przerwy między posiłkami, a także porcję po wizycie w siłowni. Dla osób o bardzo szybkim metabolizmie, potrzebującym bardzo dużej liczby kalorii, sugerowałbym MAGNUM 8000 – mogą one dopić porcję gainera między posiłkami lub nawet do posiłku, jeśli będzie zawierał za mało węglowodanów.

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie