Zadaj pytanie
22 stycznia 2018 14:33

Nietolerancje pokarmowe a forma psychofizyczna | Patrycja Szachta(Zapytaj Trenera)

Patrycja Szachta wyjaśnia jak nietolerancje pokarmowe obniżają formę psychofizyczną.

2076
0

Dowiedz się więcej o nietolerancjach pokarmowych !!!

Dla tych, którzy lubią czytać: 

 

 

Teraz porozmawiamy sobie o nietolerancjach pokarmowych zarówno w aspekcie w ogóle wpływu na zdrowie, na profilaktykę chorób jak również przede wszystkim aspektu sportu wyczynowego.

 

Czym są nietolerancje pokarmowe? Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć że w potocznym rozumieniu nietolerancje pokarmowe dotyczą tak naprawdę ukrytych, utajonych alergii pokarmowych. Co to oznacza?

Tak naprawdę większość z nas kojarzy słowo alergia z taką natychmiastową reakcją tak po spożyciu pokarmu, czyli spożywam sobie pokarm alergizujący i bardzo szybko pojawia się pierwszy objaw, ja to widzę tak, że ten pokarm mnie zalegalizował bo:

pojawia się wysypka skórna

albo pojawia się duszność tak?

puchnięcie krtani

ewentualnie są to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego na przykład biegunki z krwią.

I taka alergia jest dosyć prosta do zdiagnozowania, pacjent rzeczywiście sam widzisz, że ma problem z danym pokarmem. Idzie do lekarza, wykonywane są testy one najczęściej potwierdzają rozpoznanie pacjenta tak? Czyli na podstawie wywiadu i objawów u pacjenta możemy tą alergię dosyć łatwo zdiagnozować przy pomocy lekarza.

Natomiast nietolerancja pokarmowa, o którym tyle się ostatnimi czasami mówi to też jest alergia ale zupełnie inna. Mianowicie jest to alergia, która nie objawia się od razu po spożyciu danego pokarmu. Ona objawia się po kilku kilkunastu godzinach ale również może objawiać się po kilkudziesięciu godzinach. Co to znaczy? Że pokarm, który spożyłam sobie w poniedziałek, może mi zaszkodzić w okolicach czwartku. Środy, czwartku także absolutnie nie jesteśmy w stanie tego samodzielnie zidentyfikować zinterpretować jeżeli w ogóle łączymy swoje objawy ze spożywanym pokarmem, które którego nie tolerujemy to przeważnie patrzymy na pokarm, który spożyliśmy tego samego dnia, ewentualnie dzień wcześniej.

Mało kto z nas cofnie się  tak z myślami do tego poniedziałku czy wtorku, jeżeli w czwartek pojawiają się pierwsze objawy.Czyli to jest pierwszy problem zasadniczy jeżeli chodzi o identyfikację tych nietolerancji pokarmowych.

Drugim problemem jest niestety to że nietolerancje pokarmowe objawiają się wcale nie jak alergia, nie kojarzymy bardzo często tych objawów właśnie z objawami nietolerancji czy jakiejś nadwrażliwości na pokarm a z zupełnie innymi chorobami.

Czyli o jakich dolegliwościach tak narawdę mówimy?

Przede wszystkim jeżeli chodzi o sport wyczynowy pierwszym takim wymiernym efektem nietolerancji pokarmowych są najczęściej nawracające kontuzje tak

 • nawracająca kontuzja
 • zespół chronicznego zmęczenia u sportowców, o którym była już wcześniej mowa
 • ale również obniżenie formy psychicznej i fizycznej

Czyli ta forma psychofizyczna spada, efekty osiągane w sporcie również spadają i tak naprawdę nikt nie wie o co chodzi prawda bo treningi się nie zmieniły żywienie się nie zmieniło, suplementacja jest taka sama a sportowiec zaczyna osiągać coraz gorsze wyniki. Jeżeli chodzi o inne objawy które powinny nas zainteresować to są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czyli generalnie są to właśnie

 • biegunki
 • zaparcia i wzdęcia
 • albo refluks żołądkowo-jelitowy
 • albo gazy

Tak na dobrą sprawę większość sportowców, która do nas trafia tego typu dolegliwości raportuję tak?

Czy są to  biegunki, zaparcia, każdy z nich ma jakąś manifestacje tych problemów ze strony przewodu pokarmowego ma.

Kolejny element, który powinien nas zaniepokoić na przykład to są miligramy tak bardzo częste migreny są objawą tego typu nietolerancji

 • zaburzenia nastroju
 • depresja
 • nawracająca infekcja górnych dróg oddechowych czy ze strony przewodu pokarmowego.

Coraz częściej takie nietolerancje pokarmowe bada się w aspekcie wpływu na choroby tak zwane cywilizacyjne tak czyli na przykład choroby autoimmunologiczne jak Hashimoto czy RZS ale również inne czy również choroby znowotworzenia, czyli po prostu zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, zwłaszcza jeżeli ta nietolerancja pokarmowa trwa latami a takich pacjentów również mamy.  Także to spektrum objawów jeżeli chodzi o nietolerancję pokarmową jest bardzo szerokie musimy tu amiętać również o skórze, tak? Nietolerancje pokarmowe często pojawia się na skórze jest to na przykład zaostrzenie przebiegu atopowego zapalenia skóry taka szorstka,  sucha,  łuszcząca się skóra tak, bardzo bardzo swędząca u sportowców bardzo często występuje.

Również jest na przykład pogorszenie stanu skóry pacjenta z trądzikiem to również powinno nas zainteresować ale okej w sporcie wyczynowym chodzi przede wszystkim o to żeby osiągać jak najlepsze efekty prawda?

Po to żeby ten wyczyn był zrealizowany dlatego też że musimy sobie powiedzieć że tak naprawdę każdy sportowiec takiego wyczynu powinien sobie takie badanie na nietolerancje pokarmowe wykonać.

Dlaczego?

Ponieważ pierwszym krokiem rozwoju tego typu reakcii na pokarm jest uszkodzenie tak zwanej bariery jelitowej i pewnie większość z was słyszała o tak zwanym zespole cieknącego jelita. Prawidłowo to się nazywa zwiększona przesiąkliwość bariery jelita cienkiego a w praktyce chodzi tak naprawdę to samo.

Polega to na tym, że nasze jelito cienkie, które pełni rolę bariery i filtra w pewnym momencie zaczyna być uszkodzone.

To znaczy rolą tej bariery jest rozpoznawanie tego co jest dla nas dobre od tego co może potencjalnie szkodzić. I sprawnie działająca bariera w jelicie przepuszcza do wnętrza naszego organizmu czyli do układu krwionośnego tylko odpowiednie rozłożone cząsteczki pokarmu a zatrzymuje

 • toksyny
 • bakterje
 • i takie składniki pokarmu nie rozłożone

Natomiast uszkodzona bariera jelitowa niestety przepuści tak naprawdę wszystko co znajduje się w przewodzie pokarmowym i w konsekwencji do układu krwionośnego przenikają niestrawione pokarmy. I te właśnie pokarmy zaczynają być nietolerowane to znaczy nasz układ immunologiczny rozpoznaje je  jako elementy obce i robi wszystko żeby je z tego układu krwionośnego wyeliminować.

Natomiast niestety ma problem z tym ponieważ my nie wiemy że dany pokarm jest przez nas nietolerowany.

Pamiętajcie odstawienie pomiędzy spożyciem pokarmu a pierwszymi objawami to jest do kilkudziesięciu godzin, czy kilku dni, więc my cały czas dokładamy paliwa do tego stanu zapalnego, cały czas jemy pokarm którego nie tolerujemy no i w konsekwencji dochodzi do tego, że ta nietolerancja  rozwija się coraz bardziej obejmuje dalsze tkanki i organy.

Dlaczego to jest takim problemem u sportowców wyczynowych?

Ponieważ tak naprawdę całe ich życie to są czynniki sprzyjające do tego żeby takie jelito sobie uszkodzić.

 • Zbyt wysoki wysiłek fizyczny
 • stres psychiczny
 • stosowane suplementy
 • i inne “leki”  stosowane w sporcie wyczynowym

Dieta sportowca tak, to często jest tak zwana dieta wysokobiałkowa nie oszukujmy się to są wszystko czynniki które będą na tą barierę jelitową będą działały bardzo uszkadzająco, no więc to jest przede wszystkim ten zwiększony wysiłek fizyczny i z tego względu zakładamy że każdy sportowiec który rzeczywiście trenuje intensywnie ma tą barierę jelitową w jakiś sposób uszkodzoną i to nam  potwierdzają wyniki badań.

Natomiast dobrą wiadomością jest to, że rzeczywiście chyba nic tak szybko nie wpływa na formę sportowca tak, jak wykonanie sobie testu na te nietolerancje pokarmowe i wdrożenie odpowiedniej diety.

 • Co to znaczy odpowiednia dieta?
 • Sprawdzamy czego nie tolerujemy
 • co nas uczula i w jakim stopniu

eliminujemy to z diety i wprowadzamy rotacje takczyli pozostałymi składnikami żywieniowymi ratujemy spożywamy co kilka dni  do niej oczywiście wyprawie do jest zawsze prowadzona przez dietetyka i tak powinno to wyglądać z tego względu że jeżeli coś z diety wycofujemy to musimy to czymś zastąpić tak, czyli musi być ta eliminacja z zastąpieniem danego składnika innym elementem żywieniowym i rzeczywiście wprowadzenie takiej diety zwłaszcza jeżeli jednocześnie zastosujemy do tego probiotyki o których była mowa wcześniej bardzo szybko prowadzi do poprawy formy zmniejszenia intensywności kontuzji szybszej regeneracji sportowcy, którzy uprawiają również sport taki związany z wysiłkiem intensywnym przez dłuższy okres czasu raportują nam że są w stanie ten wysiłek znosić dłużej i intensywniej tak, czyli mogą na przykład dłużej grać w piłkę powiedzmy tak bez konieczności zejścia z boiska.

Także ta poprawa formy psychofizycznej rzeczywiście jest bardzo mocno zauważalna przez cały sztab sportowy i przez samego sportowca i absolutnie na podstawie doświadczeń to nie są tylko nasze doświadczenia ale również doświadczenia ogólnoświatowe bo na całym świecie tego typu nietolerancję u sportowców się bada, wykazują że rzeczywiście jest to jeden z najlepszych elementów które można wprowadzić do swojego planu treningowego tak, taka dieta eliminacyjna pod konkretnego sportowca.

Najlepszym przykładem tak naprawdę takiego niesamowitego wzrostu formy po wprowadzeniu diety eliminacyjnej opartej na wyniku badania nietolerancji pokarmowej jest na przykład Novak Djokovic tak, wszyscy znamy tego pana tenisista który rzeczywiście przez wiele lat był bardzo wysoko w rankingu, natomiast nigdy nie był numerem jeden czy numerem dwa, miał problemy z wysiłkiem zwłaszcza z wysiłkiem który był podejmowany w wysokiej gęstości powietrza w wysokiej temperaturze i wykonanie testu na nietolerancję pokarmowe wykazało że Novak Djokovic ma rzeczywiście ostre reakcje  alergiczne najbardziej znaną u niego reakcją alergiczną była reakcja na gluten, natomiast mało się mówi o tym że było to również mleko i pomidory. Sztab dietetyczny wykluczył wszystkie te elementy z diety Novaka Djokovica i on zaczął osiągać niesamowite sukcesy sportowe tak naprawdę bardzo szybko stał się numerem jeden.  Wygrywał wszystkie turnieje które były do wygrania.

Bardzo ważne jest to że również pobił rekord pieniędzy zarobionych na korcie w ciągu jednego roku, także jest to istotny element sportu wyczynowego i rzeczywiście do dzisiejszego dnia on na tej diecie cały czas przebywa, jest bardzo wysoko notowany. On  nie spada z tych pierwszych lokat i cały czas na tej diecie eliminacyjnej jest. Polecam przeczytać bardzo fajną książkę jego  autorstwa “Serwować żeby wygrać”

Serwować na stół a nie na korcie, gdzie on rzeczywiście zaznacza, że w momencie kiedy wdrożył tą dietę eliminacyjną, eliminując pokarmy nietolerowane on odczuł to natychmiastowo tak, nie tylko w postaci poprawy formy fizycznej ale także swojego własnego samopoczucia samozaparcie do uprawiania sportu, funkcjonowania przewodu pokarmowego i szeregu innych objawów.

Także jest do jeden przykłady nie jedyny, my na polskim nurcie również mamy wielu bardzo utytułowanych sportowców którzy na takiej diecie eliminacyjnej na podstawie badania nietolerancji oczywiście przebywają i są i rzeczywiście są z tego bardzo zadowoleni. Ja tutaj tylko podkreślę, że tak naprawdę jeżeli chcecie sobie zbadać nietolerancje pokarmowe to trzeba je badać w dwóch podklasach.

To jest podklasa IGA i IGG to są właśnie podklasy przeciwciał w których pokarmy mogą nas uczulać tak że wykonanie jednej i drugiej podklasy jest bardzo istotne żeby wyeliminować wszystkie pokarmy które mogą na nas wpływać szkodliwie a w konsekwencji obniżając naszą zdolność do podejmowania tego jakby nie było bardzo intensywnego wysiłku fizycznego.

Czyli konkludując, każdy sportowiec powinien wykonać badanie na nietolerancje pokarmowe musi szukać badań, w których te nietolerancje oznaczone są w klasie IGA i IGG. My takie badanie wykonujemy pod nazwą FoodsScan i wraz z tym badaniem otrzymuje pacjent, w tym przypadku sportowiec propozycje diety eliminacyjnej rotacyjnej i pełne określenie tego, których pokarmów nie może spożywać i na jaki długi okres czasu, natomiast tu musimy pamiętać jeszcze o jednym, samo badanie na nietolerancję i sama dieta to za mało. Cały czas musimy uszkadzać to jelito tak jak sobie powiedzieliśmy nietolerancje rozpoczynają się wraz z uszkodzeniem jelita, wraz z uszkodzeniem bariery jelitowej także sama dieta nie będzie skuteczna jeżeli my nie zaczniemy leczenia przyczynowego czyli odbudowę tego uszkodzonego jelita i obudowy obudowy tak zwanej bariery jelitowej Czyli dieta eliminacja rotacja pod opieką dietetyka i do tego odpowiednio dobrane probiotyki i mamy gwarancję sukces dziękuję bardzo

 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie