Zadaj pytanie

Gaba 5 najważniejszych korzyści

Kwas gamma-aminomasłowy, znany również jako GABA, jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga wysyłać wiadomości między mózgiem a obwodowym układem nerwowym.

3220
0

GABAFunkcje GABY

Jest produkowany w mózgu z glutaminianu. Proces ten jest katalizowany przez aktywną formę witaminy B6 i enzym dekarboksylazę glutaminianu (GAD).

Jego główną funkcją jest zmniejszanie aktywności komórek nerwowych w układzie nerwowym. Wiele nowych badań wykazało, że może on odgrywać rolę w wielu stanach, w tym w depresji, lęku i stresie.

Uważa się, że kwas gamma-aminomasłowy ma naturalne działanie uspokajające i uważa się, że zmniejsza poczucie lęku i strachu, zmniejszając pobudliwość neuronów.

Jest często stosowany jako naturalny suplement, który promuje sen, poprawia nastrój i łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.

 

Łagodzi lęk

Jedną z głównych funkcji GABA jest zmniejszenie pobudliwości nerwów, co może być związane z uczuciem lęku i strachu. Dzieje się tak dlatego, że ma działanie uspokajające i jest często stosowany jako naturalny lek na niepokój. W rzeczywistości, pewne zaburzenia lękowe były są związane ze zmniejszonymi poziomami GABA.

Badanie przeprowadzone w American Journal of Psychiatry wykazało, że osoby z zaburzeniami lęku napadowego, typem zaburzenia lękowego charakteryzującego się powtarzającymi się atakami paniki, miały upośledzoną odpowiedź na GABA. Inne badanie z Columbia University College of Physicians and Surgeons’ Department of Psychiatry wykazało, że osoby z zaburzeniami lękowymi i rodzinną historią zaburzeń nastroju i lęku posiadają zmniejszone stężenie GABA w mózgu.

 

Poprawia sen

Bezsenność to schorzenie charakteryzujące się trudnościami z zasypianiem, które dotyka około 30 procent dorosłych na całym świecie. GABA ma uspokajający charakter i może być w stanie pomóc w naturalnej indukcji snu poprzez zmniejszenie pobudliwości nerwów.

Jedno z badań z 2015 roku wykazało, że przyjęcie GABA pomogło uczestnikom szybko zasnąć, skracając czas potrzebny na zasypianie średnio o pięć minut. Dodatkowo osoby cierpiące na bezsenność mogą mieć niższe poziomy GABA. Badanie przeprowadzone w 2008 roku w piśmie "Sleep" wykazało, że pacjenci z bezsennością mają jej o 30 procent niższe poziomy w porównaniu z grupą kontrolną.

 

testoxx

 

Zmniejsza depresję

Oprócz zapobiegania niepokojom i regulacji snu, uważa się, że neuroprzekaźnik GABA odgrywa główną rolę w powstawaniu depresji. Badania wykazały, że osoby z depresją mają zwykle niższy poziom GABA niż osoby bez depresji.

Poziom GABA może również wzrosnąć po leczeniu depresji. Jedno z badań przeprowadzonych przez Departament Psychiatrii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Yale wykazało, że pacjenci poddani terapii elektrowstrząsowej wykazywali podwyższony poziom GABA po leczeniu. Dzięki działaniu antydepresyjnemu GABA może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia depresji.

 

Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to grupa objawów takich jak wahania nastroju, zmęczenie i apetyt na jedzenie, które występują u kobiet między owulacją a początkiem krwawienia miesiączkowego. Badania pokazują, że poziomy GABA są zakłócane przez miesiączkę i mogą zmniejszać się w ciągu cyklu menstruacyjnego.

Ten neuroprzekaźnik może być w stanie pomóc w łagodzeniu objawów PMS. Na przykład niektóre badania sugerują, że może on działać jako naturalny lek przeciwbólowy, podczas gdy inni zauważyli, że może on uczestniczyć w powstawania mechanizmie skurczów.

 

Zmniejsza stan zapalny

Chociaż stan zapalny jest normalną reakcją wywołaną przez układ odpornościowy w wyniku choroby lub urazu, przewlekłe zapalenie może przyczyniać się do chorób takich jak rak, choroby serca, a nawet zapalenie stawów. Niektóre badania wykazały, że GABA może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i może być przydatny w leczeniu tych stanów.

Na przykład badanie na zwierzętach z UCLA wykazało, że suplementacja myszy GABA zmniejszała ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów i zmniejsza objawy u tych, którzy je otrzymali. Kolejny przegląd w Journal of Neuroinflammation sugerował, że GABA może zmniejszać aktywność szlaku, który wyzwala zapalenie stawów.


https://draxe.com/gaba/

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie