Zadaj pytanie

Jak ćwiczyć z żylakami? Czy można się odzwyczaić od słodkości?

Witam serdecznie,
Maciek z Peterborough z tej strony, 32 lata, 175 cm wzrostu, 102kg wagi, z zawodu mechanik ciężarowych, endomorfik. Od kilku miesięcy uczęszczam (znów) na siłownię, chciałbym zgubić brzuszek i w końcu czuć się i wyglądać jak człowiek. Ćwiczę 3 razy w tygodniu. Rozpoczynam od cardio- wiosła 10 minut, potem stepper 10 minut, następnie ćwiczenia siłowe na maszynach bądź z hantlami, na różne górne partie mięśniowe- około 20 minut, na koniec znów wiosła i stepper po 10 minut.
W przeszłości miałem problem z bólem nóg po intensywnym treningu dolnych partii mięśniowych, dlatego teraz wogóle ich nie ćwiczę. Mam żylaki, głównie na prawej nodze, które często mnie swędzą. Czy dzięki ćwiczeniom można poprawić stan żył? Czy osoby z żylakami trenują inaczej? Coś robią więcej, czegoś nie robią?
I jeszcze jedno: mam spory problem ze słodkościami, tzn. codziennie jem coś słodkiego, praktycznie po każdym posiłku muszę zmienić smak na słodki. Jak z tym walczyć? Czy można się odzwyczaić od jedzenia słodkości? Czy można cukier zastąpić miodem, czy to na jedno wychodzi?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
Maciek Stachurski
4885
1

Witaj,

      Żylaki, czyli niewydolność żył to problem dotyczący prawie połowy dorosłych Polaków. Winien jest przede wszystkim mało aktywny tryb życia. Aby zapobiegać temu schorzeniu należy włączyć aktywność fizyczną, aby krew łatwiej pokonywała trudną drogę do serca.

      Ćwiczenia pomagają pozbyć się nadmiaru kilogramów, które szkodzą żyłom. Dobre efekty przynosi pływanie, jazda na rowerze, dłuższe marsze, nordic walking. Nawet wchodzenie po schodach usprawnia przepływ krwi. Mówiąc o marszach i jeździe na rowerze mam na myśli wysiłki nie dłuższe niż godzina, ponieważ kilkugodzinna jazda na rowerze lub marsz pod gore na pewno nadmiernie zmęczą nogi.

     Jednocześnie żyły nie lubią nadmiernego forsowania. Niewskazane są sporty, które uruchamiają tłocznię brzuszną-nalezą do nich przede wszystkim ćwiczenia z dużym obciążeniem. Jednakże trening z mniejszym obciążeniem możesz spokojnie wykonywać. Najważniejsze jest, aby nie obciążać nadmiernie nóg. Niewskazane są także zjazdy na nartach i jazda konna. Unikaj także długotrwałych biegów na bieżni elektrycznej. Co ważne po ćwiczeniach należy unikać sauny oraz gorących kąpieli, gdyż działają one niekorzystnie na układ żylny.

     Jeśli długo siedzisz lub stoisz w pracy, staraj się co jakiś czas zrobić kilkuminutowy spacer. Ruch mięśni działa na zalegającą krew jak pompa i powoduje, ze kieruje się ona do serca zamiast zalegać w obwodzie. W czasie długotrwałego siedzenia przy biurku warto tez starać się często ruszać stopami oraz zdecydowanie trzeba unikać zakładania nogi na nogę. W czasie stania natomiast trzeba próbować przenosić ciężar ciała z jednej na drugą stronę.

      Ważna jest także dieta. Przede wszystkim unikaj pokarmów powodujących zaparcia. Stosuj dietę bogatą w owoce i warzywa, które są skarbnicą błonnika. Pij soki warzywne, a także napar z liści lipy i brzozy, który poprawia napięcie naczyń włosowatych. Unikaj słonych przypraw, spożycie soli ogranicz do 5g dziennie. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C i rutynę, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Ważne są także witaminy B, E oraz PP i krzem.

      Odniosę się teraz do drugiej części Twojego pytania. Częste jedzenie słodyczy, zupełnie jak np. palenie papierosów to nawyk, z którym można i warto walczyć. Mogę Ci po prostu zaproponować żebyś wyrzucił ze swojego jadłospisu słodycze i o nich nie myślał. Nie jest jednak łatwo odwyknąć od czegoś, co robimy ciągle i dodatkowo sprawia nam przyjemność. Spróbuj wiec wypisać na kartce wszystkie negatywne aspekty jedzenia słodycze, takie jak: przyczyna nadwagi, próchnicy zębów, powoduje wyrzuty insuliny, która w nadmiernych dawkach bardziej szkodzi niż pomaga itp. Prawda, ze odechciewa się sięgać po słodycze? Pomysł, czym mógłbyś je zastąpić i ponownie wypisz na kartce pozytywne aspekty jedzenia np. owoców, czy tez ćwiczeń. Kiedy kolejny raz będziesz chciał sięgnąć po słodycze przypomnij sobie jak negatywnie oddziałują na organizm ludzki. Wybierz alternatywę, zjedzenie owocu lub pójście na trening, jednocześnie skojarz z tym pozytywy, które wcześniej wypisałeś.

dodał odpowiedź 12 kwietnia 2015 22:39
tutaj z problemie z sodkościamy kluczowym problemem jest twoja słaba wola oraz psychika . Gdybyś chciał to byś sie zaparł i nie jadł tych słodyczy.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie