Zadaj pytanie
28 czerwca 2015 08:38

Czy nieodpowiednia ilość snu ma negatywny wpływ na rozwój i regenerację mięśni ?

Witam ! Mam pewien problem mianowicie z odpowiednimi porami chodzenia spać :P Często jak jestem w domu to kładę się do łóżka w godzinach 24.00 ; 1.00 ; 2.00 po czym zazwyczaj sypiam do 11.00 ; 12.00 .
Ale na tym nie koniec.....
Jak jestem poza domem zazwyczaj ze znajomymi i.t.p to zdarza mi się wracać do domu około 3.00 ; 4.00
w nocy i tutaj się rodzi mój problem bo zazwyczaj nie mam już wtedy ochoty spać i nieraz mi się zdarzyło że nie spałem cała noc a byłem po treningu :( Oczywiście odsypiam to za dnia ale sen w dzień a w nocy to nie to samo.
Chciałbym wiedzieć czy jak tak ,,zarwe" noc od czasu do czasu nie odbije się to na mojej kondycji i budowy masy mięśniowej? Dziękuję za pomoc
2935
5

Witaj,

 

         Sen jest w naszym życiu niezbędny. Wspomaga on wiele funkcji fizjologicznych i psychologicznych, w tym naprawę tkanek, wzrost, wzmocnienie pamięci i procesu uczenia się. Osoby dorosłe różnią się zapotrzebowaniem na sen, ale uważa się, że mniej niż 7 godzin snu w dłuższym przedziale czasu skutkuje wystąpieniem niekorzystnych następstw.
        Prowadząc badania nad powiązaniami pomiędzy snem a metabolizmem często trudno jest określić, czy pewne uwarunkowania metaboliczne wpływają na jakość snu, czy też jakość i długość snu wpływa na metabolizm. Na przykład stwierdzono, że dłuższe okresy snu głębokiego występują u osób aktywnych fizycznie co wiąże się z przyspieszonym metabolizmem.
        Badania laboratoryjne i epidemiologiczne wskazują, że brak snu wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy i otyłości. Zależność pomiędzy ograniczeniem ilości snu, wzrostem masy ciała i wystąpieniem cukrzycy można tłumaczyć zmianami dotyczącymi metabolizmu glukozy, zwiększeniem łaknienia oraz obniżonym wydatkiem energetycznym.
       Krótsze okresy snu są powiązane z gorszą tolerancją glukozy oraz podwyższonym stężeniem kortyzolu we krwi. Tolerancja glukozy to określenie służące do opisania sprawności, z jaką organizm radzi sobie z dostarczaniem glukozy do tkanek i mózgu. Wysokie mierzone na czczo stężenia glukozy oraz insuliny wskazują na zaburzenia metabolizmu glukozy. Potwierdzono, że nieprawidłowa tolerancja glukozy jest czynnikiem ryzyka dla wystąpienia cukrzycy typu 2. Wyniki badań wskazują, iż długotrwałe ograniczenie czasu snu (poniżej 6,5 godz. dziennie) mogą obniżyć tolerancję glukozy o 40%.
          Na podstawie dużych badań populacyjnych stwierdzono związek pomiędzy krótkim okresem snu a wzrostem masy ciała. Krótki sen wpływa na wystąpienie zmian dotyczących wydzielania hormonów, które wpływają na poczucie głodu: obniżenie stężenia leptyny, która zmniejsza łaknienie i zwiększenie stężenia greliny, która nasila poczucie głodu. Zmiany te stwierdzono już przy długości snu poniżej 8 godzin.
      Okazuje się, że osoby śpiące krótko są zazwyczaj mniej aktywne fizycznie w porównaniu do całości populacji, co wpływa na obniżenie ich wydatku energetycznego.
Reasumując, jednoczesne zwiększenie łaknienia oraz obniżenie aktywności fizycznej u osób pozbawionych snu, jest silnym argumentem przemawiającym za uznaniem znaczenia odpowiedniej ilości snu w kontroli masy ciała.
         Brak dobrej jakości snu wpływa na czynniki, które decydują o bilansie energetycznym organizmu, w tym na łaknienie, poczucie głodu oraz wydatek energetyczny. Ponadto skrócenie snu niekorzystnie wpływa na zdolność organizmu do wykorzystania glukozy i może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Dotychczas nie jest jasne, czy można wykorzystać modyfikacje dotyczące jakości i ilości snu do stworzenia środowiska, które sprzyja kontroli właściwej masy ciała i zmniejszenia ryzyka chorób związanych z otyłością.

dodał odpowiedź 28 czerwca 2015 09:41
od czasu do czasu to pojęcie względne. W miarę możliwości, unikałbym takiego częstego trybu życia. Pamiętaj, że mięśnie rosną podczas regeneracji a sen (6-8godz) jest jego podstawową częścią. W nocy ok. 21.wytwarza się melatonina wtedy najlepiej myśleć o tym by kłaść się spać.
dodał odpowiedź 28 czerwca 2015 11:39
sporadycznie ie będzie to miało znaczenia ale częste niedosypianie już niestety tak
dodał odpowiedź 28 czerwca 2015 13:59
Musisz się wysypiac min.8h dziennie.
dodał odpowiedź 28 czerwca 2015 16:04
tak brak snu bardzo negatywnie wpływa na rozwój to jest bardzo istotne powinieneś spać 6h
dodał odpowiedź 11 lipca 2015 11:11
pewnie , że ma przecież własnie w trakcie snu mięśnie się najbardziej regenerują
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie